DSÖ'den Avrupa'ya ürküten salgın uyarısı: Mart ayına kadar 500 bin kişi ölebilir

DSÖ'den Avrupa'ya ürküten salgın uyarısı: Mart ayına kadar 500 bin kişi ölebilir, Avrupa'da yeni koronavirüs dalgası yayılırken korkutan bir tanımlama da DSÖ'den geldi.

DSÖ'den Avrupa'ya ürküten salgın uyarısı: Mart ayına kadar 500 bin kişi ölebilir
Editör: 15Haber
21 Kasım 2021 - 20:05
DSÖ'den Avrupa'ya ürküten salgın uyarısı: Mart ayına kadar 500 bin kişi ölebilir,

Avrupa'da yeni koronavirüs dalgası yayılırken korkutan bir tanımlama da DSÖ'den geldi. Avrupa Direktörü Hans Kluge, bölgede acil tedbir çağrısı yaptı ve zorunlu tedbirlerin alınmaması durumunda mart ayına kadar takriben 500 bin kişinin koronavirüs sebebiyle ölebileceğini söyledi.

"ACİL" DİYEREK ÇAĞRI YAPTI

BBC Türkçe'de yer alan habere tarafından Hans Kluge, salgının kıtadaki seyri konusunda 'çok endişeli' olduğunu söyledi. Kluge, maske takma gibi önlemlerin acil olarak hayata geçirilmesinin vaka sayılarını azaltabileceğini vurguladı.

KIŞ AYLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Uyarı, kıtadaki bir takım ülkelerin rekor düzeyde enfeksiyon oranları bildirdiği ve tam veya kısmi sokağa çıkma kısıtlamaları getirdiği dönemde geldi.

Kluge, salgının yayılmasının nedenleri arasında kış mevsiminin gelmesini, beceriksiz aşılanmayı ve daha bulaşıcı Delta varyantının bölgede etken olmasını saydı.

DSÖ Avrupa Direktörü, vaka sayılarındaki artışla mücadeleye yardım etmek için aşılanmanın artırılması ile esas millet sağlığı önlemleri ve yeni tıbbi tedavilerin uygulanması çağrısında bulundu.

"NE YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ"

Kluge, "Covid-19 bir kere daha bölgemizde bir numaralı vefat nedeni haline geldi" diyerek, hastalıkla savaşmak için "ne yapılması gerektiğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kluge, zorunlu aşı önlemlerinin "son çare" olarak görülmesi gerektiğini, fakat konuyla ilgili "hukuki ve toplumsal bir kavga" yapmanın "çok yerinde" olacağını söyledi.

Kluge, zorunlu aşı önlemlerine başvurmadan önce diğer yollar olduğunu söyledi ve bunun "bir özgür kısıtlaması değil, bireysel özgürlüğümüzü korumanın bir arabulucu olduğunu" da sözlerine ekledi.

ÖNLEMLER YENİDEN BAŞLADI

Avusturya, Cuma günü Kovid-19 aşısının yasal bir zorunluluk haline geleceğini ifade eden birincil Avrupa ülkesi oldu. Yeni kurallar Şubat ayında yürürlüğe girecek.

Rekor olgu sayıları ve düşük aşı oranlarının gözlendiği ülkeden aşı olmayan kişilere karşın Pazartesi gününden itibaren asgari 10 günlük sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlanacak.

Diğer birçok Avrupa ülkesi de vakalar arttıkça yeni önlemler alıyor. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya da dahil almak üzere ülkeler, kıta genelinde rekor olgu sayıları kaydedildiği için aşılanmamış ahali üzerinde yeni kısıtlamalar açıkladılar.

Vaka sayılarının rekor düzeye çıktığı Almanya'da da, aşı olmamış şahısların bir takım kamusal alanlara girişlerinin kısıtlanması planlanıyor.

PROTESTO DÜZENLENDİ

Hollanda'nın Rotterdam kentinde dün akşam yeni Kovid-19 önlemlerine ve aşıya aleyhinde düzenlenen protesto gösterisi kontrolden çıktı.

Polis, otomobilleri ateşe verip, dükkanları yağmalayan göstericilere ateş açtı. 7 kişinin yaralandığı olayların peşinde kentte "acele koşul" bildiri edildi. Hollanda hükümeti, vaka sayılarının çabucak artması sebebiyle geçen hafta kısmi kapanma kararı almıştı.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

DSÖ'den Avrupa'ya ürküten salgın uyarısı: Mart ayına kadar 500 bin kişi ölebilir, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum