Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır"
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 22:44
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır”, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır" dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Muharremiye ve Kerbela Şehitlerini Anma" programına katıldı. Hacı Bayram-ı Veli Camii'nde düzenlenen programda konuşan Erbaş, "Kur'an-ı Kerim'de hürmet gösterilmesi gereken dört aydan biri olan Muharrem ayı, sevgili Peygamberimiz (asm) tarafından 'Aziz' olarak isimlendirilmiştir. Allah'ın bereketi', onun faziletini, ilahi nimetlerin ve bereketlerin bolluğunu gösterir.Peygamberler tarihinde birçok önemli olaya tanıklık eden bu ay, Müslümanların inanç ve kalp dünyasında özel bir yere sahiptir.'Muharrem' anlamına gelir. Muharrem ayı içerdiği hikmetten dolayı saygıya lâyık bir aydır.Peygamberimiz bu ayın 10.günü olan Aşure gününden öncesini veya sonrasını ekleyerek oruç tutmuştur. Ramazan'dan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur ve Müslümanlara bu ayda oruç tutmalarını tavsiye eder.
Kerbela'da çoğunluğu Ehl-i Beyt olan 70'e yakın müminin şehit olduğunu belirten Erbaş, “Muharrem aynı zamanda Hicri takvimin başlangıç ayıdır. Bu yönüyle Muharrem ayı, bir rüya tazeliğinde yeni başlangıçlara yürüyen Müslümanları hatırlatır. Allah Resulü (as) ve ümmetinin cehalet karanlığından uzaklaşıp aydınlık bir çağın temellerini attığı o kutlu hicreti hatırlatır. Öte yandan Ehl-i Beyt'in mübarek üyesi Muharrem ayı Hz.Hüseyin (ra) ve arkadaşlarının şehadetinin acısını ve hüznünü içinde taşır. Ne yazık ki, Peygamberimizin çok sevdiği torunlarından Hz.Muhammed'in Hicri 61.yılının 10 Muharreminde, aralarında Hüseyin'in de bulunduğu 70'e yakın mümin, Kerbela'da hunharca şehit edilmiştir. Dolayısıyla Muharrem ayı bize bu tarifsiz acıyı hatırlatır. Kalplerimizi derin bir hüzünle doldurur. Çünkü Hz.
Kerbela olayının adaletsizliğe karşı cesur ve kararlı duruşun vücut bulmuş hali olduğunu belirten Erbaş, "Kerbela olayı tarihte acı bir olay olmanın ötesinde çağları aşan mesajlar da içermektedir. Müslüman şahsiyetin haksızlığa karşı sarsılmaz duruşunu temsil eder. Kerbela, haksızlığa karşı onurlu bir mücadelenin adıdır. Kerbela, sadakatin, sadakatin ve verilen söze bağlılığın simgesidir. Kerbela, her türlü zulme karşı hak ve hakikat adına asil bir yürüyüşün simgesidir. Kerbela, adalet, cesaret, yiğitlik ve yüksek ahlak Hz.Burası Hüseyin ustamızın bizzat doğduğu yerdir. Kerbela çöllerinde zulme karşı onurlu bir şekilde savaşanlar, asil mevkileriyle hak yolunda yürüyenlerin gönlünde müstesna bir yer edindiler. Bu mübarek ruhlara zulmedenler ve onları şehit edenler, insanlık tarihinin karanlık sayfalarında sonsuza kadar mahkûm edildiler. Zalimler de ahirette yaptıklarının gerçek cezasını göreceklerdir.
Müslümanlar arasındaki küçük farklılıkları savaş sebebi haline getirerek tüm İslam coğrafyasının Kerbela'ya dönüştürülmesinin planlandığını ifade eden Erbaş, "Bugün İslam dünyası bir hüzün mevsiminde. Kerbela'da yaşanan acının müminlerin kalplerinde yaşattığı üzüntünün yanı sıra İslam aleminin maruz kaldığı savaşlar ve işgaller Müslümanların yurdunu adeta bir hüzün yurduna çevirmiştir. Bugün Hz.Hüseyin ve arkadaşlarının acısıyla yürekler yanarken İslam coğrafyasında nice canlar çatışma, fitne ve terör ateşinde yanmaya devam ediyor. Şunu açıkça ifade edeyim ki, bugün Müslümanlar arasındaki küçük farklılıkları savaşma gerekçesi haline getirerek tüm İslam coğrafyasını Kerbela'ya çevirme planları yapılıyor. Onlara karşı her zaman uyanık olmalıyız. Kerbela gibi tarihte yaşanan acı olayları düzeltmeli ve bugün yaşanan çatışmaları ortadan kaldırmak için sağduyulu hareket etmeliyiz. Bu nedenle her türlü fitne ve fitne tuzaklarına karşı basiret ve basiret ile hareket etmeliyiz.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır”

Detaylı bir şekilde, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır” başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum