Dokuz Eylül, URAP'ta 8 alanda sıralamaya girdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), ODTÜ Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) araştırma laboratuvarı tarafından açıklanan 2021-2022 Dünya Alan Sıralamaları listesinde 8 alanda yer almayı başaran 17 Türk üniversitesinden biri oldu. Bilgisayar Bilimi. DEÜ Rektörü Prof. Nükhet Hotar, dünyadaki üniversiteler arasında görünürlüğünü artıran DEÜ üyelerine teşekkür ederek, “Bundan sonra da başarılı akademisyenlerimizi desteklemeye ve genç bursiyerlerimizi daha fazla araştırma yapmaya teşvik etmeye devam edeceğiz” dedi.

Dokuz Eylül, URAP'ta 8 alanda sıralamaya girdi
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 10:22
Dokuz Eylül, URAP’ta 8 alanda sıralamaya girdi, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), ODTÜ Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) araştırma laboratuvarı tarafından açıklanan 2021-2022 Dünya Alan Sıralamaları listesinde 8 alanda yer almayı başaran 17 Türk üniversitesinden biri oldu. Bilgisayar Bilimi. DEÜ Rektörü Prof. Nükhet Hotar, dünyadaki üniversiteler arasında görünürlüğünü artıran DEÜ üyelerine teşekkür ederek, “Bundan sonra da başarılı akademisyenlerimizi desteklemeye ve genç bursiyerlerimizi daha fazla araştırma yapmaya teşvik etmeye devam edeceğiz” dedi.
ODTÜ Bilgi İşlem Enstitüsü bünyesinde yer alan Akademik Performansa Göre Üniversite Sıralaması (URAP) Araştırma Laboratuvarı, 2021-2022 Küresel Alan Sıralamaları açıklamasını kamuoyu ile paylaştı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 113 farklı ülkeden üniversitelerin 78 bilim alanıyla değerlendirildiği listede büyük başarı elde etti. URAP Dünya Sıralaması 2021-2022'de 8 alanda yer alan 17 Türk üniversitesinden biri olan DEÜ, Psikoloji ve Bilişsel Bilimler alanında ilk 3'te, Tıp ve Sağlık Bilimleri alanında ise 7. sırada yer aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi de 4 branşta dünya sıralamasında ilk 1000'e girmeyi başardı. Dokuz Eylül Üniversitesi dünya sıralamasında Mühendislikte 1.141, Teknolojide 1.359, Kimya Bilimlerinde 1.245, Tıp ve Sağlık Bilimlerinde 611, Biyoloji Bilimlerinde 1.84., Malzeme Mühendisliğinde 981, yer bilimlerinde 667, psikoloji ve bilişsel bilimler. Listede Türk üniversitelerinin başarısı da arttı. Türkiye'nin de söz konusu listedeki başarısı arttı. Geçen yıl ülkemiz alan sıralamasında 31 üniversite yer alırken, 2021-2022 alan sıralamasında 83 üniversite en az bir sıralamada yer almayı başardı.
URAP'tan yapılan açıklamaya ilişkin açıklama yapan DEÜ Rektörü Prof. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin uluslararasılaşma vizyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Ülkemiz ve bilim dünyamız adına akademik verimliliğimizi artırmaya devam ediyor ve her geçen gün yenilerini ekliyoruz. uluslararası işbirlikleri ile bilimsel çalışmalara URAP Dünya Alan Sıralaması 2021-2022'de en az 8 alanda yer alabilen 17 Türk üniversitesinden biri olmak, çabalarımızın meyvesini verdiğini gösteriyor. Potansiyelimizin farkındayız ve merdiveni tırmanmak için yoğun bir çaba harcıyoruz. »
Rektör Hotar şöyle devam etti:
“URAP'ta elde ettiğimiz bu başarıyı daha üst seviyelere taşıyabileceğimizi biliyoruz. Araştırma üniversitesi statümüzle akademik performansımızı artırmanın yolu açıldı. Üniversite olarak geliştirmemiz gereken alanların ve önümüze çıkan fırsatların da farkındayız. Bundan sonra da başarılı bursiyerlerimizi desteklemeye ve genç bursiyerlerimizi daha fazla araştırma yapmaya teşvik etmeye devam edeceğiz. Akademik makalelerin etkisi yüksek dergilerde yayınlanması ve alınan atıf sayıları üniversitelerin dünya sıralamasındaki yerini belirlemede büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyor, üniversitemizin uluslararasılaşma vizyonuna katkıda bulunan ve dünya üniversiteleri arasındaki görünürlüğünü artıran üyelerimize teşekkür ediyoruz.
Dokuz Eylül, URAP’ta 8 alanda sıralamaya girdi
Dokuz Eylül, URAP’ta 8 alanda sıralamaya girdi

Detaylı bir şekilde, Dokuz Eylül, URAP’ta 8 alanda sıralamaya girdi başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum