Depremde 15 kişiye mezar olan apartman davasında mütalaa yeniden hazırlanacak

Depremde 15 kişiye mezar olan apartman davasında mütalaa yeniden hazırlanacak, Gündem Haberleri.

Depremde 15 kişiye mezar olan apartman davasında mütalaa yeniden hazırlanacak
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 13:01
Depremde 15 kişiye mezar olan apartman davasında mütalaa yeniden hazırlanacak, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Ege Denizi'nde Seferihisar açıklarında 30 Ekim 2020'de meydana gelen, 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremde Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı'nda 15 kişi yaşamını yitirirken, 12 kişi de yaralandı. Depremin peşinde başlatılan soruşturma çerçevesinde müteahhit Çetin D. ve binanın durağan-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat B. tutuklandı. Sürveyan olarak gösterilen G.U. tutuksuz yargılanırken, B.I. ise firar etti. Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında 'bilinçli taksirle ansızın fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan 20 yıla dek hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Sanıkların yargılanmalarına bugün İzmir 3. Ağır Cinayet Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya, tutuklu sanıklar sabit-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat B. ve inşa müteahhidi Çetin D., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldı. Müştekiler ve taraf avukatları ise salonda hazırlanmış bulundu.
Geçen celsede mütalaa açıklayan duruşma savcısının değişmesi nedeniyle göreve yeni gelen savcı, yasal bakış farklılıkları olması nedeniyle mütalaanın her yerde değerlendirilmesi için süre istedi. Savcı keza, tutsak sanıkların tutukluluklarının devamını istek etti.

sonra söz verilen sanık Çetin D., 19 aydır tutsak olduğunu belirterek, "Raporlarım var. Kalpten ameliyat oldum. Dizlerim ağrıyor, ayakta duramıyorum. Ev hapsine de razıyım. Tahliyemi istek ediyorum" dedi. Davalı Mehmet Sedat B. de suçsuz olduğunu belirterek, tahliyesini talep etti.

Depremden 65 saat daha sonra enkaz altından çıkarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek'in ve depremde hayatını kaybeden Umut Perinçek'in annesi müşteki Seher Perinçek, mahkemeye yazılı ve sözlü bir beyanda bulunmak istediğini söyledi. Hazırladığı metni okuyan Perinçek, "Her 2-3 yılda bir yüksek can kaybı yaşanan depremler oluyor. Ben başka Elifler'in 'Umut' olmamasını istiyorum. Hangi karar Umut'u geri getirebilir. İstanbul'da da deprem olursa oraya da yetişemeyeceğiz. Sanıkların muhtemel kastla adam öldürmeden en yüksek seviyede ceza almasını istiyorum" dedi.
Duruşma heyeti, mahkeme savcısının esasa ilişkin mütalaayı her tarafta hazırlaması için süre vererek, tutuklulukların devamına karar verip davayı erteledi.

 

Ali Gözeten
 

Depremde 15 kişiye mezar olan apartman davasında mütalaa yeniden hazırlanacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum