Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'den ortak bildiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin ardından yayınlanan ortak açıklamada, iki lider, hububat, gübre ve tahıl üretimi için gerekli hammaddelerin kesintisiz ihracatı da dahil olmak üzere İstanbul Anlaşması'nın tam olarak uygulanması gereğini vurguladı. gübreler. , İstanbul sözleşmesinin lafzına ve ruhuna uygun olarak. Onu çizdiler”.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'den ortak bildiri
Editör: 15Haber
05 Ağustos 2022 - 20:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’den ortak bildiri, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin ardından yayınlanan ortak açıklamada, iki lider, hububat, gübre ve tahıl üretimi için gerekli hammaddelerin kesintisiz ihracatı da dahil olmak üzere İstanbul Anlaşması'nın tam olarak uygulanması gereğini vurguladı. gübreler. , İstanbul sözleşmesinin lafzına ve ruhuna uygun olarak. Onu çizdiler”.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Rusya'nın Soçi kentinde gerçekleşen görüşmenin ardından ortak açıklama yayımlandı. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için ortak ifadeler kullanan açıklamada, "İki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerini mevcut tüm bölgesel ve küresel zorluklara rağmen karşılıklı saygı ve karşılıklı saygı temelinde ilerletme konusundaki ortak iradelerini yinelediler. Karşılıklı çıkarların tanınması ve uluslararası yükümlülüklere uygun olarak.Bu anlaşma çerçevesinde, Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerin gündemindeki konularda derinlemesine istişarelerde bulunan liderler, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin, iki ülkenin belirlenen hedefler doğrultusunda ve dengeli bir şekilde artırılması, iki ülkenin ekonomi ve enerji alanlarında birbirlerine yönelik beklentilerinin mütekabiliyet, ulaştırma, mübadele çerçevesinde karşılanması konusunda mutabık kalmışlardır. işbirliğini güçlendirmek için somut önlemler almak tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat gibi sektörlerde uzun süredir her iki ülkenin de gündeminde olan konular.

Görüşmede Ukrayna'ya tahıl sevkiyatı da ele alındı.
Ortak açıklamanın devamında, Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaştırılması için İstanbul'da varılan anlaşmanın detaylarının görüşüldüğü belirtilirken, "Bölgesel meseleler bağlamında liderler samimi bir şekilde, Türkiye ile Rusya arasındaki samimi ve güvene dayalı ilişkiler, bölgesel ve uluslararası istikrarın tesisi için esastır. Bu bağlamda iki lider, iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin, tahıl ve hububat taşımacılığının güvenliğine ilişkin İstanbul anlaşmasının imzalanmasında rol oynadığını doğruladı. Ukrayna limanlarından gıda ürünleri. İstanbul Anlaşması'nın lafzına ve ruhuna uygun olarak eksiksiz uygulanması gerektiğinin altını çizdiler.

Suriye egemenliğine vurgu
Açıklamanın sonunda, iki ülkenin Suriye ve Libya konularındaki görüşlerine değinildi: "Suriye'deki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede liderler, siyasi süreci ilerletmeye kararlı olduklarının önemini vurguladılar. Ülkede kalıcı bir çözüme ulaşmak için. Liderler, Suriye'nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına vurgu yaptı. İki lider, Suriye'deki tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını yinelediler. Libyalılar arasında mümkün olan en geniş mutabakat temelinde özgürce, adil ve güvenilir seçimler yapmanın önemini vurguladılar ve Libya'ya desteklerini yinelediler. BM himayesinde Libya tarafından yönetilen ve kontrol edilen siyasi süreç. Metinde ayrıca, "Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin bir sonraki toplantısının Türkiye'de yapılması konusunda mutabık kaldı" ifadesine yer verildi.

Detaylı bir şekilde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’den ortak bildiri başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum