Diyanet İşleri Başkanı Erbaş duyurdu: Hac işlemleri için yeni uygulama

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş duyurdu: Hac işlemleri için yeni uygulama, Gündem Haberleri.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş duyurdu: Hac işlemleri için yeni uygulama
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 13:56
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş duyurdu: Hac işlemleri için yeni uygulama, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlığın konferans salonunda düzenlenen “Hac İşlemleri e-Devlet Kapısında” tanıtım programına katıldı. Programa Erbaş ’ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve Diyanet İşleri Başkanlığı personeli katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Dijital Değişim Ofisi ve Türksat meslek birliğinde geliştirilen entegrasyon sisteminin tanıtıldığı program, Kur ’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Burada dahası hitabe yapan Erbaş, teknolojinin tüm imkanlarını Diyanet hizmetlerinde kullanmaya çaba ettiklerini, bu çerçevede Dijital Daire Başkanlığı kurduklarını açıkladı.

“SON 3 AYDA 15 MİLYON GÖRÜNTÜME ALDIK”

Bilhassa yeni neslin ilgisini çekebilen, ihtiyaçlarına hitap edebilen kaliteli yayınlar ve içeriklerle onları buluşturmak için çaba ettiklerini anlatan Erbaş, eğitim ve irşat hizmetleri alanında dijital teknolojilerden maksimum derecede istifade ettiklerini söyledi. Erbaş, Diyanet ’in dijital hizmetlerine ilişkin, “Son 3 ayda yalnızca yayınlama sitelerimizde 15 milyonu aşkın görüntülenme, E-kitap ve sesli kitap uygulamamızda 1 milyon civarında indirilme gerçekleştiğini görmüş olmaktan duyduğum memnuniyeti bilhassa tasvir etmek istiyorum. Benzer şekilde sosyal medyadan yapılan paylaşımlar milyonlarca izlenmiş durumdadır” dedi.

Hac ibadetinin müminler için en büyük ve en heyecanlı ibadetlerden biri olduğunu açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Bu bağlamda gerçekleştirdiğimiz önemli hizmetlerden biri de hac ve umre alanında tatbik peşine düşüp takip ve sözde iş ve işlemlerin dijital ortamlardan yapılacak, yapılabilecek ışık halkası gelmiş olmasıdır. Bu sahiden çok sevindiricidir” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre hizmetlerine büyük bir önem verdiğinin altını çizen Erbaş, hac organizasyonu yapan devletlerin bu konuda Türkiye ’den örnek aldığını kendilerine söylediklerini belirtti.

“İŞLEMLERİN E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILMASINI SAĞLADIK”

9 Mayıs tarihi itibarıyla hac işlemlerinin artık e-Devlet üzerinden yapılabildiğini açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, şunları söyledi:

“Başkanlığımız, hac ve umre ibadetleri ile ilgili veri edinmeden başvuruya, işlemlerinin takibinden ibadetlerin ifasına kadar her alanda hizmet standartlarını her geçen sene daha da üstteki seviyeye çıkarmaktadır. İşte bunun bir örneği olarak vatandaşlarımızın hac ve umreye başvurup kayıt ve takip gibi işlerini e-Devlet üzerinden yapabilmelerini sağladık.

Bunun altyapısını ve programları oluşturduk. 22 Nisan 2022 tarihinden itibaren umre ve Kudüs ziyaretlerine ilişkin evraklar e-Devlet kapısı üzerinden alınmaya başlanmış, halen arşiv bu şekilde alınmaya devam etmektedir. 9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren de hac organizasyon tercihi ve hac belli tescil işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.”

“TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDI”

Vatandaşların işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi için e-Devlet hizmetini nasıl kullanacaklarını anlatan eğitim videolarının da eklendiğini kaydeden Erbaş, bütün hizmetlerin hac işlemleri çatısı aşağı toplandığını vurgulayarak,

“Hac ön tescil, kura netice, organizasyon seçimi, emin tescil işlemleri ile eğitim, aşı, pasaport, kutsal topraklara gidiş dönüş, otel bilgileri, kafile görevlerine ilişkin bilgilerin bulunduğu ilave hizmetler, hac işlemleri çatısı aşağıda tek bir hizmette toplanmıştır elhamdülillah.

Vatandaşımız e-Devlet Kapısı üzerinden hac işlemlerine girdiğinde hangi aşamada buluyor ve hangi işlemi gerçekleştirmek istiyor ise o menüden işleme başlayabilecektir” diye konuştu.
Erbaş, konuşmasını çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederek sonlandırdı.

Çalışmanın paydaşlarından olan Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Ofisi ’nin Başkanı Koç ise şu cümlelere yer verdi:

“Her sene hac ve umre için binlerce vatandaşımız kullanım yapıyor. Aynı şekilde Kudüs ’e gitmek için de binlerce vatandaşımız başvurular yapıyor. Artık bunların hepsini e-Devlet Kapısı ’na almış durumdayız.

Bizler de bu mukaddes yolculuğu daha da gizli bir ülkü nasıl getirebiliriz diyerek hac ve umre işlemlerimizi dijitalleştirdik ve e-Devlet Kapısı ’na aldık.”
Programı günün anısına protokol katılımcılarının resim çekilmesiyle son buldu. (İHA)

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş duyurdu: Hac işlemleri için yeni uygulama, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum