Dünyada 350 milyon kişide görülen artrit hastalığına uyarı!

Dünyada 350 milyon kişide görülen artrit hastalığına uyarı!, Medipol Mega Hastanesi Maddesel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü ’nden Doç.

Dünyada 350 milyon kişide görülen artrit hastalığına uyarı!
Editör: 15Haber
17 Ekim 2021 - 02:49
Dünyada 350 milyon kişide görülen artrit hastalığına uyarı!,

Medipol Mega Hastanesi Maddesel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü ’nden Doç. Dr. Didem Sezgin Özcan 12 Ekim Dünya Artrit Günü kapsamında önemli uyarılarda bulundu: “Artrit hastalığı çocuklar da dahil edinmek üzere her yaştaki insanı etkileyebilir. genel olarak kadınlarda erkeklere oranla daha artı görülür. Ama gut ve ankilozan spondilit hastalıklarının erkeklerde daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Osteoartrit görülme riski yaş ilerledikçe artarken, ankilozan spondilit ise daha çok genç yaşlarda ortaya çıkar” dedi.   

Pandemide artışa geçti! Saç dökülmesi neden olur?Pandemide artışa geçti! Saç dökülmesi niçin olur?

 
DÜNYADA 350 MİLYON KİŞİDE GÖRÜLÜYOR

Doç. Dr. Özcan, vücutta bir ya da daha fazla eklemde meydana gelen yangı ya da cerahat durumuna artrit denildiğini belirterek, “Artritin dünya genelinde takriben 350 milyon kişiyi etkilediği varsayım ediliyor. Artrit, fiilen Romatoid Artrit (RA), Ankilozan Spondilit (AS), gut, osteoartrit velupus gibi çoğu romatizmal hastalığı içine bölge bir terimdir. Artritin en yaygın şekli insanlar arasında kireçlenme olarak aşina dejeneratif bir rahatsızlık olan osteoartrittir. Artrite neden olan rahatsızlık tipine ast olarak altta yatan nedenler farklılık gösterir. Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, bazı kanserler, metabolik ve hormonal hastalıklar, bir takım ilaçlar, mekanik faktörler veya otoimmunite dediğimiz bağışıklık sistemindeki bozukluklar sonucu artrit gelişebilir. Irsi yatkınlık, bir takım enfeksiyonlar, sigara, obezite artrit gelişimine katkıda bulunabilir. Artrit hastalığı çocuklarda dahil almak üzere her yaştaki insanı etkileyebilir. genelde kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Ama gut ve ankilozan spondilit hastalıklarının erkeklerde daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Osteoartrit görülme riski yaş ilerledikçe artarken, ankilozan spondilit ise daha fazla genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır” dedi. 


 
AKCİĞER YÜREK VE BÖBREĞİ BİLE ETKİLEYEBİLİR

Artrit hastalığının belirtilerini Doç. Dr. Özcan, şöyle açıkladı: “Artritle seyreden romatizmal hastalıkların tipine kadar belirtilerde birtakım farklılıklar olabilmekle birlikte, genellikle eklem ağrısı ve sertliği görülmektedir. Artrit bir veya daha fazla eklemde sürekli ya da tekrarlayan ataklar halinde görülebilir. Sızı şikayetine şişlik, sıcaklık artışı, kızarıklık, eklemlerde tutukluk, eklemi hareket ettirmede ya da kullanmada güçlük eşlik edebilir. Eklemde belirgin zarar oluşmuşsa fonksiyon bozukluklarına yol açabilir. Bir Takım iltihaplı romatizmal hastalıklar ise adale-iskelet sistemi haricinde deriyi, gözü, akciğer, yürek ve böbrek gibi iç organları da etkileyerek dağıtılmış bulgulara niçin olabilir. Hastanın hikayesi ve fizik muayenesi sonucunda artritten şüphelenilen hastalara teşhis hazırlamak için farklı alanlara yönlendirilmiş kan testleri, radyografik çalışmalar, gereksinim halinde tanıyı onaylamak veya ayırıcı tanı için Magnetik Rezonans Görüntüleme (MR), Ultrasonografi ve Bilgisayarlı Tomografi gibi tetkikler istenebilir. Artrite sebep olan hastalığın tipine ve şiddetine kadar uygun hap ve ilaç dışı tedavilere bir lahza önce başlanmalıdır. Artrite niçin olan tetikleyici bir sebep varsa ortadan kaldırılmalı, hastalar kilo kontrolü, sağlıklı gıda ve ahenkli fiziksel aktivite açısından bilgilendirilmelidir. Artritlerde kullanılan hap tedavileri hastaların ağrısını gidermeyi, iltihabı baskılamayı, eklem hasarını azaltmayı ya da durdurmayı hedeflemektedir. Yine hastaların tedavisinde fizik çare ajanlarından, çare edici egzersizlerden, eklem içi ve yumuşak doku enjeksiyonlarından ve zorunlu durumlarda cerrahi müdahalelerden yararlanılabilir.” 
 
EGZERSİZ PROGRAMIYLA ŞİKAYETLER AZALABİLİR

Doç. Dr. Özcan, bilhassa eklem ve kas ağrılarına aleyhinde egzersizlerin avantajını şu şekilde değerlendirdi: “Romatizma hastalarına yönelik olarak oluşturulan egzersiz programları, hastaların ihtiyacına kadar eklem hareket açıklığı egzersizi, elastikiyet, germe, güçlendirme, postür egzersizleri, solunum egzersizi, denge ve aerobik egzersizleri içerebilir. Yapılan ahenkli egzersiz programları ile eklemlerin hareket açıklığı korunur veya arttırılır, kaslar kuvvetlenir, aerobik egzersizlerle akciğer ve kalp sağlığı olumlu etkilenir. Dayanıklılık artar, bitkinlik azalır, eklemlerin daha iyi fonksiyon kazanması sağlanır, osteoporoz açısından koruyucudur, uyku ve psikoloji üzerine olumlu etkileri vardır ve hayat kalitesini arttırır. Eklemde sızı ve ödemin şiddetli olduğu etkin artrit dönemlerinde egzersiz daha ılımlı, ekleme tartı bindirmeyecek şekilde, daha faizsiz ve ağrı sınırında yapılmalıdır. Şikayetlerin azalması ile birlikte ise daha devingen egzersiz programına başlanmalı, egzersiz süre ve şiddeti kademeli olarak arttırılmalıdır.” 
 
GECELERİ GELIŞEN AĞRIYA DİKKAT 

Romatoid Artritin (RA), en sık görülen inflamatuvar (iltihaplı) artrit olduğuna değinen Doç. Dr. Özcan, “RA ’da bağışıklık sisteminin düzgün şekilde çalışmaması sonucu, vücudun kendi savunma hücreleri, eklem zarlarına saldırarak iltihabi reaksiyon oluşturur. Bu cerahat devam ederse zamanla kıkırdak, kemik, tendon ve bağlarda daimi harabiyete sebep olur. Artrite neden olan diğer romatizmal hastalıklardan; bir takım laboratuvar testlerinin fazla olması, hastalığın kronik seyri, uzun süren sabahtan tutukluğu, özellikle el-bilek ve eldeki küçük eklemleri taşıyan simetrik eklem tutulumu yapması ancak tırnaklara yakın uçtaki eklemleri etkilememesi, deri altında nodul oluşumu ve görüntülemede eklemlerde yaptığı karakteristik harabiyetlerin saptanması diğer artritlerden ayrılmasında asistan olur. RA ’da, belirtilerin çeşitliliği ve şiddeti kişiden kişiye farklıdır. RA bilhassa el ve ayak eklemleri gibi minik eklemleri simetrik olarak tutan kronik seyirli bir romatizmadır. Bu eklemler açık havada diz, kalça, omuz gibi büyük eklemleri de tutabilir. Tutulan eklemlerde görülen şiddetli ağrıya hastalık başlangıcında ya da zamanla şişlik ve ısı artışı eşlik edebilir. Ağrılar geceleri artar ve etkilenen eklemlerde sabahları uzun süren tutukluk görülür” diye konuştu. 
 
TEDAVİ EDİLMEZSE ŞEKİL VE FONKSİYONU BOZABİLİR

Doç. Dr. Özcan, sözlerini şöyle sonlandırdı: Arada Bir boyun omurlarının tutulduğu hastalarda ense üst kısmından başın arka kısmına yayılan şiddetli sızı da hissedilebilir. RA olan bireylerin bir kısmında eklemler haricinde, asap dokusu, akciğerler, böbrekler, deri ve kalp gibi organların da etkilenmesine tabi olarak birtakım bulgu ve bulgular da görülebilir. RA erken dönemde ve etkin bir şekilde tedavi edilmezse tuttuğu eklemlerde tahribata yol açarak biçimsizlik ve fonksiyon bozukluklarına niçin olabilir. RA ’da sıklıkla kullanılan hap tedavilerine örnek olarak sızı kesiciler, steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar, steroidler, sentetik hastalık modifiye edici ilaçlar ve biyoloji ile ilgili tedavi ajanları verilebilir. Uygun hastalarda eklem içi steroid uygulamaları, fizik tedavi ajanları ve egzersiz programlarını taşıyan somut tıp ve rehabilitasyon uygulamaları önerilir. İlaç tedavilerinin yanı sıra eğitim, sigaranın bırakılması, beslenmenin düzenlenmesi, etkilenen eklemlere yönelik atel uygulaması, psikolojik takviye de önemlidir. Hem bazı durumlarda eklemlere karşın cerrahi müdahaleler de gerekebilmektedir.”

KAYNAK: İHA Dünyada 350 milyon kişide görülen artrit hastalığına uyarı!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum