Ekoturizm kalbi Başkonuş Yaylası'nda atıyor

Kahramanmaraş ve yöresinde yaz mevsiminde soğuk bir oda olan ve binlerce endemik bitkisi ile dikkat çeken Başkonuş yaylası, yeni bir ekoturizm yürüyüş rotası haline geldi.

Ekoturizm kalbi Başkonuş Yaylası'nda atıyor
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 10:36
Ekoturizm kalbi Başkonuş Yaylası’nda atıyor, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Kahramanmaraş ve yöresinde yaz mevsiminde soğuk bir oda olan ve binlerce endemik bitkisi ile dikkat çeken Başkonuş yaylası, yeni bir ekoturizm yürüyüş rotası haline geldi.
Doğu Akdeniz bölgesinde Onikisubat ilçesi sınırları içerisinde yer alan Başkonuş Yaylası, Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılında ekoturizm alanı olarak kurulmuştur. Pandemi nedeniyle ekoturizmden yararlanamayan yerli ve yabancı turistler bu yıl ilk kez bölgeye gelerek doğa harikası yaylada ekoturizmi tercih etti.
Merkeze 55 kilometre uzaklıkta bulunan ekoturizm alanında hem yerli hem de çevre illeri ve yabancı turistleri çeken onlarca kültürel dinamik bulunuyor.
Yaylada yer alan sümbül ve salep başta olmak üzere birçok endemik bitkiyi barındırır; Köknar, sedir, meşe ve ardıçtan oluşan orman, rengarenk çiçekleri ve endemik bitkileriyle doğal yapısını korurken, geyik ve kuşlara da ev sahipliği yapıyor.
Ekoturizm alanında 4.5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 1.500 basamakla çıkılabilen teras tepesine uzanan vatandaşlar, çektikleri fotoğraflarla 1.850 rakımda doğayla iç içe olma bilincini ölümsüzleştiriyor.
Yaz kış farklı güzellikleri ile turistleri ağırlayan yerde yaylanın giriş kısmı A tipi mesire yeri olarak düzenlenmiştir.
Country restaurant, orman bungalovları, spor alanları, çadır kamp alanı, karavan kamp alanı, piknik alanları, çocuk oyun alanları ve bu alanın içindeki yürüyüş yolları da ekoturizm için tercih nedenleri arasındadır.
Ekoturizm alanında toplam 11.100 metrelik parkur bulunmaktadır. 2 yürüyüş yolu ve 1 bisiklet yolu olmak üzere toplam 3 bölümden oluşmaktadır.
Bölgeye yaptıkları gezileri anlamlı kılmak isteyen ziyaretçilerin bir kısmı karavanlarda konaklamakta, bir kısmı ise bungalov pansiyonları tercih etmektedir.
Orman Genel Müdürlüğü tarafından ekoturizm rotası ilan edilen Başkonuş Yaylası, turistlerin yanı sıra fotoğraf ve doğa tutkunlarının da yeni rotası oldu.
Başkonus Yaylası İşletmecisi Serhan Erdoğanyılmaz, “Başkonus Yaylası 1350 rakımda ve şehir merkezine 30-40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Özellikle yaz aylarında misafirlerimiz çadır ve kamp alanları başta olmak üzere 22 adet tek katlı evde konaklayarak aileleri ile vakit geçirmektedir. Yaylamızda ekoturizm projemiz devreye girmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sisteme dahil edilen ekoturizm güzergâhı Türkiye'nin bazı yerlerinde yapılıyor ve bu da onlardan biri. Orman Genel Müdürümüze ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. Hafta sonları yüzlerce aile yürüyerek 4-5 bin metrelik parkuru gözlemlemek ve endemik bitki çeşitliliği hakkında bilgi almak için buraya geliyor” dedi.
Yaylanın endemik bitki çeşitliliğinin yüksek olması ve soğuk havanın burayı şifa bekleyenler için bir yer haline getirdiğini ifade eden Erdoğanyılmaz, “Orman Bölge Müdürlüğümüzden aldığımız bilgiye göre yaylamızın endemik bitki çeşitliliği, İngiltere ve Hollanda toplamından bir buçuk kat daha fazladır. Bu da yaylamızın ekoturizm açısından da oldukça zengin olduğunu göstermektedir. Bu rota boyunca yürüyen ziyaretçiler, bitki çeşitliliğini gözlemleyebilir ve bıraktığımız işaretleri öğrenebilirler. Başkonuş yaylası yüzyıllardır solunum yolu hastalıklarına yakalanan hastalara şifa kaynağı olmuştur. Sanki bir ortam buzdolabının etkisine girmiş gibi" dedi.
Yaylayı ziyaret eden bir vatandaş, “Tavsiye ederim. Ağaçlar, kuşlar, kelebekler, bence ekoturizm için harika bir yer.

Detaylı bir şekilde, Ekoturizm kalbi Başkonuş Yaylası’nda atıyor başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum