'Cumhuriyet Sitesi' davasında adli kontrol kalktı!

'Cumhuriyet Sitesi' davasında adli kontrol kalktı!, Gündem Haberleri.

'Cumhuriyet Sitesi' davasında adli kontrol kalktı!
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 17:29
'Cumhuriyet Sitesi' davasında adli kontrol kalktı!, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Ege Denizi ’nde Seferihisar açıklarında 30 Ekim 2020 ’de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayraklı ilçesindeki 10 kişinin yaralandığı Cumhuriyet Sitesi C Blok ile ilgili iddianame hazırlandı.

Tutuksuz sanıklar Ege İşcan ’ın 1992 yılında bina yapılırken ‘fenni mesul ’ ve Hüseyin Özener ’in ‘sürveyan ’, Mehmet Kuşakçı ’nın ise 1996 ’da yapılan tadilat esnasında ‘fenni yükümlü ’ olduğu belirtildi. İddianamedeki bilirkişi raporunda, C Blok ’ta projelendirmede eksikler, malzeme özelliklerinde yetersizlikler, başvuru formu ve işçilik hataları ile yapı denetiminde yetersizlikler bulunduğu; binanın depreme dirençli olmadığı için yıkıldığı, bu nedenle de sanıkların kusurlu oldukları belirtildi.

Sanıkların ise kendilerine yöneltilen suçları kabul etmedikleri iddianamede yer aldı. Toplanan deliller ve alınan ifadelerle sanıkların ‘bilinçli taksirle ansızın fazla kişinin yaralanmasına neden olma ’ suçunu işledikleri, bu nedenle de ayrı olarak 8 aydan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

‘İNŞAATI YÜRÜRLÜKTE OLAN MEVZUATLARA KADAR YAPTIK ’

Tutuksuz sanıkların yargılanmalarına İzmir 44 ’üncü Asliye Cinayet Mahkemesi ’nde devam edildi. Duruşmaya, tutuksuz davalı Ege İşcan ve Hüseyin Özener ile bazı müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada başlangıçta Ege İşcan ’a söz verildi. Binayı 1975 Deprem Yönetmeliğin ’e tarafindan yaptıklarını gösteren İşcan, şöyle dedi:

“Yaşanan olaydan ve mağduriyetten nedeniyle fazla üzgünüm. Yaklaşık 32 yıldır inşaat mühendisi olarak çalışırım. Dava konusu inşaatta fenni yükümlü olarak tahsis aldım. Görevim; projenin ruhsat ve eklerine uygun yapılıp, yapılmadığını denetlemekti. O dönemde beton deneme ve numune zorunluluğu yoktu. Zaten bunları denetleyecek kurumlar da çok azdı. Hazırlanmış beton tatmin edici değildi. Yararlanma zorunluluğu da bulunmamaktaydı. Binanın projesi de 1975 Zelzele Yönetmeliği ’ne kadar hazırlanmıştı. 1999 depreminden daha sonra 3-4 defa mevzuat değişti. İnşaatı o tarihte yürürlükte olan mevzuatlara uygun şekilde yaptık.”

‘MALZEMELERİN HATALI OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM ’

Binanın yıkılmasında kusuru bulunmadığını savunan İşcan, “Zaten benim görevim, denetimle ilgiliydi. Duvarların ve demir beton atımlarında gözle ve elle yoklama yapmakla görevliydim ve bunların tamamını da gerçekleştirdim. Denetimden sonrasını bilemiyorum. O tarihte piyasanın en iyi malzemelerini aldık. Demirleri de imalatçı firmalardan satın aldık. Malzemelerin yanlış olmadığını düşünüyorum. Keza proje hazırlandıktan sonra odaya sunuldu. Oda teftiş ve denetimini yaptıktan daha sonra projeyi onayladı. Sonrasında belediye baştan denetleme edip, tasdik verdikten daha sonra inşaat yapıldı. Bu silsile içerisinde binanın yapımında yetkili şahısların denetimi de söz konusudur. böylece benim herhangi bir kusurum olmadığı kanaatindeyim” diye konuştu. İşcan ’ın arkasında laf alan şikayetçi avukatları, sanıkların tutuklanması başvurusunda bulundu.

Tarafların dinlenmesinin ardından baskın ara kararını açıkladı. Sanıkların tutuklanma talebinin reddine karar veren baskın, dosyanın geldiği aşamada itibarıyla bütün sanıklar hakkındaki adli denetleme tedbirlerinin kaldırılmasına karar verdi. Duruşma hem dinlenmeyen tanıkların dinlenmesine hükmederek duruşmayı 29 Eylül ’e erteledi. (DHA)

'Cumhuriyet Sitesi' davasında adli kontrol kalktı!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum