Diyarbakır'da baron ve baroniçelerin olduğu 46 şüpheli adliyeye çıkartıldı

Diyarbakır'da baron ve baroniçelerin olduğu 46 şüpheli adliyeye çıkartıldı, Gündem Haberleri.

Diyarbakır'da baron ve baroniçelerin olduğu 46 şüpheli adliyeye çıkartıldı
Editör: 15Haber
24 Haziran 2022 - 11:51
Diyarbakır'da baron ve baroniçelerin olduğu 46 şüpheli adliyeye çıkartıldı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmalar çerçevesinde Diyarbakır İl Güvenlik Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde, Güvenlik Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Uğraş Daire Başkanlığı ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığının desteğiyle, ülke çapında olduğu gibi Diyarbakır'da da bilhassa gençlerin hayatını tehdit eden metamfetamin maddesinin kullanımı ve satışının engellenmesine yönelik yapılan planlı operasyonlar çerçevesinde Diyarbakır merkezli 11 ilde başlatılan 'Kökünü Kurutma Operasyonu'nda gözaltına alınan 236 şüpheliden 46'sı güvenlik işlemlerinin tamamlanmasıyla sabah saatlerinde adliyeye çıkartıldı. Şüpheliler, adliyeye çıkartıldıklarında kimisi zafer işareti yaptı, kimisi de tekme salladı.

öte taraftan, sentetik uyuşturuculardan İran'da üretilen metamfetamin maddesini Van ilinden temin ederek Diyarbakır merkezi ve çevre illere getirip satışını organize eden ve bu faaliyetleri örgütlü suç zarfında icra eden, arasında üstteki yönetici bayan şüphelilerin de yer aldığı örgüt üyeleri ve bunlara alt olarak münferit uyuşturucu madde ticaretini kadınları ve çocukları da kullanarak gerçekleştiren torbacılara karşın çalışma başlatılmıştı.

Diyarbakır'da üretimi yapılıp batı illerine sevk edilen yüklü miktardaki esrar maddesinin imal, taşıma ve satışını gerçekleştiren ve cadde satıcılığını yapan şüphelilere karşın olarak geçtiğimiz gün Diyarbakır merkezli toplam 11 ilde İstanbul, Bursa, Batman, Şanlıurfa, Van, Muş, Bitlis, Erzurum, Eskişehir ve Mardin'de yapılan hava destekli aynı zamanlı operasyonda 4200 personel katılarak 292 şüphelinin 205 ikamet ve iş yeri adreslerinde arama yapıldı.

Soruşturma ve işlem dahilinde Diyarbakır ve öteki illerde yapılan çalışmalarda; 245 kilo 924,75 gram esrar maddesi ve türevleri, 10 kilo 467 gram metamfetamin maddesi, 36,19 gram kokain maddesi, 97 adet uyuşturucu ilaç, 5,30 gram eroin maddesi, adet kalaşnikof harp tüfeği, 16 adet tabanca, 6 adet yivsiz av tüfeği, 6 adet hassas terazi, yüklü miktarda suç geliri olduğu değerlendirilen para, terör örgütleri propagandası içerir örgütsel doküman ve kumaş paçavraları ele geçirildi.

Operasyon süresince 236 şüpheli gözaltına alınmış, 400 şahsa karşın yapılan tehlike analizi çalışması sonucunda 2 şüphelinin TCK-188, 2 şüphelinin TCK-191 ve 1 şüphelinin de “mala hasar verme” suçlarından arandığının tespit edildiği belirtilmişti.

Rıdvan Kılıç - Murat Başal
 

Diyarbakır'da baron ve baroniçelerin olduğu 46 şüpheli adliyeye çıkartıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Diyarbakır'da baron ve baroniçelerin olduğu 46 şüpheli adliyeye çıkartıldı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum