'Dondurmayı 18.00'den sonra tüketin'

Tatlılardan daha az kalori içeren dondurmanın yaz aylarında vazgeçilmez bir atıştırmalık olduğunu söyleyen Diyetisyen Melisa Karataş, "Dondurmayı akşam saat 18.00'den önce mutlaka tüketin. Günde 3 top dondurmadan fazla tüketmeyin. Akşam yemeğinden sonra dondurma tüketimi için evde hazırladığınız şekersiz dondurmayı tercih edebilirsiniz.

'Dondurmayı 18.00'den sonra tüketin'
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 11:32
’Dondurmayı 18.00’den sonra tüketin’, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Diyetisyen Melisa Karataş, tatlılardan daha az kalori içeren dondurmanın yaz aylarında vazgeçilmez bir atıştırmalık olduğunu belirterek, "Dondurmayı akşam saat 18.00'den önce mutlaka tüketin. Günde 3 top dondurmadan fazla tüketmeyin. Akşam yemeğinden sonra dondurma tüketimi için evde hazırladığınız şekersiz dondurmayı tercih edebilirsiniz.
Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Yrd. Melisa Karataş, yazı formda geçirmek isteyenlere öğün aralarında tüketilmesi için 3 top dondurma önerdi. Diyetisyen Melisa Karataş, tatlılardan daha az kalorisi olan dondurmanın yaz aylarında vazgeçilmez bir atıştırmalık olduğunu belirterek, "Yaz aylarında daha az kalorili 3 top dondurmanın mutluluğuna kim hayır diyebilir? .

3'ten fazla topa dikkat edin
Dyt, 1 dilim baklavanın 170 kalori, 1 suflenin 390 kalori, 1 top dondurmanın ise yaklaşık 104 kalori içerdiğini söyledi. Melisa Karataş, formda kalmak isteyenlere yazın dondurma tüketirken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı:
"Dondurmayı akşam 6'dan önce tükettiğinizden emin olun. Günde 3 top dondurmadan fazla tüketmeyin. Akşam yemeğinden sonra dondurma tüketimi için evde hazırladığınız şekersiz dondurmayı tercih edebilirsiniz. Şeker hastalığınız veya şeker hastalığına yatkın bir metabolizmanız varsa, şekersiz diyabetik dondurma gitmeniz gereken yoldur. Sağlıklı ve güvenilir dondurma seçmek için etiketini okumayı unutmayın.

ev yapımı dondurma tarifi
Dyt, dondurmanın lezzetine lezzet katmak için ilave çikolata, kuru meyve veya meyve parçaları ile çeşitlendirilerek ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerin masum görünümüyle en az 150 kalorilik dondurmanın kalorisini artıracağını hatırlattı. Melisa Karataş, ev yapımı diyet dondurma tarifi hakkında şu bilgileri verdi:
“Muz ve çilekleri bir dondurucu poşetine koyun ve 1 gece buzlukta bekletin. Ertesi gün, meyve iyice karışana kadar sütü veya yoğurdu kabuğundan geçirin. Karışımı bir kaseye güzelce yayın. Birkaç saat dondurun ve tadını çıkarın. Dondurma, yemek sonrası tatlı olarak değil, ara öğün alternatifi olarak yemeklerden 2-3 saat sonra veya yemeklerden önce yenilmelidir.
’Dondurmayı 18.00’den sonra tüketin’

Detaylı bir şekilde, ’Dondurmayı 18.00’den sonra tüketin’ başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum