Dron ile tespit edilen 118 göçmen, jandarma ekiplerince kurtarıldı

Dron ile tespit edilen 118 göçmen, jandarma ekiplerince kurtarıldı, Gündem Haberleri.

Dron ile tespit edilen 118 göçmen, jandarma ekiplerince kurtarıldı
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 10:53
Dron ile tespit edilen 118 göçmen, jandarma ekiplerince kurtarıldı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İzmir İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Urla ilçesi Zeytinler Mahallesi Tektaş mevkiinde, bugün saat 06.00 sıralarında göçmen kaçakçılığı yapılacağı bilgisi aldı. Veri üzerine bölgede İnsansız Hava Aracı (İHA) ile yapılan çalışmada, tekneye binmek üzere olan fazla sayıda göçmen saptama edilerek harekete geçildi. Teknenin bulunduğu alana giden jandarma ekipleri, tekne içerisinde 49 Afganistan, 20 Darı, 10 Suriye, 5 Filistin ve 1 Ürdün olmak üzere toplam 85 derme çatma göçmen ve organizatör olduğu değerlendirilen H.S. (32), M.E.G. (29) ve A.D. (30) 3 şüpheli gözaltına alındı.

Bir çok suçtan kayıtları çıktı

öte taraftan olayla ilgili gözaltına alınan ve organizatör olduğu değerlendirilen şüphelilerden H.S.'nin terör propagandası gerçekleştirmek, uyuşturucu madde imal ve ticareti ile Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret elde etmek üzere toplam 18 adet kabahat kaydı, M.E.G.'nin uyuşturucu madde kullanmaktan 1 adet suç kaydı ve A.D.'nin ise uyuşturucu madde kullanmaktasın 3 adet suç kaydı olduğu tespit edildi. Yakalanan göçmenler ise işlemleri yapılmak üzere Urla İlçe Jandarma Karakol Komutanlığına gönderildi.

Jandarmadan göçmenlere takviye eli

Jandarma karakoluna götürülen, bitap, aç ve susamış olduğu belirlenen göçmenlere, burada jandarma ekipleri kadar destek eli uzatıldı. Düzensiz göçmenlerin su ve yemek yemek ihtiyaçları jandarma ekiplerince bizzat karşılandı.

Arazide dağınık halde 33 göçmen daha saptandı

öte taraftan işlem dahilinde Lakozlar Yokuş etekleri mevkiinde, arazide düzensiz halde 33 göçmen daha tekrar İHA göre tespit edildi. Bölgeye İzmir İl Jandarma Komutanlığına tabi 1 Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Kaçakçılığı Şube Müdürlüğü, komando timi ve Urla İlçe Jandarma Komutanlığına ast asayiş timleri intikal etti.

Karadan ulaşımın muhtemel olmadığı alana Zeytineli Mahallesi sahil kısmında bulunan iskeleden Deniz Polis desteği ile belirli bölgeye gidildi. Bölgede arazide düzensiz halde bulunan 33 baştan savma göçmen, uzun uğraşlar sonucu tek tek saptama edilerek dağlık ve ağaçlık arazide jandarma ekiplerince yakalandı. Burada yakalanan göçmenlerin de işlemlerinin ardından jandarma karakoluna götürüleceği öğrenildi.

Göçmenlerden jandarma ekiplerine teşekkür

Jandarma tarafından su ve yemek ihtiyaçları karşılanan göçmenler ise, 3 gündür dağlık alanda aç, susamış ve uyumayan olduklarını, jandarma ekipleri göre ihtiyaçlarının karşılandıklarını söyleyerek, jandarma ekiplerine teşekkür etti. Yakalanan yamalı göçmenlerin işlemlerinin peşinde İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezine sevk edileceği öğrenilirken, gözaltına alınan organizatörlerin işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Ali İhsan Çiftlik Sahibi - Caner Güney

Dron ile tespit edilen 118 göçmen, jandarma ekiplerince kurtarıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum