Depremzedeler mağdur: '3 senedir bir evin değeri belli olmaz mı?'

Depremzedeler mağdur: '3 senedir bir evin değeri belli olmaz mı?', Gündem Haberleri.

Depremzedeler mağdur: '3 senedir bir evin değeri belli olmaz mı?'
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 12:53
Depremzedeler mağdur: '3 senedir bir evin değeri belli olmaz mı?', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Sivrice merkezli Elazığ ’da meydana gelen 6,8 ’lik depremde ağır zarar aldığı gerekçesiyle evleri yıkılan hak sahipleri TOKİ tarafından yapılan yerleştirilmesine karşın evlerin ödemeleriyle ilgili depremzedelerin mağduriyetleri devam ediyor. Merkez Mustafapaşa Mahallesindeki depremzedelerin evlerinin ödemeleriyle ilgili veri verilmediğini ileri süren depremzede Ayhan Türkel, milletin 180-200 metrekare evi yıkıldı yerine 2+1 ev verdiler. Ödemeler kesin değil, esnafların daha dükkanları teslim edilmemiş diye kaydetti.

“EVİN DEĞERİ NIÇIN YAZMIYOR”

Yeni evine girmeden önce Çevre ve Şehircilik bürosunda kağıtlar imzalatıldığı ancak maddelerle ilgili kendilerine data verilmediğini belirten depremzede Ayhan Türkel, şöyle konuştu:

“26 Aralık ’ta evlerimize girdik. Evlerimize girmeden önce Çevre ve Şehircilik bürosundan bize birtakım kağıtlar imzalatıldı. İmzaladığımızın kağıttaki maddelerle ilgili de hiçbir bilgiye sahip değiliz. Sadece eski evimizin değeri yazıyordu ama yeni girdiğimiz evin değeri yazmıyordu. ‘Yeni evin değeri niçin yazmıyor? ’ diye sorduğumuzda ödemelerin daha muhakkak olmadığını söylediler. Bizlere onlarca kağıt imzalattılar oysa evimize 6 aydır girmemize rağmen herhangi bir gelişme yok.

Geçtiğimiz aylardan Çevre ve Şehircilik Bakanı ilimize geldiğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tabi olanların ödemeleri eylül ayında başlayacağını söylemişti. Oysa haziran ayı bitecek biz halen borcumuz ne değin olduğunu, aylık ne değin ödeyeceğimizi bilmiyoruz. Bu konuda büyük bir mağduriyet içerisindeyiz. 3 senedir bir evin değeri belirli olmaz mı? Zelzele 24 Ocak 2020 yılında meydana geldi bir ay daha sonra burada inşaat yapımlarına başlandı.

Bize o dönem ki fiyatlara tarafından mi evlerimizi sayacaklar yoksa şuandaki hesaplı krizden kaynaklı yaşanan pahalılıktan mı bize fiyat verecekler? Bir lahza önce evlerimizin değerlerinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıkladığı bir fiyat listesi var 2+1 dairelerin 550 ile 750 arası 3+1 dairelerin ise 750 ile 900 arası 18 yıl vadeyle ödeneceğine dair bir konuşması var.”

“EYLÜL ’DE ÖDEMELERİMİZ BAŞLAYACAK NE ÖDEYECEĞİMİZİ BİLMİYORUZ”

Evlerinin geri ödemeleri hakkında veri edinmek için AKP ’li milletvekilleriyle görüştüklerini oysa maddesel bir cevap alamadıklarını bildiren Türkel, “Ak Partili milletvekillerinin millet günü toplantılarında kendilerine bu konuyu söylediğimizde ev fiyatlarının kesin olmadığını söylediler. İl başkanı da cumhurbaşkanının evlerle ilgili ağzından çıkan fiyat neyse fiyatın o olacağını söylediler. Fakat buna inancımız değil çünkü bir evin fiyatı ihaleyi yaptığınız süre evler için belirlediğiniz bir fiyat vardır. Bu fiyata kadar de evlerimizin fiyatları çoktan belli olmalıydı. Bakan beyin açıklamasına kadar Eylül ’de ödemelerimiz başlayacak biz hala evimizin geri ödemesinin ne kadar olacağını bilmiyoruz. Milletin 180-200 metrekare evi yıkıldı yerine 2+1 konut verdiler. Ödemeler belirlenmiş değil, esnafların daha dükkanları teslim edilmemiş. Bizim 3.Etap ’ta esnaflar yeni dükkanlarını alıyorlar ama esnafın dükkanında petek değil ama adamdan ısınma bedeli alıyorlar. Mustafapaşa Mahallesi çok tepkili o yüzden de Mustafapaşa ismini duyan hiçbir partili ve yetkili Mustafapaşa Mahallesine gelmiyor. Biz yıllardan beri yanlarında olduk kendilerini bekliyoruz. Gelsinler bizlere evlerimizin fiyatlarını açıklasınlar mağduriyetlerimizi gidersinler” ifadelerini kullandı.

Depremzedeler mağdur: '3 senedir bir evin değeri belli olmaz mı?', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Depremzedeler mağdur: '3 senedir bir evin değeri belli olmaz mı?' haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum