Doğanlar Apartmanı davasında savcı değişti, karar çıkmadı

Doğanlar Apartmanı davasında savcı değişti, karar çıkmadı, Gündem Haberleri.

Doğanlar Apartmanı davasında savcı değişti, karar çıkmadı
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 13:05
Doğanlar Apartmanı davasında savcı değişti, karar çıkmadı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Ege Denizi ’nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020 ’de meydana gelen, 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremde Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı ’nda 15 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi de yaralandı. Depremin peşinde başlatılan soruşturma kapsamında binanın müteahhidi Çetin Doğan ve binanın sabit-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı tutuklandı.

Sürveyan olarak gösterilen Gündüz Sakin tutuksuz yargılanırken, yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak ise firar etti. Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, ‘bilinçli taksirle aniden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak ’ suçundan 20 yıla değin hapis cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 3 ’üncü Ağır Cinayet Mahkemesi ’nde görülen geçen 28 Mart ’taki duruşmada savcı, mütalaasını açıkladı.

Savcı mütalaasında, sanıklardan Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı ’nın ‘mümkün kastla öldürme ’ suçundan ayrı olarak 15 ’er kere hapis cezasıyla, Gündüz Uysal ’ın ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak ’ suçundan cezalandırılmalarını istek etti. Savcı, firari olan Bedriye Işıldak ’ın dosyadan tefrik edilmesini istedi.

YENİ MÜTALAA İÇİN ZAMAN ISTEK EDİLDİ

Sanıkların yargılanmasına bugün İzmir 3 ’üncü Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi ’nde devam edildi. Esir sanıklar Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı, duruşmaya SEGBİS ile katılırken, taraf avukatları ve bazı müştekiler salonda yerini aldı.

Geçen duruşmada mütalaasını veren duruşma savcısının yerine göreve gelen iddia makamı, hukuki görüş farklılıklarının olması sebebiyle yeni mütalaa için vakit başvurusunda bulundu. Savcının peşinde laf bahşedilen davalı Çetin Doğan ise sağlık sorunları olduğunu belirterek tahliyesini istek etti. Davalı Boyacı da tahliyesini istedi.

‘UMUT ’U KİMSE GERİ GETİREMEZ ’

Sanıkların gerisinde depremde oğlu Umut ’u kaybeden, 3 yaşındaki kızı Elif de enkazdan 65 saat sonra çıkarılan Seher Perinçek söz aldı. Perinçek, “Elif herkese umut oldu. Ancak Elif ’in Umut ’unu kimse geri getiremez. ‘Diğer Umutlar ölmesin ’ diye sanıkların muhtemel kastla adam öldürmeden en yüksek seviyede ceza almasını istiyorum.” dedi.

Tarafların dinlenmesinin peşinde ara kararını ifade eden duruşma heyeti, sanıkların tutukluluk durumlarının devamına karar vererek duruşmayı 17 Haziran ’a erteledi. (DHA)

Doğanlar Apartmanı davasında savcı değişti, karar çıkmadı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum