Dağ arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı

Dağ arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı, Gündem Haberleri.

Dağ arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 10:27
Dağ arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Denizli'de dağ ve arazilerde meydana gelen kaybolma vakalarında veya zelzele, su baskını gibi doğal afetlerde mağdur durumda kalmış kişilere gönüllü olarak yardıma koşan Dağ Arama Kurtarma (DAK) üyeleri, yedi farklı bölgeden AFAD ekiplerinin katılımı ile Afyonkarahisar birliğinin düzenlediği ‘Doğa da Arama Kurtarma' tatbikatına katıldı. Sinanpaşa İlçesi Gözler köyü, Gözler Barajı Göleti çevresinde yapılan ve gerçeğini aratmayan tatbikat takriben altı saat sürdü. Tatbikatta devamlılık gereği Denizli AFAD ve DAK ekibii 70 metre genişliğinde 30 metre aşağıdaki yaralıyı tespit etti. Halatlar yardımı ile uçuruma inen ekipler yaralıya ulaştı. Sedyeye alınan yaralanmış sorunsuz bir şekilde halatlarla uçurumdan çıkartarak 112 ekibine teslim edildi.

Afyonkarahisar'daki tatbikata Denizli DAK'tan gönüllüler Ferhat Özarslan ve Burak Durmuş'la birlikte katıldıklarını anlatan DAK Başkanı Mustafa Etiman, “Denizli'de gönüllülerimiz ile birlikte sürekli tatbikatlar yapıyoruz. Meydana gelebilecek her olaya tedbirli olmamız gerekiyor. Bu yüzden çevre illerdeki tatbikatlara da gönüllülerimiz ile birlikte katılım sağlıyoruz. Tatbikata yedi bölgeden toplam 114 personel katıldı. Tatbikatta ekiplere, sedye çekme hattı kurarak yaralı var nakli, sedye indirme hattı kurarak yaralanmış nakli, yatay hattan sedye ile yaralanmış nakli, yatay havadan nakliye hattı ve asansör sistemi ile yaralı nakli, yatay havadan nakliye hattı ile yaralı var nakli, dikey kayalıktan taşıma hattı ile yaralı nakli, bot ve kargo yaralı var nakli, dron ile arazi araması ve genel arazi araması eğitimleri verildi. Başarılı ve çok zevkli bir eğitim oldu. Takım çalışmasını ön plana çıkaran tatbikatı başarı ile tamamladık. Önümüzdeki haftalarda da arama kurtarma için hayatı öneme sahip, öteki konularda eğitim çalışmalarımız devam edecek" dedi.

Hasan Durna

Dağ arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Dağ arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum