Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı", Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı"BİNGÖL - Bingöl'de müftülük ve cami açılışlarında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı"
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 22:08
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı",

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı"

BİNGÖL - Bingöl'de müftülük ve cami açılışlarında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2 hafta önce gerçekleştirdiği Azerbaycan ziyaretine değinerek, "Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı. Camiler kapalı kaldı, yıkıldı. Düşman eliyle görmedik zulüm kalmadı o bölgelerde" dedi.

Değişik programlara bulunma üzere dün Bingöl'e gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bugün de İl Müftülüğü yeni hizmet binası ile 8 caminin açılış törenine katıldı. Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken, Kıraat Çalıştayı için Bingöl'de yer alan ancak sabahleyin saatlerinde odasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Nihat Temel için dua edildi.

Daha sonra törende izah etme yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, kıyametin kopacağı saati ya da insanın ölümünü, öleceği anı ancak Allah'ın bileceğini söyledi. Prof. Dr. Erbaş, "Birkaç gündür burada Kıraat Çalıştayı için bulunan yani Kur'an-ı Kerim'in daha hoş okunması, daha güzel anlaşılması için üretilmiş olan önemli bir müzakereye katkı sağlayan adete son faaliyeti Kur'an üstüne olan ve dün akşamda kanaat önderleriyle yapmış olduğumuz toplantıda son olarak Asır suresini okuyup bu dünyaya veda eden Nihat hocamıza rahmet diliyorum" diye konuştu.

"Camiler şehrin süsüdür"

Camilerin şehirlerin süsü olduğunun altını çizen Erbaş, "Türkiye genelinde bin 2 adet müftülüğümüz var, müftülük şubemiz var. Peygamber efendimiz din hizmetlerini nasıl ancak mescidi nebeviden yönettiyse bugün de onun varisleri olan bizler diyanet hizmetlerini müftülüklerimizden yönetiyoruz. Bingöl'de de camilerimizle aydınlatmaya devam edeceğiz milletimizi, insanları. Camilerimiz yalnızca namaz kılınan mekanlar yok bizim için. Çünkü camiler peygamber efendimizin ifadesiyle şehirlerin süsüdür, şehirlerin en mübarek mekanı camilerdir. Camilerde bulunduğumuz zaman içerisinde ister namaz kılalım, ister kuran okuyalım, ister hocamızın yapmış olduğu cami derslerini dinleyelim. Bizim için her anı ibadetle geçen zamanlardır" şeklinde konuştu.

"Şehitlerimizin cenazelerini yok etmişler"

Azerbaycan ziyaretine ilişkin de önemli açıklamalarda bulunan Erbaş, "Rabbim vatanımızı en güzel şekilde korumayı bizlere nasip eylesin. İki hafta önce Azerbaycan'a ziyarete gittik. Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden yoksun kaldı. Camiler kapalı kaldı, yıkıldı. Düşman eliyle görmedik acımasızlık kalmadı o bölgelerde. Fuzili'den Şuşa'ya değin yüzlerce köy var o köylerin hiçbirinde canlı emarasi yok. Köyler iyice boşalmış, camiler ıssız. Domuz ahırı yapmışlar bir takım camilerimizi domuz ahırı. Rabbim kimseyi vatansız bırakmasın. Vatanın işgali, vatanın düşman göre işgali yeryüzündeki en büyük zulümlerden birisidir. Şehitlerimizi kabirlerinden çıkarmışlar, kulaklarını, burunlarını kesmişler ve değil etmişler. Şehitlerimizin cenazelerini değil etmişler" dedi.

Başlangıç törenine Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın yanı sıra Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkan Vekili Sait Kolak, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı

2022 en düşük aidat teklifi: 5200 TL

DİSK'in "2022 yılında asgari ücretin en az net 5.200 ? olmalıdır." önerisine katılıyor musunuz? #AsgariÜcret #disk

— Haberler () November 19, 2021

İhlas Haber Ajansı / Muhammet Ali Çiftlik Sahibi - Son Dakika Haberleri

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Karabağ 30 yıla yakın ezan seslerinden mahrum kaldı", başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum