Çocuklarının belediye ve hastane ihmali yüzünden öldüğünü söyleyen anne ve baba gözyaşlarını tutamadı

Çocuklarının belediye ve hastane ihmali yüzünden öldüğünü söyleyen anne ve baba gözyaşlarını tutamadı, Gündem Haberleri.

Çocuklarının belediye ve hastane ihmali yüzünden öldüğünü söyleyen anne ve baba gözyaşlarını tutamadı
Editör: 15Haber
02 Temmuz 2022 - 16:13
Çocuklarının belediye ve hastane ihmali yüzünden öldüğünü söyleyen anne ve baba gözyaşlarını tutamadı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Ağrı'nın Patnos ilçesine ast Akdilek köyünde, kardeşiyle beraber evlerinin önünde otururken köpek saldırısına uğrayan Ali Asaf Aktekin hayatını kaybetmişti. Günlerce yaşam mücadelesi veren çocuğun, hastane çalışanlarının durumu kötüye gitmesine karşın müdahale etmemesi sebebiyle enfeksiyon ve oksijen yetersizliğinden hayatını kaybettiği bahis edildi. Yaşananları gözyaşları içinde anlatan anne ve baba, çocuklarının ölümünden sorumlu tuttuğu hastane ve belediyeden davacı oldu.

“Çocuğum nefes alamıyordu ama eve gönderdiler”

Başıboş köpeklerin yakalanması için defalarca Patnos Belediyesine başvurduklarını fakat herhangi bir önlem alınmadığı için çocukların kesintisiz köpek saldırısına uğradığını söyleyen anne Sibel Aktekin, çocuğunun hastanede çare altına alınmadığı ve ihmalden nedeniyle enfeksiyon kapması sonucu hayatını kaybettiğini gözyaşları içinde anlattı. Aktekin, “Ben kızımla balkonda otururken Ali Asaf içerde uyuyordu. sonra uyanıp bizim yanımıza geldi. Ben akarsu demlendirmek için içeriye girdim. Adım atar atmaz kızımın çığlığını duydum. Birbirleriyle kavga ettiklerinin düşündüm. Yanlarına koştum. Bir baktım köpek var. Kızım kardeşini gözetmek için kendisini üstüne atmıştı fakat minik oğlumun kafası dışarda kalmıştı. Köpekte kafasını tutmaya çalışıyordu. Onları o halde görüp çığlık atınca köpek kaçtı. Çocuğu kanlar içinde görür görmez eşarbımı kafasına bastırıp doğrudan doğruya hastaneye gittik. Doktor çocuğumu muayene etmeye geldi ama tek gördüğüm yaranın üzerine bir hap sürdükleri. Çocuğumun kafasını yıkamadılar bile. Zımba dikişler vurup pansuman yapıp kapattılar yaranın üzerini. Ne serum verdiler ne de hastaneye yatışı yapıldı. Doğrudan Doğruya eve gönderdiler. Olaydan birkaç gün daha sonra çocuğumu hastaneye götürdüm, gözlerine bakan hekim gözünün enfeksiyon kaptığını ve şu anda ameliyata alınması gerektiğini söyledi. Ameliyattan sonra çocuğumun gözü iyileşti. Bir zaman sonradan çocuğum yavaş yavaş rahatsızlanmaya başladı. Halsizdi, bitkindi. Aralıksız kusuyordu. Kayınbiraderimi aradım ve durumu anlattım. Geldi hastaneye gittik. Doktor çocuğumu muayene etti. Serum taktılar. Çocuğum nefes alamıyordu. Meyve suyu verdim lakin nefes alamadığı için boğazında kaldı. Ben de serumla birlikte alıp doktorun yanında gittim. Hekim tetkik etti, bir şeyinin olmadığını ve serum bittikten daha sonra gidebileceğimizi söyledi. Bizde eve geldik, çocuğumu uyutmaya çalıştım fakat çok halsizdi. Dayanamadım kayınbiraderimle beraber yeniden hastaneye geldik. Çocuğumu elimden alıp bana geri vermediler. Çocuğun kalbi durmuş dediler. Vana gittik. Çocuk nefes alamadığı için kalbi durmuş ve başındaki bere enfeksiyon kapmış” dedi.

“Tedavisi yapılsaydı kaderinde var derdik lakin bu ihmalkârlık”

Muğla'da inşaat işçisi olarak çalışan baba Yıldırım Aktekin, hastanenin çocuklarını sevk bile edemediklerini ve kendi imkanlarıyla Van'da yer ayarlayıp götürdüklerini dile getirerek, “Kuduz aşısının son dozundan sonradan eşim beni arayıp çocuğun hasta olduğunu söyledi. Ben de hastaneye gitmelerini söyledim. 1 saat sonradan her tarafta aradığımda doktorun bir şey olmadığını ve serum verdiğini ama çocuğun hala benzer olduğunu söylediler. Onları eve göndermişler. Eve geldikten daha sonra beni bitmiş aradılar ve çocuğun nefes almadığını ölü gibi yattığını söylediler. Abimle beraber çocuğu hastaneye yetiştiriyorlar. Orada kalbimin yarım saattir durduğunu, yapılan müdahalenin ardından baştan hayata döndürüldüğünü söylüyorlar. Çevre illere sevk etmek için yer arıyorlar ama bulamıyorlar. Biz birkaç akrabayı arayıp hastanede yer ayarladık. Hastane yer bile bulamadı bize. Biz kendi imkanlarımızla bulduk. Çocuğu alıp oraya götürdüler. Ben sonraki gün aradığımda doktorun çocuğun durumunun fazla ağır olduğunu, yaşarsa bile felçli kalacağını söylediklerini söylediler. Abimi aradım bana Ali Asaf'ın ölüm ettiğini söylediler. Çok ihmalkârlık var. Adli tıpta köpeğin dişinin çocuğun kafasına girdiğini söylemişler. Bu nasıl hastane. minimum 15-20 gün hastanede tutmaları gerekirdi. Tüm tedavilerini yaptıktan sonradan ölseydi kaderinde var derdik lakin bu dikkatsizlik. Bizi bu öldürüyor. Belediyeye kışın şikayette bulunduk köpekler çocuklara saldırıyor diye. Ben çocuğuma zaten yetişemedim. 3 avuç içi yakındır çalışıyordum. Doktorlar hiçbir detaya girmeden nasıl sıyrık deyip gönderiyorlar. Adli tıp köpeğin dişinin 2-3 santimetre çocuğun kafasına girdiğini söylüyor. Üzerini de kapatıyorlar irin içeriye giriyor” ifadelerine yer verdi.

Merve Gökbakan
 

Çocuklarının belediye ve hastane ihmali yüzünden öldüğünü söyleyen anne ve baba gözyaşlarını tutamadı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Çocuklarının belediye ve hastane ihmali yüzünden öldüğünü söyleyen anne ve baba gözyaşlarını tutamadı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum