ÇYDD: Türkiye tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!

ÇYDD: Türkiye tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!, Modern Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara ’nın kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son vermesi olayıyla ilgili yazılmış bir yorumlama y.

ÇYDD: Türkiye tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 11:42
ÇYDD: Türkiye tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!,

Modern Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara ’nın kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son vermesi olayıyla ilgili yazılmış bir yorumlama yaptı.

‘Tarikat ve cemaat yurtları hemencecik kapatılmalı ’ denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“‘Tüm ümidim gençliktedir! ’  diyen büyük Atatürk ’ün gençliği bu çaresizliği adalet etmiyor. Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!

“NE ACI Kİ ENES İLK DEĞİLDİ…”

*Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, 20 yaşındaki Enes Kara, kendi ricası ve hür iradesi açık havada ailesinin baskısıyla kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son verdi. Ne acı ancak Enes birincil değildi…

*Gençlerimizin kendilerini güvende hissetmedikleri; eğitim haklarının kısıtlandığı, barınma olanaklarının fazla zorlaştığı ve en önemlisi yaşam haklarının hiçe sayıldığı bu ortamda, geleceğe dair umutları da siyasi çıkarlar, hesaplı sıkıntılar, ailevi ve toplumsal baskıyla karartılıyor.

 “TARİKAT VE CEMAAT YURTLARI HEMENCECIK KAPATILMALI”

*Her geçen gün kararan geleceğimiz karşısında hepimiz derin endişe duyduğumuzu dile getiriyoruz oysa ağlayan almak bundan böyle yeterli yok! Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmalı; sosyal devlet, modern ve parasız yurtları bütün öğrencilerin kullanımına sunmalıdır.

“BU KARANLIK YAPILARA GÖZ YUMAMAYIZ”

*Cumhuriyet değerlerini yok sayan; çağdaş, laik ve demokratik toplum düzenini yok etmeye çalışan bu tarikat ve cemaat yapıları aleyhinde önce gençlerimizi ve sonra da geleceğimizi kaybediyoruz. Hekimlik gibi kayda değer bir mesleğin bile geleceğinin olmadığını düşündürten bu karanlık yapılara göz yumamayız.

*Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Büyük Atatürk ’ün gençlere itimat ettiği Cumhuriyetimizi korumaya; laik, bilimsel ve bedava eğitimi savunmaya, geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin dimdik şekilde yanlarında olmaya devam edeceğiz! Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

ÇYDD: Türkiye tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum