Dünya bu araştırmayı konuşuyor! Açık havada maske takmadan uygulanan sosyal mesafe kuralı hiçbir işe yaramıyor

Dünya bu araştırmayı konuşuyor! Açık havada maske takmadan uygulanan sosyal mesafe kuralı hiçbir işe yaramıyor, İngiltere İstatistik Ofisi (ONS) tarfından açıklanan veriler,ülkenin yüzde 41'inin halka açık alanlardasosyal mesafeye uyduğunu gösterirken, yüzde 85'inin yüz mask.

Dünya bu araştırmayı konuşuyor! Açık havada maske takmadan uygulanan sosyal mesafe kuralı hiçbir işe yaramıyor
Editör: 15Haber
25 Kasım 2021 - 01:08
Dünya bu araştırmayı konuşuyor! Açık havada maske takmadan uygulanan sosyal mesafe kuralı hiçbir işe yaramıyor,

İngiltere İstatistik Ofisi (ONS) tarfından açıklanan veriler,ülkenin yüzde 41'inin halka açık alanlardasosyal mesafeye uyduğunu gösterirken, yüzde 85'inin yüz maskesi takmadığını gösterdi.Ama, Cambridge Üniversitesi'nden bilim insanları İngiltere'de halkın yaklaşık yüzde 70'i tam olarak aşılanmış olsa da maske takmanın önemini vurgulayan bir egzersiz yayımladı. NTV'de yer alan habere tarafından Cambridge Üniversitesi çalışması, millet göre solunan damlacıkların öksürüklerinde nasıl yayıldığını ölçmek için bilgisayar modellemesini kullandı.

HAVADA ASILI DURAN DAMLACIKLAR 2 METRE ÖTEYE ULAŞIYOR

Physics of Fluids adlı dergide yayımlanan çalışma zarfında araştırmacılar, maskesiz bir birey öksürdüğünde, daha büyük damlacıkların çoğunun yakındaki yüzeylere düştüğünü, fakat havada asılı kalan daha minik damlacıkların çabuk iki metrenin ötesine yayılabileceğini keşfetti.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Shrey Trivedi, farklı bireysel öksürüklerin damlacık dağılımı açısından çeşitlilik gösterebileceğini söyledi. Trivedi, "Her öksürdüğümüzde farklı miktarda akışkan yayarız. Yani bir kişiye Covid-19 bulaşmışsa fazla sayıda veya fazla az virüs partikülü yayıyor olabilir. Fakat havadaki türbülans bu damlacıkları, çok daha uzaklara taşıyabilir" dedi.

"KENDİMİZİ BU RİSKE MARUZ BIRAKMAMIZIN HİÇBİR NEDENİ YOK"

Cambridge Üniversitesi'nden akışkanlar mekaniği uzmanı Prof. Dr. Epaminondas Mastorakos, insanları maske takmaya devam etmeye çağırdı. Mastorakos, "Hepimiz bu pandeminin bittiğini bakmak için can atıyoruz, oysa insanların ofisler, sınıflar ve dükkanların yanı sıra halka açık sokak ve sokaklarda maske takmaya devam etmelerini kuvvetle tavsiye ediyoruz. Virüs aramızda olduğu sürece kendinizi bu riske maruz vazgeçmek için iyi bir neden değil" dedi.

MASKENİN CİNSİ VE TAKILIŞ ŞEKLİ BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Laboratuvar testleri ve gözlemsel araştırmalar, maskelerin enfekte kişilerin virüsün yüzde 80'e kadarını solumasını engelleyebileceğini ve ayrıca kullanıcıları parçacıkların yüzde 50'sine kadar solumasını engelleyebileceğini göstermişti.

Ama, daha fazla bilimsel titizlik içeren hakiki dünya çalışmalarından bazıları, maskerlerin enfeksiyon oranları üstünde büyük bir etkisi olduğunu, bazıları ise az daha hiç olmadığını gösteren girift sonuçlar üretti.

Uzmanlar, maskelerin koruma etkinliğinin, giyilen maskenin türü ve giyiliş şekli ile yakından bağlı olduğunu vurguladı. Tıbbi derslik kaplamalarla üretilen maskelerin, bez veya cerrahi maskelerden fazla daha iyi olduğunu vurgulayan bilim insanları, insanların maske takarken burnunu kapatmalarının da önemine değindi.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Dünya bu araştırmayı konuşuyor! Açık havada maske takmadan uygulanan sosyal mesafe kuralı hiçbir işe yaramıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum