Dolandırıcılığın böylesi... UYAP şifresiyle dev vurgun

Dolandırıcılığın böylesi...

Dolandırıcılığın böylesi... UYAP şifresiyle dev vurgun
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 12:44
Dolandırıcılığın böylesi... UYAP şifresiyle dev vurgun, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Bankaya olan kredi borçlarını ödeyemedikleri için üstünde haciz, icra ve rehin kararı bulunan kişilere ait lüks otomobillerin üzerindeki rehin kararlarını Lice Adliyesindeki bir yazı işleri müdürünün şifresiyle kaldırdıktan sonra araçları satışa çıkaran dolandırıcılık şebekesi hakkında Diyarbakır Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

İCRA MÜDÜRÜNÜN ŞİFRESİNİ KULLANDILAR 

İddianameye göre, Lice Adliyesinde görevli Yazı İşleri Müdürü H.S. izne ayrılınca yerine M.A. vekâlet etti. Kendini icra müdürü olarak tanıtan K.T., ise müdürlüğe vekâlet eden M.A. ’ya icra işlerinden anladığı için tezgâhtar olabileceğini söyledi.

K.T., müdürlüğe vekâlet eden M.A. ’nın şifresiyle UYAP üzerinden bankalarca rehin konulan araçların üzerindeki icra, haciz ve şerh kararlarını teker teker kaldırıp temiz araç gibi satışlarına ön üçgenin taban olmayan kenarı oldu.

İZİN DÖNÜŞÜ AYRIM ETTİ, DARP EDİLDİ

İzin dönüşü UYAP ’ı kontrol eden müdür H.S., 47 hacizli maddi değeri milyonlarla açıklama edilen ultra lüks araçların üzerindeki rehin kararının kaldırılarak satışlarının yapıldığını tespit edince soruşturma açıldı.

İfadesi alınan müdür H.S, “Öğlene dürüst K.T, F.G. ve A. adlı kişiler icra takip dosyası açmak için adliyeye geldi. İşlemleri başlattım ama öğlen mesai bitimi olunca ara verdik.

Yemek Yemek için lokantanın önüne geldiğimde darp edildim. Darp raporu alıp polise gittim. Öğleden sonraki işlemlerin UYAP şifremi kullanan M.A. ile K.T. kadar yapıldığını düşünüyorum” dedi.

 SİSTEME GİRİLİNCE ÜÇ SAAT ŞİFRE İSTEMİYOR

Müdürlüğe vekâlet eden M.A. da ifadesinde, “H.S. adliyeye geldiğinde yüzü kan içindeydi, gidip savcıya durumu anlattı. Öğlen arası üç birey H.S. ’nin odasında kaldı.

İcra işlemleriyle ilgili benim tecrübem değil. İcra dosyası başlamak için adliyeye gelerek kendini icra müdürü olarak tanıtan K.T ’ye güvendim, ona müdürüm diye hitap ediyordum.

E-imza şifresi girildiğinde sistem üç saat imza istemiyor. H.S ’nin yüzünü kanlar içinde görür görmez ben de panikle odadan çıktım. Bu durumu fırsata çeviren K.T. hacizli araçların üzerindeki rehini kaldırmış olabilir” dedi.

 İMZALANDI, ONAYLANDI, DAĞITILDI YAZISIYLA SATIŞ

Savcılığın talebi üstüne UYAP uzmanı bilirkişilerce hazırlanan raporda, işlemlerin “İmzalandı- onaylandı-dağıtıldı” şeklinde usulüne uygun yapıldığı, bu işlemlerin şifresiz gerçekleşmesinin muhtemel olmadığı bildirildi.

Araçların satışının yapılacağı ilgili noterliğe başlığıyla haciz ve icra satış şerhinin kaldırıldığı ve karşısına “Mahrumiyet kaldırıldı” ibareli evraklarda müdür vekili olarak M.A. ’nın e-imzasının bulunduğu tespit edildi. İşlemleri kaldırılan araçların daha sonra noterden satış ve tahsis işlemlerinin yapıldığı, bambaşka kişiler namına kayıt evrakı düzenledikleri, oysa kayıt evraklarının yazıcıdan çıktı alınmadan yapıldığı belirlendi.

Rehinli dosyalarda ihale alıcısı alacaklı görünen davalı F.G. ’nin dosyalarda taraf olmadığı ve hazırlanan kayıt dosyalarında taraf olarak eklenmeden plakadan sorgu yapılarak icra satış şerhi işlendiği, flaş bellek yardımıyla genel yazılar kısmının kopyala yapıştır şeklinde satışı yapılan araçlar için evrak düzenlettikleri bildirildi.

ÖĞLEN ARASI KAPIYI KİLİTLEYİP REHİNLERİ KALDIRDILAR

Kayıt evraklarının zihin kartına yüklenip daire dışında çıktılarının alınarak işlemlerin kaçak olarak yaptıkları bilirkişi raporuyla belirlendi. Kamera kayıtları incelendiğinde kendini icra müdürü tanıtan K.T. ile ihale alıcısı olan F.G. ’nin yasadışı işlemlerin yapıldığı müdürün odasında kapıyı arkadan kilitledikleri, bir vatandaşın kapıyı açmaya çalıştığı ancak kilitli olduğu için açamadığı, görüntülerin devamında ise kanunsuz işlemler bitince K.T. ile F.G. ’nin odadan çıkıp adliyeden ayrıldıkları tutanakla belirlendi.

 MESLEKTEN İHRAÇ EDİLMİŞ KABAHAT ÖRGÜTÜNDE SANIK

E-imza ile usulsüz işlemleri gerçekleştiren K.T. savcıya verdiği ifadesinde, “Yediemin deposunda uzun zaman otoparkta bekleyip de idareli ömrünü tamamlamaya yakın olan araçlar otopark alacağına istinaden satışa çıkılıyor.

Ben de bu işlemlerin resmi işlerini peşine düşüp takip ediyorum. Diyarbakır İcra Müdürlüğü ’nde İcra Müdür Yardımcısıydım. Hakkımda başlatılan bir soruşturma sebebiyle önce açığa alındım. Sonradan ihraç edildim. Çıkar amaçlı suç örgütüne aza olmaktan İzmir 11. Ağır Canice Mahkemesi ’nde halen davalı olarak yargılanıyorum. 15 ay tutsak kalıp terhis oldum.

F.G. alacaklı olduğu dosyalarla ilgili ben icra müdür yardımcısıyken yanıma gelirdi. Lice ’ye alacaklı olduğumuz dosyalar için gitmiştik. Usulsüz işlem yapmadım, imzası yer alan kişiler veya imzasını kullandıran birey suçtan kurtulmak için beni suçluyor” dedi.

 47 ARAÇ SATIŞIYLA MİLYONLARCA HAKSIZ FAYDA SAĞLANDI

İddianamede sanıkların fikir ve eylem birliği içinde zincirleme suç kastıyla hareket edip 47 arabulucu usule aykırı biçimde rehin ve şerh işlemlerini kaldırıp satışa çıkardıkları ve milyonlarca liralık haksız gelir elde ederek millet ve özel bankaları zarara uğrattıkları kaydedildi.

Lice İcra Müdürlüğünde sahte olarak oluşturulan kayıt evraklarında bulunan 63 aracın ihale alıcısı görünen F.G. ’nin bu araçlardan 47 ’sini noterliklerde satışı sonrasında araçların F.G. ile irtibatlı öteki sanıklarca satın alındığı, tescil kayıtlarının sık aralıklarla değiştirildiği, bir kişinin aniden fazla araç satın alarak kanunsuz işlemlerin zincirleme devam ettirildiği açıklama edildi.

F.G adına oluşturulan sahte kayıt evraklarıyla satışı yapılan araçların piyasa değerinin fazla aşağı üçüncü kişilere satıldığı bildirildi.

Savcılık, icra müdürü H.S., ona vekalet eden yardımcısı M.A. ile eski icra müdürü K.T. ’nin de arasında olduğu 8 ’i tutuklu 17 sanık hakkında 150 ’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Dolandırıcılığın böylesi... UYAP şifresiyle dev vurgun, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Dolandırıcılığın böylesi... UYAP şifresiyle dev vurgun haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum