Darıca'da Kerbela şehitleri anıldı

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde düzenlenen programla Hz. Hüseyin ve Kerbela'da şehit olan 72 kişi anıldı.

Darıca'da Kerbela şehitleri anıldı
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 23:24
Darıca’da Kerbela şehitleri anıldı, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Kocaeli'nin Darıca ilçesinde düzenlenen programla Hz. Hüseyin ve Kerbela'da şehit olan 72 kişi anıldı.
Türkiye Caferiler Vakfı, Kerbela'da Hz. Hüseyin ve 72 kişinin şehadetinin yıl dönümü dolayısıyla Darıca'daki Nenehatun Ahmet Çalık Spor Kompleksi'nde asura yas töreni düzenledi. Tören öncesi yas yürüyüşü yapılırken, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık da Caferilerle birlikte yürüdü. Osmangazi Saat Kulesi'nden başlayan yürüyüş, Nenehatun Ahmet Çalık Spor Kompleksi'nde düzenlenen anma töreniyle devam etti. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Çakmak, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Büyükşehir Belediyesi Bölge Koordinatörü İbrahim Pehlivan, siyasi parti temsilcileri, liderler, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve Hz. Hüseyin ve şehitlerin anılmasıyla başladı.

"Aşure günü birlikte olduğumuz gündür"
Törende birlik ve beraberlik mesajlarını ileten Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Muharrem, Ehl-i Beyt'i seven tüm Müslümanların ortak duyguları olan Muharrem ayıdır. Susuzluktan işkence gördüğü ve ardından vahşice şehit edildiği bir yas ayıdır. Sevgili Peygamberimizin torunu Hüseyin ile birlikte Ehl-i Beyt'ten 72 Müslüman'ın şehit edildiği Kerbela, tüm İslam aleminde olduğu gibi milletimizin de derin ve ortak acısıdır. Bugün Kerbela denilince yüreği sızlayan her Müslüman, Kerbela'yı düşünmeli, Kerbela felsefesini doğru anlamalı ve ondan ders çıkarmalıdır. Aşure günü birlikte olduğumuz gündür. Kerbela gibi tarihimizde yaşanan ve bizleri derinden sarsan olaylardan ders alarak kardeşliğimizi ve birliğimizi korumak görevimizdir” dedi.
Programın ardından Kızılay'a kan bağışı yapıldı.
Darıca’da Kerbela şehitleri anıldı
Darıca’da Kerbela şehitleri anıldı
Darıca’da Kerbela şehitleri anıldı
Darıca’da Kerbela şehitleri anıldı
Darıca’da Kerbela şehitleri anıldı
Darıca’da Kerbela şehitleri anıldı
Darıca’da Kerbela şehitleri anıldı

Detaylı bir şekilde, Darıca’da Kerbela şehitleri anıldı başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum