Düzce'de geçtiğimiz ay yaşanan sel, manda üretimini vurdu

DÜZCE (İHA) – Düzce'de sel bizon üretimine zarar verdi.

Düzce'de geçtiğimiz ay yaşanan sel, manda üretimini vurdu
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 09:55
Düzce’de geçtiğimiz ay yaşanan sel, manda üretimini vurdu, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: DÜZCE (İHA) – Düzce'de sel bizon üretimine zarar verdi.
Düzce'de geçen ay sonunda meydana gelen sel felaketi ile mandaların otladığı merayı su bastı. Otlatma alanı çamurla dolduğunda, bizon çobanları artık hayvanları hayatta tutmak için mücadele ediyor.
Düzce'de selden etkilenen manda çiftçisi Murat Yılmaz, "Çok zor koşullarda elimizden geldiğince hayvan yetiştirmeye çalışıyoruz. Ama mücadele ediyoruz. Manda ter bezleri olmadığı için sıcak havalarda çamur ve suya ihtiyaç duyar. Kendini korumak için suya veya çamura uzanmalıdır. Maalesef büyük bir sel yaşadık. Meralarımız millerin ve çamurun altında. Hayvanlarımızın su ve çamur içinde otlatma alanı, yatacak yeri yoktur. Kendi imkanlarımızla suya girmeleri için bir yer yaptık ama yeterli değil. Çok zor bir durumdayız ve ne yapacağımızı bilmiyoruz."

"Üçüncüydük, 6-7'ye düştük"
Bu durum nedeniyle bazı çobanların manda sattığını ve bu durumda Düzce'nin en fazla mandaya sahip 3. ilden 6.-7. illere taşındığını belirten Yılmaz, "Manda üretiminin devam etmesinden yanayız. Manda sayısında Türkiye'de 3. olduk. Şu anda 6. veya 7. sıradayız” dedi.

"Et ve sütten vazgeçtik"
Hayvanların ağırlığının bir önceki yıla göre azaldığını ve yarıya indiğini belirten Yılmaz, “Hayvanlarımızın ağırlığı yarı yarıya azaldı. Artık hayvanlarımızın etini ve sütünü bıraktık. Biz sadece hayvanlarımızı korumak ve korumak için çalışıyoruz. En azından bu koşullar düzelene kadar. Son noktaya kadar direneceğiz. Elimizden geldiğince mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Detaylı bir şekilde, Düzce’de geçtiğimiz ay yaşanan sel, manda üretimini vurdu başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum