Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan, küresel medya ve teknoloji şirketlerine 'Türkiye' mektubu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, mektubunda dünyanın önde gelen medya ve teknoloji şirketlerinden ülkenin adının "Türkiye" olarak kullanılması konusunda duyarlı olmalarını istedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan, küresel medya ve teknoloji şirketlerine 'Türkiye' mektubu
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 11:21
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan, küresel medya ve teknoloji şirketlerine ‘Türkiye’ mektubu, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, mektubunda dünyanın önde gelen medya ve teknoloji şirketlerinden ülkenin adının "Türkiye" olarak kullanılması konusunda duyarlı olmalarını istedi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, imzasıyla 4 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan "Türkiye'nin Marka Olarak Kullanılmasına Dair Genelge" doğrultusunda "Türkiye" ifadesinin uluslararası arenada yaygınlaştırılmasına yönelik stratejik iletişim çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.
İletişim Başkanlığı'nın öncülüğünde yürütülen "Merhaba Türkiye" kampanyası tüm dünyayı etkisi altına alırken, "Türkiye" gibi ülkelerin adının yabancı dilde kullanılması girişiminde yurt dışında yerleşik teknoloji şirketleri ve medya kuruluşları da yer alıyor. . Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dünyanın önde gelen medya ve teknoloji şirketlerine mektup gönderdi.
Altun, dünyanın 5 kıtasında 18 farklı ülkede merkezi bulunan yayın kuruluşlarının üst düzey yöneticilerine yazdığı mektupta; Başta haber makaleleri, yayınlar, haber bültenleri ve köşe yazıları olmak üzere her türlü gazetecilik ve içerik üretim faaliyetlerinde "Türkiye" kelimesinin kullanılmasının önemini vurguladı.
Dünyanın önde gelen 25 teknoloji şirketinin yanı sıra medya kuruluşlarının üst düzey yöneticilerine ve ülke temsilcilerine mektup gönderen Altun, bu şirketlerin arama motorları, dijital oyunlar gibi birçok başlık altında her türlü ürün ve hizmetlerinde faaliyet gösterdiklerini söyledi. ofis uygulamaları, mobil uygulamalar, çeviri uygulamaları, etiketleme... "Türkiye" ifadesinin kullanılmasını istedi.
Mektupta Birleşmiş Milletler, OECD ve DTÖ gibi uluslararası kuruluşların "Türkiye" kullanımını resmen benimsediğini hatırlatan Altun, yabancı teknoloji şirketlerinin ve medyanın ülke adını kullanırken aynı hassasiyeti göstermesini istedi.
Altun'un mektup gönderdiği medya kuruluşları arasında şunlar yer aldı:
National Geographic, Forbes, The Economist, Der Spiegel, Die Welt, Deutsche Welle, Sputnik, Russia Today, Washington Post, The Telegraph, CNN, Al Jazeera, France 24, Guardian, Le Monde, The Times of India gibi uluslararası dergiler The New York Times gibi uluslararası gazete ve TV kanalları ve Reuters, Associated Press, AFP, Nikkei gibi uluslararası haber ajansları yer alırken, teknoloji şirketleri arasında Google, Samsung, YouTube, Netflix, TikTok, Yandex, Meta, Tesla, Amazon yer alıyor. , Spotify, HBO. , Disney+, Sony, Toshiba, Lenovo, Apple, Microsoft, Instagram, Twitter, Huawei ve Apple.

Detaylı bir şekilde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan, küresel medya ve teknoloji şirketlerine ‘Türkiye’ mektubu başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum