'Dolar 10 TL olacak' dediği için yargılanan Mütercimler: Doları 18 TL'ye çıkaranların peşine düşsünler

'Dolar 10 TL olacak' dediği için yargılanan Mütercimler: Doları 18 TL'ye çıkaranların peşine düşsünler, Gündem Haberleri.

'Dolar 10 TL olacak' dediği için yargılanan Mütercimler: Doları 18 TL'ye çıkaranların peşine düşsünler
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 16:43
'Dolar 10 TL olacak' dediği için yargılanan Mütercimler: Doları 18 TL'ye çıkaranların peşine düşsünler, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Analist-yazan Erol Mütercimler, 2016 ’da katıldığı bir televizyon programında dolarla ilgili yaptığı tahminler sebebiyle yargılanıyor.

Mütercimler, “Önlemleri, tedbirleri alın. Doları önce 4,5 lira göreceksiniz. Ondan sonradan 7,5, sonra da 10 lira gösterecekler. Fakat orada kalmaz, 7,5 liraya düşürülür, orada çıpalanır” demişti.

İDDİANAMENİN SAYGI DUYULACAK YANI DEĞIL

Erol Mütercimler bu sözlerinin gerisinde CİMER ’e şikayet edildi ve Anapara Piyasası Kurulu ’nun (SPK) suç duyurusu üzerine de dava açıldı. Mütercimler, bugün Çağlayan ’da İstanbul 3. Asliye Suç Oluşturan Mahkemesi ’nde etken karşısına çıktı. Mütercimler savunmasında şunları söyledi:

– Tahminimi söylediğim için sermaye piyasalarına muhalefetten, manipülasyon yapma suçlamasından dolayı karşınızdayım. Bu iddianamenin benim açımdan değeri, hürmet duyulacak anlamı yoktur. Bu iddianame hukukun öldüğünün belgesidir.

– Sahte, dar tanıklarla Ergenekon ’da yargılandık. 9 yıl hapis cezası aldım. Bugün de ne olduğu kesin olmayan bu adamların dayanaksız iddiaları, ihbarcı ruhlu cahiller yüzünden buradayım. Mahkeme salonlarında süründürülüyorum. Data cehalete kurban ediliyor.

TEK MANEVİ ÇIKARIM ATATÜRK ’ÜN NEFERİ OLMAK

Manipülasyonun suç olduğunu ama us beyanı ve tahminde bulunmanın suç olmadığına uyarı çeken Mütercimler şöyle konuştu:

– İddianamede yer alıyor ama altını kalın çizerek söylüyorum benim hiç sosyal ağ hesabım olmamıştır. Peki ben nasıl suçlanıyorum? Savcı, yoktan bir suç üretmeye çalıştı. Manipülasyon yapmış deniyor, ben taktik dersi hocasıyım. Konuşmam söyledikleri gibi yok ancak.

– Politik bir iddianame yazılmış. ‘Manevi çıkar sağlamıştır ’ deniyor. 28 kitabım yayınlandı, tiyatro eserlerim, operam yayınlandı. 25 yılımı verdim Atatürk ’ün biyografisini yazdım. Manevi çıkar sağladıysam bundandır. Manevi çıkar sağladığım tek bir öge var; büyük devrimci Atatürk ’ün bir neferi edinmek.

– Ben 10 liraya çıkacak (Dolar o tarihte 3 TL ’ydi) dedim, 18 liraya çıkacağını varsayım edemedim. Herkesten bunun için çok özür diliyorum. Doların 18 liraya çıkmasına sebep olan her kimse; savcı onların peşine düşmelidir.

Bu suçlamayı kime anlattıysam kimse inanmadı. Güldü, geçti. CİMER ’e her zaman yalan yanlış ihbarlar yapanlar, onlara bir çift sözüm var: Köpekler istedi diye atlar ölmez. Hakkımdaki karar ne olursa olsun düşünmeye, bunu açıklama etmeye devam edeceğim. Atatürk ’ün bir neferiyim, laik cumhuriyetin çocuğuyum.

'Dolar 10 TL olacak' dediği için yargılanan Mütercimler: Doları 18 TL'ye çıkaranların peşine düşsünler, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 'Dolar 10 TL olacak' dediği için yargılanan Mütercimler: Doları 18 TL'ye çıkaranların peşine düşsünler haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum