Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası açıklamalar, Gündem Haberleri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası açıklamalar
Editör: 15Haber
23 Mayıs 2022 - 22:26
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası açıklamalar, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı takriben 3 saat sürdü.

Yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerin ele alındığı görüşme sonrası yorumlama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* “Son kabine toplantımızın ardından ülkemiz ve milletimiz için şanslı hizmetlere vesile olan programlara katıldım. Tanıdık Olmayan misafirlerimizi ağırladık. Milletlerarası gündemle ilgili kritik görüşmeler yaptık.

* Yargı teşkilatımızın güzide mensuplarıyla bir araya geldik. Benzer gün Kazakistan Cumhurbaşkanı sayın Tokayev ’i külliyemizde davetli ettik, kararlaştırılmış olduğumuzu görmekten tatmin duyduk.

* Engelli gençlerimizle buluştuk. 13 Mayıs ’ta 39. vefat sene dönümünde üstat Necip Fazıl Kısakürek ’i rahmet ve hasretle yad ettik.

* Ülkemizin kibir verici eserlerinden Rize Artvin Havalimanını kardeşim sayın Aliyev ve MHP Genel Başkanı sayın Bahçeli, BBP Genel Başkanı sayın Destici ile 14 Mayıs ’ta hizmete açtık.

* Rize Artvin Havaalanı 3 kilometre pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesi yörenin ticaret ve turizminin gelişmesine inşallah manâlı katkılar sağlayacaktır.

* Geçtiğimiz Pazartesi günü Cezayir Başbakanı sayın Tebbun ’u ağırladık. Salı günü BAE eski Devlet Başkanı Şeyh Halife ’nin vefatı sebebiyle bu ülkeye taziye ziyaretinde bulunmak üzere gittik. Kardeşi ve Abu Dabi Emiri ’ne başsağlığı ziyaretini gerçekleştirdik.

HAYATINI KAYBEDEN GENÇLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

* 19 Mayıs ’ta gençlerimizle ve başarılarıyla bizleri gururlandıran ulusal sporcularımızla Ankara ’da hevesli bir programla kucaklaştık. Darülacezemizin esas atma törenine katıldık, ardından Kolombiya Cumhurbaşkanı ve ailesiyle bir araya geldik. Adana ’da stadın dışarıya öbür onbinlerle, içinde onbinlerle mükemmel bir gençlik şölenine iştirak ettik.

* Bu vesile ile gençlik şölenimizin arkasında yaşanan elim trafik kazasından, can kayıplarından duyduğum arkadaş canlısı üzüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum. 3 tane kardeşimizi Hakka uğurladık. Kendilerine rahmet ve ailesi ve millete başsağlığı diliyorum.

* 41 yaralı evladımıza da Rabbimden ivedi şifalar niyaz ediyorum. Kaza sonrasında acımızı paylaşan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesile ile geçtiğimiz hafta Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası ’nda 5 altın, 2 bronz madalya ile tarih yazarak dünya şampiyonu olan boksörlerimize şahsım ve milletim adına tebriklerimi bilhassa iletmek istiyorum.

* Toplamda Tekvando ’da 19 madalya ile takım halinde şampiyon olan sporcularımızı da tebrik ediyorum. Basketbolda şampiyon olan Anadolu Efes takımımızı, 5. defa Avrupa şampiyonu olan Vakıfbank Kadın Voleybol takımımızı şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.

* Ülkemize 20 yıldır kazandırdığımız altyapılar tesisleri ve sporcu yetiştirme sisteminin meyveleri olarak bu başarıların artarak devam edeceğine inanıyorum.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ VE BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ YENİ KARAR

* 31 Mayıs ’ta sona erecek açık cezaevlerindeki hükümlülerin COVID-19 izinlerini, 31 Temmuz 2023 ’e değin uzatıyoruz. Meclisimizin hukuki düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçireceğine inanıyorum.

*Ayrıca bugün sayıları 550 bini bulan teftiş kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına kadar değişen oranlarda rakam ilavesiyle askerliğini bedelli gerçekleştirmek isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilir. Bakaya sıkıntısına çözüm getiren bu uygulamanın uğurlu olmasını diliyorum.

“MUHALEFET HERHANGİ BİR AMAÇ VE VİZYONA SAHİP DEĞİL”

* Selçuklu ’dan Osmanlı ’ya oradan Cumhuriyete miras kalan Anadolu ’da servet kaldığımızı sürdürmek için değişen şartları iyi okumalıyız. Aradan geçen bunca asra, yaşanan onca hadiseye rağmen bu toprakların hakimiyetimizde olmasını hala hazmedemeyenler olduğu gerçeğini biz değil karşımızdakiler kesintisiz hatırlatıyor.

* Bilhassa 18. yüzyıldan itibaren verdiği mücadelelerin yol açtığı yorgunluğa, yıpranmışlığa, ödediği bedele karşın insanımızın ulusal mücadeleye dört elle sarılmasının arkasından aynı bilinç vardır. Cumhuriyet dönemi baştan başa hem geçmişten gelen yüklerin ağırlığı, keza yeni devletimizin kuruluş sancıları nedeniyle demokratik ve idareli adımlarımızı epeyce yavaş atabildik.

* Önce fazla partili siyasi hayata geçerek arkasından darbeler, siyasi istikrarsızlıklarla kesintiye uğratılsa da kendimize yeni bir yol çizdik. Bütün bu arka plandan hareketle Cumhuriyetimizin 100. yılı Türkiye 100 Yılı atılımı haline getirmek istiyoruz. Bu hoşgörüyle Cumhurbaşkanlığı olarak İletişim Başkanlığı koordinasyonunda kapsamlı bir 100 kutlama programı oluşturduk. Ülkemize son 20 yılda nasıl devir atlattığımızı gösterecek “Yüzyılın işini 20 yıla sığdırdık” şiarıyla hayata geçireceğiz.

* Cumhuriyetimizin 100. yılına atfettiğimiz 2023 hedefleri bizim için kısa vadeli atılımlarımızın birincil istasyonudur. Arkasından Fethin 600. yüzyılı ve 2053 vizyonumuz geliyor. Gençlerimize itimat edeceğiz 2053 vizyonundan sonraki hayallerimiz ise 2071 vizyonumuzla taçlandıracağız. 2071 vizyonunu bizden sonraki nesiller ete kemiğe büründürecek, hedeflerini oluşturacaktır.

* Muhalefet ise maalesef 1908 ’in bir adım ötesine geçememiş bir ruh haliyle istemezükçülük açık havada herhangi bir hedef ve vizyona sahip değildir. Bizim büyük demokrasi ve kalkınma devriminin eksiklikleri, hatta hataları olabilir. Eksiklikleri tamamlayacak bir muhalefetle her şeyi konuşmaya hazırız. Hayırda yarışmacı, eser ve hizmet siyasetini merkeze alan bir idare anlayışının gereklerini yapmak için gece gündüz çalışıyoruz.

“BOŞ HAYAL OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ”

* Yapılan her yatırıma bir kulp takan, getirilen her hizmete, gerçekleştirilen her projeye aleyhinde meydana çıkan, ortaya manâlı program, hazırlık, önerge, niyet dahi koyamayan sığ bir muhalefetle aleyhinde karşıyız. Bizim referansımız 20 yılda ülkemize kazandırdığımız hizmet ve eserlerdir. Muhalefet ise yüzyılımızın başındaki felakete, koskoca imparatorluğu felakete sürükleyen yaklaşımdır, zihniyettir.

* Bugünkü dünyayı, aktörleri ve ilişkileriyle kavramasını, ona kadar politikalar geliştirmesini beklemenin biraz anlamsiz düş olduğunun farkındayız. Azıcık da olsa feraset, şerefli duruş beklemenin bir yurttaş sıfatıyla hakkımız olduğunu düşünüyorum.

* Düşün arkama deyip, milleti uçuruma sürükleyen siyaset tarzının devri kapanalı çok oldu. Muhalefete bu cesareti dünya ve bölgemizde yaşanan krizlerin, sıkıntıların, çatışmaların verdiği anlaşılıyor. Türkiye ’nin küresel idareli çalkantılardan, emniyet kaygılarından, yıpratıcı siyasi çekişmelerden asgari hasarlı çıkması için her türlü çabayı gösteriyoruz.

YAŞAM PAHALILIĞI MESAJI

* Yaşam pahalılığı ilk olarak olmak üzere farklı alanlara yönlendirilmiş sıkıntılara maruz kaldığımız bir gerçektir. Türkiye bu sıkıntıları hak etmiyor. Fakat bu halk müziği böyle bir gerici muhalefeti de adalet etmiyor. Nasıl milletin her meselesini biz çözdüysek Allah ’ın izniyle mevcut sıkıntıların üstesinden de yine biz geleceğiz.

* Önceliğimiz insanımızın rahatlık seviyesini artıracak politikalar olacak. Önümüzdeki aylarda bu doğrultuda yeni adımlar atarak yaşam pahalılığını insanlarımız üzerindeki yükünü azaltmayı sürdüreceğiz.

“EN SAMİMİ ÇABALARI YİNE BİZ SERGİLEDİK”

* Küresel emniyet ve idareli krizine bu gözle baktığımız için geçici sorunlar karşı paniğe kapılmıyoruz. Böylece çok ülke yalpalarken içimize kapanmak ve kazanımlarımızdan imtiyaz devretmek yerine daha hızlı yol almayı seçim ediyoruz.

* Bilhassa ücretli, kuytu gelirli, desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımızı koruyacak mekanizmaları kuruyor ve işletiyoruz.. Asgari ücret artışı, memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlar, takviye ve sübvansiyon paketleri bu yaklaşımlarımızın ifadesidir. Sıhhat, eğitim, ulaşım, enerjide altyapı yatırımlarından ülkemizin ihtiyaçlarını manâlı ölçüde karşıladığımız için bundan sonraki hedefimiz insanımızın refahını arttıracak önlemlerdir.

* Bu gelişmelerin uluslararası serencamı var. Küresel ekonominin temellerinde sarsıldığı bir dönemden geçiyoruz. Geçmişten beri Türkiye ’nin önünü kesmeyi esas politika haline getirenlerin benzer politikaya devam etmesi şaşılacak değilse de üzüntü vericidir.

* Kendi güvenlikleri ve refahları dıştan hiçbir şeyi önemsemeyenler Türkiye ’nin bağımsız duruşuna dayanıklılık edemiyorlar. Sergilenen tavırlar ve edilen sözler karşımızdakilerin yargı, özgürlük, ekonomiden hassasiyetlerinden değil çıkarlarını korumak endişelerinden kaynaklanıyor.

* Her türlü ihtiyaçlarını karşıladığımız milyonlarca insanın sıkıntısını umursamayanların bize verecek ne müttefiklik ne de insan hakları dersleri olabilir. Ukrayna ’ya en ciddi, maddi ve işe fayda desteği biz verdik. Rusya ile ilişki kurduğumuz her seviyede bu tutumumuzu kendilerine de cesurca söyledik. Krizin çözümüne katkısı olmayacak şovlara katılmak yerine Rusya ile ilişkilerimizi sürdürerek ateşkes ve kalıcı barışma için en cana yakın çabaları yeniden biz sergiledik.

* NATO ’ya üyelik talebinde bulunan ülkeler tarihlerine bakarlarsa doğudan gelen tehditlere aleyhinde kendilerine de katkı maddesi sağladığımızı görecekler. Geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günleri epeyce yoğun telefon diplomasisi yürüttük. Hollanda Başkanı, NATO Genel Sekreteri, İngiltere Başbakanı, İsveç Başbakanı, Finlandiya Başbakanı ile bu konuları enine boyuna konuştuk.

“ARTIK BENİM İÇİN MİÇOTAKİS DİYE BİRİSİ DEĞIL”

* Muhataplarımızın tamamına Türkiye ’nin NATO ’nun genişlemesi, terörle uğraş ve müttefiklik vurgusuyla paylaştık. Türkiye Yunanistan ve Fransa ’nın NATO ’dan çıkışı döneminde Türkiye o vakit onlara desteği vermişti. Ne oldu? derhal bu Yunanistan bizimle nasıl bir ahenk içinde.

* FETÖ terör örgütünün Avrupa ’ya gidiş güzergahı şimdi Yunanistan değil mi? Terör örgütlerini besleyen o değil mi? şimdi 10 ’a yakın üs var Yunanistan ’da ve bu üslerle acaba Yunanistan kimi korkutma ediyor? Bu üsler Yunanistan ’da niye kuruluyor? şimdi AB ülkelerine 400 milyar Avro borcu olan bir Yunanistan var. Kendisiyle görüştük.

* Görüşmede aramızda ‘üçüncü ülkeleri sokmayalım ’ diye mutabık kaldık. Buna karşın geçen hafta bir Amerika seyahati oldu. Senatoda Türkiye ’nin aleyhine ne gerekiyorsa yaptığı gibi F-16 ’ları Türkiye ’ye vermeyin aramak suretiyle Amerika ’ya neredeyse telkinlerde bulundu.

* Artık benim için Miçotakis diye birisi değil. Kendisiyle böyle bir görüşmeyi yapmayı da kabul etmiyorum. Çünkü biz şahsiyetli şerefli siyasetçilerle yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. Kimlere nerede nasıl üsler kurduracaksa buyursun kurdursun.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA ’NIN NATO ADAYLIĞI SÜRECİ

* İsveç ve Finlandiya ’da halen devam eden Türkiye karşıtı yaklaşımları kabul edemeyeceğimizi söyledik. Stokholm sokaklarında PKK, YPG, DHKP-C terör örgütleri yürüyüş yaptı. Sayın Andersonn bana neler söyledin, bak buyur teröristler bağırarak, çağırarak yürüyor. Senin polisin orada koruma altına alıyorlar onları. Almanya ’nın caddelerinde bu nesil yürüyüşler yapmıyorlar mı? Polis korumasında yapıyor. Bizim vatandaşlarımızdan herhangi birisi hatalı yaptığı süre yaklaşık olarak yere bastırıyor Alman polisi dayanılmaz acılar çektiriyor.

* Hatta 15-16 yaşında Türk çocuğuna bunu yapıyor. Olmaz böyle arkadaşlık. Olmaz böyle barışma. Siz oysa terör örgütleriyle kol kola yürümeyi başarıyorsunuz. Biz işimizi biliyoruz. Atılması gereken adımları nasıl atacağımızı biliyoruz. Buradan altını çiziyorum, Türkiye için tehdit oluşturan terör örgütlerine her türlü desteği vererek, teröristleri koruyup kollayanlar bize karşı sergiledikleri hukuksuz, ciddiyetsiz, kibirli tavırlarından vazgeçmelidirler. Fiziksel uygulamalarla neticelerini gördüğümüzde bize düşeni yapmaktan kimsenin şüphesi olmasın.

* Ülkemize ve tehlikesiz bölgelerimize çoğu kez yapılan saldırı, taciz, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktır. TSK; istihbarat, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz inşallah bu operasyonlar başlayacaktır. Perşembe günkü MGK toplantımızda gereken kararları alacağız.

* Uzay alanında iddiasını ortaya koyan bir Türkiye için 1 sene önce yine bu kürsüden ulusal uzay programımızı açıklamıştık. Ülkemizin uzay alanındaki adalet ve menfaatlarini korumak üstüne belirlediğimiz Türkiye ve medeniyetimize yaraşır bütün 10 hedefi sizlerle paylaşmıştım.

* Aya ulaşmaktan uzay ekosistemi oluşturmaya, insan kaynağı geliştirmeye varan geniş yelpazedeki hedef başlıklarımızda peyderpey ilerliyoruz. Bundan Böyle dünyada siyasi bağımsızlığın teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini çok iyi biliyoruz.

* Dünya düzeninin belirleyicisi konumundaki teknolojilerin, savunmadan imalat sanayine, araştırma, geliştirme bilişime kadar her alanda proaktif bir Türkiye inşa ediyoruz. Türkiye için uzay yarışında yer elde etmek lüks yok mecburiyettir.

* Ulusal Uzay Programı kapsamında gerçekleştireceğimiz her hedef Türkiye ’nin yeni yüzyılındaki başarılar için birer mihenk taşı olacaktır. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ile Türk gençleri uzay yarışların aktörleri olsunlar istiyoruz. Bugün ülkemiz adına yepyeni bir eşiğe daima birlikte adım atacağız.

“MİLLİ UZAY PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE BİR VATANDAŞIMIZI UZAYA GÖNDERİYORUZ”

* Bu salondaki basın mensupları aracılığı ile bütün bakan arkadaşlarımın aracılığı ile çoğu insan uzaya gitme gerçek dışı kurmuştur. Bundan Böyle o süre geldi. Milli Uzay Programımız çerçevesinde 1 Türk vatandaşımızın milletlerarası uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini resmi olarak başlatıyoruz.

* Bu ulusal bir atama olacak. Uzaya göndereceğimiz vatandaşımız kendisinin ya da Türkiye ’deki öteki bilim insanlarının yer çekimsiz uzay ortamında gerçekleştirmek istedikleri bilimsel deneme ve deneyleri gerçekleştirme imkanına sahip olsun. Bu milli göreve müracaat etmek için uzaya.gov.tr adresini oluşturduk. 45 yaşından genç bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu atama için başvurabilirler.

* Başvurular arasından çekilecek ve seçilecek iki namzet bilim elçimiz olarak uzaya çıkış süreci için gerekli bütün eğitimleri alacaklar. Eğitimlerin sonunda iki adaydan biri üstlendikleri tarihi devir için 2023 yılında milletlerarası uzay istasyonuna gönderilecek. Şüphesiz göklere en çok yakışan bayrak ay yıldızlı al bayrağımızdır.

* İnşallah Türkiye ’nin deneyim ettiği öteki çoğu birincil gibi bu tarihi adımın onurunu milletimize yaşatmak da yine hükümetimize nasip olacaktır. Gelecekteki ulusal kahramanımıza çoktan başarılar temenni ediyorum. Biz hala Neil Armstrong ’u unutmadık. Şimdi de içimizden biri gidecek. İnşallah onu da bizden sonraki gelecek nesiller unutmayacaklar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası açıklamalar, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası açıklamalar haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum