Deniz, Yusuf, Hüseyin'in isimleri Milas'ın dağlarında yaşayacak

Deniz, Yusuf, Hüseyin'in isimleri Milas'ın dağlarında yaşayacak, Gündem Haberleri.

Deniz, Yusuf, Hüseyin'in isimleri Milas'ın dağlarında yaşayacak
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 09:43
Deniz, Yusuf, Hüseyin'in isimleri Milas'ın dağlarında yaşayacak, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Muğla ’nın Milas ilçesindeki Milas 78 ’liler Platformu, 6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş-Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için, Milas Karakaya Boğazı mevkiinde 3 zeytin fidanı ve Milas 78 Kuşağının hayatta olmayan üyeleri içinde 3 çınar dikimi gerçekleştirdi.

BİNLERCE DENİZ-YUSUF–HÜSEYİN DOĞDU

Platform adına açıklama yapan Gürsel Tekin, 1968 yılında ülkelerinin bütün bağımsızlığı için emperyalizme karşı mücadele eden üç yiğit insanın, üç devrimcinin anısını Milas ’ta yaşatmak için Karakaya Boğazı ’nda gerçekleştirilen anısal üç fidan dikimi etkinliğin bununla birlikte hayatta olmayan 1978 ’liler kuşağı üyelerininde anılarını yaşatmak istediklerini belirterek “Deniz, Yusuf ve Hüseyin ’in idam edilmelerinin üzerinden 50 sene geçti. Deniz ve arkadaşlarının mücadeleye atıldığı o yıllar, başta gençlik almak üzere emekçi ve emekçilerin metamorfoz isteğiyle tüm dünyada ayağa kalktığı yıllardı.

68 ’li yıllar, milyonların eşdeğer ve özgür bir dünya, egemen, demokratik bir Türkiye, özerk üniversite, eşdeğer ve parasız eğitim talepleriyle mücadeleye atıldığı bir dönemdi. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan bu uğraş içerisinde yetişmiş gençlik önderleriydi. Kendi kurtuluşlarını, emekçi halkın kurtuluşuyla birleştirdiler. Halkların ve emekçilerin çıkarlarından diğer çıkar gözetmediler. 6 Mayıs 1972 ’de TBMM ’de kaldırılan ellerle idam edildiler.  İdamlarıyla mücadelenin önünün kesilmesi, halka nefret salınmak istenildi ama uğraş sürdü. Binlerce Deniz-Yusuf ve Hüseyin doğdu.

Üç fidan halkın bağrında, bağımsız ve demokratik bir Türkiye mücadelesinde yaşamaya devam ediyor, onları idam edenler ise lanetle anılıyor. Bizler Deniz ’in, Yusuf ’un, Hüseyin ’in ve onlarla benzer dönemde idealleri için korkusuzca ölüme dışarı giden Mahirler ’in, Kaypakkayalar ’ın ve bütün devrimcilerin hafızalarda yıllardan beri canlı kalmasını fakat bugünün görevlerini yerine getirerek muhtemel kılabiliriz. Onlar, bizim kalbimizde, ruhumuzda ve bilincimizde yaşıyor, yaşamaya devam edecekler. Ölmez ağaç zeytin gibi onlar da ölümsüzdürler.” İfadelerini kullandı.

MİLASLI DEVRİMCİLER DE UNUTULMADI

Tekin konuşmasının sonunda ise  “Bu üç çınar ağacını yakın zamanda kaybettiğimiz Niyazi Yalçınkaya ve Kazım Şener elde etmek üzere aramızdan ayrılan öteki arkadaşlarımız Mehmet Mete, Çiler ve Harun Yılmaz, Kenan Tutugan, Ünsal Kırova, Hüsnü Solmaz, Yüksel Uluçay, Eşref Önder, Gökhan Salih Ayas, Turan Akman, Arif Muşlu, Mehmet Ali Kozak, Suat Akar, Belirlenmiş Helvacıoğlu, Şahap Türkoğlu, İsmail Delikboğaz, Süleymen Peker, İsmail Evtaşı, Kadir Balık, Şakir ve Halil Köse kardeşler, Akın Demirci, Şükrü ve Durmuş Kafkaslı kardeşler, Mehmet Coşkun (Co Mehmet) ’in anısına diktik. Onları unutmadık, unutmayacağız. Anılarını daima yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

Deniz, Yusuf, Hüseyin'in isimleri Milas'ın dağlarında yaşayacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum