evde masajmasaj istanbul

Diyarbakır 'da lise öğrencisi üniforma alamadığı için okula giremedi

Olay Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Fabrika Mahallesi'nde bulunan Süleyman Demirel kampüsü içerisindeki Yenişehir Şehitlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yaşandı.

Diyarbakır 'da lise öğrencisi üniforma alamadığı için okula giremedi
Editör: 15Haber
06 Ekim 2021 - 16:21

Olay Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Fabrika Mahallesi'nde bulunan Süleyman Demirel kampüsü içerisindeki Yenişehir Şehitlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yaşandı. Pazartesi günü okula gelen Şevval İnan, sabah İstiklal Marşı töreni bittikten daha sonra sınıflarına dağılacakken mektep müdürünün 'formalılar içeri formasızlar dışarı' diyerek onu ve çoğu öğrenciyi okuldan gönderdiğini bahis etti. Baba Yakup İnan, kızına bedensel imkanı olmadığı için forma alamadığını, kızının okulda olması gereken saatte eve gönderildiğini ve konuyla ilgili mektep yetkililerinin onları hiçbir şekilde bilgilendirmediğini açıklama etti.

14 yaşındaki lise 2'inci derslik öğrencisi Şevval İnan, ”Pazartesi günü İstiklal Marşı töreninden sonradan müdür bizi formamız olmadığı için ve çoğu arkadaşımı formasızlar dışarı diyerek dışarı çıkarttı. Bu durum aleyhinde fazla üzüldüm eve gittim durumumu babamla paylaştım. Babamın parası olmadığı için bana üniforma alamadı. 2 gündür okula gidemiyorum, derslerimden geri kaldım. Okuluma gitmek istiyorum fakat formam olmadığı için gidemiyorum” diye konuştu.

Baba İnan, ”Her sabahki gibi kızımı okula gönderdim, takriben bir ya da iki saat sonra bitmiş geri geldi. Kızıma sebebini sorunca forması olmadığı için okul müdürü göre okula alınmadığını söyledi, bunun üzerine okula geldim kendisiyle karşılaşmak için fakat bulamadım. Bizi zor duruma soktu, zorluklar içinde çocuklarımı okutmaya çalışırken müdürün bizi bu şekilde rencide edip, durumumuzu bize her tarafta hatırlaması bizi fazla üzdü. Ben İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile görüştüm. Yetkililer böyle bir durumun laf konusu olamayacağını söyledi. Ben yurttaş olarak yetkililerin duruma el atmalarını istiyorum.

Bu durumun ulusal eğitimin, devletin data dahilinde olduğunu ve buna izin vereceklerine inanmıyorum, müdürün şahsileştirdiğini düşünüyorum. O vakit içerisinde ben kızımı okulda biliyorum lakin kızım okuldan çıkarılmış. Başına bir şey gelseydi sorumlusu kim olacaktı” şeklinde konuştu.

Olayla ilgili mektep yetkililerine ulaşılamazken, Yenişehir İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Eyüp Uçak ise konuyla ilgili zorunlu incelemeyi yapacaklarını dile getirdi.

Beritan Kaya

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum