'Doğacak zarar vatandaşın sırtından karşılanacak'

'Doğacak zarar vatandaşın sırtından karşılanacak', Gündem Haberleri.

'Doğacak zarar vatandaşın sırtından karşılanacak'
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 18:17
'Doğacak zarar vatandaşın sırtından karşılanacak', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, TBMM ’de düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Özkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın, vatandaşa döviz bozdurma çağrısı yaptığını, teşvikler ve yasaklarla süreci zorladığını ifade ederek, kısaca şu değerlendirmeyi yaptı:

“Erdoğan, önceki gün de döviz ve altın bozdurulmasına katkı maddesi sağlayacak diye bir müjde açıkladı. 2018 ’den yandan bu teşvikler ve çağrılar bitmiyor. Erdoğan ilk kez 2018 ’de vatandaşlara seslendi. Dedi fakat: ‘Yastığınızın altındaki altınları, dövizleri çıkartın, bozdurun ’. Yurttaş ne yaptı? ‘Ya, Türkiye Cumhuriyeti ’nin başındaki adam eğer böyle diyorsa vatan için, millet için bu yapılır ’ dedi. (Bir vatandaşın fotoğrafını göstererek) Bak vatandaşın bir elinde 5-10 lira, doları bozdurmuş, diğer elinde belgesi var. Yastığının aşağı, üstelik de fena gün diye sakladığı dövizi bozdurmuş; bir elinde belgesini tutuyor, bir elinde 15-20 lirası. Acilen ben bu milletin, bu fedakarlığına karşı televizyon kameralarının içine baka baka Recep Tayyip Erdoğan ’a sesleniyorum: Sahi Erdoğan, sen kaç doları bozdurdun bugüne kadar? Sakın kalkıp da ‘benim dolarım yok ancak ’ deme. Eğer şöyle dersen – sende yalan çok ya-: ‘Ya ben zaten dolarlarımı bozdurdum, benimki Türk Lirası ’nda duruyor diyorsan ’ bak, yurttaş belgesini gösteriyor. Sen de çıkar, belgeni göster.”

“MAN ADASINDAN GELEN MİLYONLARCA DOLAR, BOZDURULDU MU?”-

“Man Adası ile ilgili Yargıtay kararını verdi, belgeler doğru dedi. İşte belge elimde… Bak, o belgeye tarafından oğlun Burak Erdoğan 1 milyon 450 bin doları cebine indirmiş. Enişten, hani darbe girişiminde seni uyaran enişten Ziya İlgen, 1 milyon 250 bin doları cebine indirmiş. Dünürün Osman Ketenci, 1 milyon doları cebine indirmiş. Kardeşin Mustafa Erdoğan, 2 milyon 500 bin doları cebine indirmiş. Sen millete çağrıda bulundun ya; dünürün, oğlun, damadın, müdürün, enişten, dolarlarını bozdurdular mı? Buradan sesleniyorum. Dolarlarını bozdurdularsa, belgeleri ellerinde var mı göstersinler. Milyonlarca dolar ihale verdiğin 5 ’li çeten dolarlarını bozdurdu mu? 2-3 maaş alan saray bürokratların dolarlarını bozdurdu mu?”

“RUSYA VE UKRAYNA ’DA BİLE PARA, LİRAMIZ DEK DEĞERINDE KAYBETMEDİ”

Doların 15 liranın üstüne çıktığını, TL ’deki layik düşüşünün önüne geçilemediğini bildiren Özkoç, özetle şunları söyledi:

“Türk lirası niçin bu dek bedel kaybediyor? Türkiye ’de savaş mı var? Türkiye ’de felaket mi var? Türkiye ’de doğaüstü yaşanan bir şart mu var? Savaşta olan Rusya ve Ukrayna ’daki şart nedir, ona bakalım. 24 Şubat ’ta Rusya Ukrayna ’ya saldırdı. Rus parası ruble, önce biraz sarsıldı. 1 dolar, 133 rubleyi gördü. Ambargolara ve savaşa, FED ’in faiz artırımına rağmen toparlandı. 1 dolar, bugün 67.9 ruble. Ukrayna ’da savaşın başında 1 dolar, 29.7 Ukrayna Grivna ’sıydı; bugün 29.2 Grivna. Peki biz? 24 Şubat ’ta 1 dolar, 13.7 liraydı; bugün 1 dolar, 15 lirayı aştı. Türkiye ’ye saldırgan var mı? Savaş var mı, yıkım var mı, iç savaş var mı? Türkiye ’de niçin Türk Lirası layik kaybediyor? Bunun tek nedeni var: Kendini ekonomist sayan Erdoğan ’ın yanlış politikaları.”

“EV PAKETİNDE, DAHA AŞAĞI VE ORTA GELİRLİ VATANDAŞ YOK”

Özkoç, Erdoğan ’ın hatalı politikalarının bir avuç zengine yaradığını, bedeli milyonlarca vatandaşın ödediğini belirterek, önceki gün açıklanan Konut Paketi ’ne dikkat çekici etti:

“Dünyanın hiçbir uygun kredi düşürülerek konut fiyatları aşağı çekilmemiştir. Bu mümkün değil, benzer faiz düşürülerek enflasyonun aşağıya çekilmeyeceği gibi… Erdoğan ’ın müjdesi her paket gibi bir avuç zengini kapsıyor. 1 milyon kredi çekip, aylık 14 bin lira para ödeyecek kaç birey tanıyorsunuz? Vatandaş et alamıyor, süt alamıyor, ekmek alamıyor. Vatandaş akşama eve nasıl gideceğini bilemiyor. Peki, bu paket kime yarayacak? Bir; müteahhitlere, iki; parası olup vermek isteyen zenginlere yarayacak. Bu pakette, alt ve orta gelirli vatandaşa dair bir müjde yok. Bütün tersi; paket kamu bankaları aracılığıyla uygulanacak. Yani düşük faiz nedeniyle doğacak hasar, Define ’den, vatandaşın sırtından karşılanacak.”

“TL, NEBATİ ’NİN DİP DEDİĞİ YERDEN DE DÜŞTÜ”

Özkoç, Define ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel ’nin “Türk Lirası dibi gördük daha fazla düşmek” şeklindeki sözlerini anımsatarak, düşüşün sürdüğünü, doların 15 liranın üzerini gördüğünü söyledi. Özkoç, şunları kaydetti:

“Yılın birincil iki ayında, kapı komşumuz Bulgaristan ’dan 238 bin Bulgar, Türkiye sınırları içerisine girip alışveriş yaptı. Niçin? Kendi paraları açısından layik kaybeden Türk Lirası nedeniyle Türkiye onlar için alışveriş cennetine dönüştü. Hatırlayın yıllar öncesini; insanlarımız Bulgaristan ’a gidip, alışveriş yaparlardı. Neden? O zaman Türk Lirası daha değerliydi. Acilen yer değiştirdik. Komşu ülkeler için alışveriş cennetine dönen Türkiye, topraklarını da harcıyor. Topraklarını dolar karşılığında, yurttaşlık için satan bir ülke haline geldik. Dünyada vatandaşlık hakkını en ucuza satan 3-4 ülkeden biriyiz.”

ÇELİK ’E YANIT: “SİZ, KAŞIKÇI ’NIN KATİLLERİNİ TESLİM ETTİNİZ, İNANDIRICI DEĞİLSİNİZ!”

Sığınmacılar konusuna da değinen Özkoç, AKP ’nin bu konuda da “iki yüzlü” davrandığını söyledi ve özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“2 yıl önce Yunanistan sınır kapısına binlerce sığınmacı dayandı. Pazarlık konusu yapıldığı için, ‘bize para vermiyorsunuz ’ diye sığınmacıları özgürlük bıraktık dediler.… Ya siz parayı vermediler diye sığınmacılara sınır kapılarını açtınız, Akdeniz ’in karanlık sularında, sınır bölgelerinde kurşunlara hedef haline getirdiniz ve ölümlere niçin oldunuz. Acilen Ömer Çelik diyor oysa: ‘Biz sığınmacıları katillere teslim etmeyiz ’. Ben de diyorum ama Ömer Çelik ’e: Siz, Kaşıkçı ’nın katillerini teslim ettiniz. Kaşıkçı ’yı öldürdüğünü bildiğiniz katillerin, elini kolunu sallayarak Türkiye ’den gitmesine, mağdurların ve masumların katledilmesine göz yumdunuz. Sonradan da açılan davayı, Suudi Arabistan ’a devrettiniz. Siz, Türkiye ’nin adalet açısından egemenliğini başka bir ülkeye teslim ettiniz. Acilen aslında bunu bütün dünyaya ve bize inandırabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Bana sorarsanız siz inandırıcı değilsiniz, siz cana yakın değilsiniz. Her politikanız böyle, her yaptığınız böyle. Türkiye ’de rahatlık olsun istemiyorsunuz, halk nefes alsın istemiyorsunuz. “

“İNSANA, MÜZİĞE, GÜLMEYE DÜŞMAN MISINIZ?”

Eskişehir ’de, karnaval ve etkinliklerin Valilik eliyle yasaklanması kararına da değinen Özkoç, “Eskişehir ’de festivaller yapılacak; Eskişehir ’de şarkılar, türküler söylenecek. Vali demiş ama: ‘Hayır bunu yapamazsınız. ’ Gerekçesi şu: ‘Başkalarının yargı ve özgürlüklerinin, genel asayiş korunmasıyla baskı olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi. ’ Festivalde ne güç çıkacak? Yani siz bundan sonra Türkiye ’de bütün festivalleri yasaklayacak mısınız? Bütün konserleri yasaklayacak mısınız? Yani ‘haricen millet çıkmasın, çıkarlarsa asayiş bozulur ’ diye insanları evde mi tutacaksınız? Siz müziğe düşman mısınız? Siz insana düşman mısınız? Siz huzura düşman mısınız? Siz gülmeye düşman mısınız?” şeklinde konuştu.

ÖZKOÇ, TEHDİDE MEVLANA ’NIN DİZELERİYLE YANIT: KORKMUYORUZ

MHP ’li bir ilçe başkanının elinde Zülfikar kılıçla sosyal medya üzerinden kendisini tehdit etmesine ilişkin soruya Özkoç, Mevlana ’nın dizeleriyle yanıt verdi. Özkoç, “Mevlana şöyle demiş: ‘Tut ancak Ali ’nin Zülfikar ’ı sana servet kaldı. Ali ’nin yüreği sende olmadıktan gayrı, Zülfikar ne işe yarar? ’. Biz, bu yola çıktığımız günden beri tehditlerden çekinmiyoruz ve korkmuyoruz. Allah ’a verilecek bir can borcumuz var, vakti geldiği süre onu da veririz” şeklinde konuştu.

'Doğacak zarar vatandaşın sırtından karşılanacak', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum