Edebiyat dünyası Ataşehir 'de buluştu

Pandemi sebebiyle imza günlerinden, kitap fuarlarından ve söyleşilerden uzakta kalınması nedeniyle insanların özlemini duyduğu kitap günleri Ataşehir ’de ‘Parkta Yaşam Var ’ sloganıyla gerçekleştiriliyor.

Edebiyat dünyası Ataşehir 'de buluştu
Editör: 15Haber
26 Eylül 2021 - 02:55

Pandemi sebebiyle imza günlerinden, kitap fuarlarından ve söyleşilerden uzakta kalınması nedeniyle insanların özlemini duyduğu kitap günleri Ataşehir ’de ‘Parkta Yaşam Var ’ sloganıyla gerçekleştiriliyor.

Edebiyat dünyası Ataşehir ’de buluştu

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Ataşehir Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi (Yaykoop) ve Ataşehir Şehir Halkı Konseyi ’nce düzenlenen Ataşehir 3. Kitap Günleri Erdal Eren Kültür Merkezi bahçesinde edebiyat dünyasından isimleri ağırlıyor. Pandemi nedeniyle imza günlerinden, kitap fuarlarından ve söyleşilerden uzaktan kalınması nedeniyle insanların özlemini duyduğu kitap günlerinin geri gelmesinden sevinç duyduklarını belirten yayınevleri bugünlerin, okurların yazarlarla bir araya gelmesi için fazla kıymetli ve anlamlı olduğunu belirttiler.

Yayıncılar Kooperatifi Başkan Yardımcısı Elif Akkaya yazara, sanatçıya ve kitaba destek verdikleri için Ataşehir Belediyesi ’ne teşekkür etti.

Elif Akkaya, “Ataşehir Kitap Günleri, bu sene İstanbul ’da katıldığımız birincil faaliyet. Yayıncılar Kooperatifi üyesi yayınevlerinin dışındaki kitaplara da stantlarda yer verildi. Yazarlarımız söyleşileri ve imza günleriyle bizimle birlikte oldu.

Ataşehir Belediyesi uzun süredir ‘Parkta Hayat Var ’ sloganıyla parklarda konserler düzenliyor, çocuk tiyatroları sahneliyor. Bu kez de parklarda halkı kültürle, sanatla, kitapla buluşturduk. Bu araştırmalar İstanbul ’un bütün parkları için model olmalı. Bu faaliyetler, insanları sanatla buluşturması sebebiyle önemli” dedi.

Kitap günlerinde Buket Uzuner “Edebiyatta İklim Kurgu”, Fuat Sevimay “Benden ’iz James Joyce”, Barış İnce ile Edebiyat Atölyesi, İnci Aral ile Gülşah Elikbank “Edebiyat ’ta Aşk”, Adnan Özyalçıner “İstanbul ’u Kâğıda Dökmek, Işık Öğütçü “Orhan Kemal 107 Yaşında”, Murat Meriç “Edebiyatın Müzikteki İzi” programlarıyla yer aldı. Adnan Özyalçıner, İnci Aral, Buket Uzuner, Işık Öğütçü, Barıştırma İnce, Fuat Sevimay, Filiz Aygündüz, Güney Özkılınç, Gülşah Elikbank, Seray Şahinler, Orhan Bahtiyar, Gamze Arslan, Mehmet Fırat Pürselim, İbrahim Karaca, Musa Ağacık, B. Sadık Albayrak ve Agâh Aydın ’ın katıldığı etkinliklerde söyleşiler, paneller, şiir dinletileri ve atölyeler de yapılıyor.

“İstanbul Öykücüsü” Adnan Özyalçıner de “İstanbul ’u Yazmak” başlıklı söyleşide okurlarıyla bir araya geldi. Kadir İncesu ’nun moderatörlüğünde yapılan söyleşide Özyalçıner, “Karagümrük benim için bir emekçi semti oluşuyla önemlidir. Görüntü açımı etkileyen onlardır. Yaşama tutunmaya çalışan, yaşam mücadelesi içinde olan halk müziği. Ben de gördüğüm, bildiğim, düşündüğüm kadarıyla onları, onlara yaşatılanları yazmalıydım. Yazmaya çalışıyorum” dedi. Metinlerinde iklim sorunlarını gündeme getiren birincil isimlerden olan Buket Uzuner de kitap günlerinde okurlarıyla bir araya gelerek Tabiat Dörtlemesi olarak planladığı “Su”, “Toprak”, “Hava” ve “Ateş” romanlarından laf etti. Uzuner, söyleşinin arkasından okuyucularından gelen soruları yanıtladı ve kitaplarını imzaladı.

Ruhi Su 36. vefat yıldönümünde Sadık Gürbüz ve Murat Meriç ’in katıldığı ‘Ruhi Su İzi ’ adlı etkinlikle anıldı.

Ataşehir 3. Kitap Günleri ’nde çocuklar da unutulmadı. Hafize Güner Çınar, Erdem Seçmen, Olcay Geridönmez, Suzan Geridönmez, Özge Doğar ve Özge Özdemir çocuklar için birbirinden eğlenceli atölyeler gerçekleştiriyorlar.

50 ’den fazla yayınevinin katıldığı Kitap Günleri, 25 Eylül ’e dek devam edecek.

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum