DEAŞ'ın sözde eğitim bakan yardımcısının davasında mahkeme son kez duruşmayı erteledi

DEAŞ'ın sözde eğitim bakan yardımcısının davasında mahkeme son kez duruşmayı erteledi, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı kadar yürütülen soruşturma dahilinde Sakarya İl Güvenlik Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ekiplerince 31 Aralık 2020 tarihinde DEAŞ'a yönelik işlem.

DEAŞ'ın sözde eğitim bakan yardımcısının davasında mahkeme son kez duruşmayı erteledi
Editör: 15Haber
18 Kasım 2021 - 17:45
DEAŞ'ın sözde eğitim bakan yardımcısının davasında mahkeme son kez duruşmayı erteledi,

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı kadar yürütülen soruşturma dahilinde Sakarya İl Güvenlik Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ekiplerince 31 Aralık 2020 tarihinde DEAŞ'a yönelik işlem düzenlenmişti. Operasyonda; 8 tanıdık olmayan uyruklu kararsız yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve 8 Ocak 2021 tarihinde emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen 8 şüpheliden 7'si adli yoklama şartı ile özgür bırakılırken, 1 şahıs ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Sakarya'da yakalanarak tutuklanan Ürdün uyruklu A.Z.A.A.D. isimli şahsın DEAŞ terör örgütünün Suriye ve Irak'ta egemen olduğu bölgelerde 2014-2017 yılları aralarında tüm eğitim kurumlarından sorumluluk sahibi sözde “eğitim bakan yardımcısı” olarak etkinlik gösterdiği tespit edildi. Tutuklanarak cezaevine gönderilen şahsın, yine benzer bölgelerde esir aldığı kişileri vahşice katlettiği ve bu eylemlerin görüntülerini kaydederek sosyal ağ platformlarında da yayınladığı belirlendi.

öte yandan, 8 Ocak 2021 tarihinde tutuklanarak cezaevine sevk edilen şahsın üzerinden gözaltında olduğu süreç içerisinde kendi fotoğrafının bulunduğu Irak ve Suriye kimlikleri de çıkmıştı.

Son savunmasını yapacak

Esir sanık A.Z.A.A.D. hakkında 'anayasayı ihlal' ve 'anayasayı ihlal suçunu derin etki bırakmak için kasıtlı olarak, canavarca hisle ya da ızdırap çektirerek öldürme' suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın 5'inci celsesi bugün görüldü. Sakarya 5. Ağır Canice Mahkemesinde devam eden duruşmaya, davalı A.Z.A.A.D., tutsak bulunduğu cezaevinden Ses ve Bakış Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, davalı avukatı bahane sunarak davaya katılmadı.

Mahkeme aralarında gelen belgelerin zapta geçirilmesinin peşinde görüşünü ifade eden cumhuriyet savcısı, sanığın tutukluluk halinin devamını ve yetersiz hususların tamamlanmasını istedi. Tercüman aracılığıyla laf hakkı verilen tutsak davalı A.Z.A.A.D., esas hakkındaki savunmasını yapmak için ilave süre başvurusunda bulundu. Sanık A.Z.A.A.D., “Başlıca hakkındaki mütalaayı aldım ve hakkımdaki cezayı öğrendim. Lakin gönderdiğim belgede de yer aldığı gibi avukatımla görüşemediğim için savunmamı hazırlayamadım. Avukatımla çevirmen yoluyla görüştüm lakin avukatıma kendimi anlatamadım, avukatımda beni anlamadı. Zaten mülâkat süremiz takriben 10 dakika kadardı. Ben yalnızca iyi bir tercüman aracılığıyla avukatımla karşılaşmak istiyorum. Bir sonraki celsede avukatımın olmasını istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti ise sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek, sanığın avukatıyla görüşmesi için ilave zaman verilmesine ve yetersiz hususların giderilmesine karar verdi. Mahkeme 9 Aralık'a erteledi.

Orkun Kaya
 

DEAŞ'ın sözde eğitim bakan yardımcısının davasında mahkeme son kez duruşmayı erteledi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum