Çocuklarda bu kırıklar yazın artıyor

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Recep Kurnaz, "Gereksiz ve tedavi edilmezse yetişkinlikte dirsek ve önkol eğrilikleri oluşabilir" dedi.

Çocuklarda bu kırıklar yazın artıyor
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 10:45
Çocuklarda bu kırıklar yazın artıyor, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Acıbadem Eskişehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Recep Kurnaz, "Gereksiz ve tedavi edilmezse yetişkinlikte dirsek ve önkol eğrilikleri oluşabilir" dedi.
Artan fiziksel aktivite nedeniyle dirsek kırıklarının çocukluk çağında daha sık görüldüğüne dikkati çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Recep Kurnaz, çocuklarda dirsek kırıkları hakkında bilgi verdi.
“En çok yaz aylarında dışarıda görülür”
Çocuklarda dirsek kırıklarının teşhis ve tedavisinin büyük önem taşıdığını belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Recep Kurnaz, "Çocuklarda dirsek kırıkları çocukluk çağında en sık görülen kırıklardan biridir. Yaz aylarında görülme sıklığı artar. Çocuklar açık havada daha çok oyun alanlarında vakit geçirirler; parka giderler, ağaca tırmanırlar, bisiklete binerler. özellikle bisiklet, paten veya kaykay tekerlekleri kullanırken düşme sonucu oluşan dirsek kırıklarına rastlarız.
Kırığa göre farklı tedavi yöntemlerinin uygulandığını belirten Doç. Dr. Kurnaz, “Bazı kırıklar alçıyla, bazıları ise atel desteğiyle iyileşebiliyor. Düşme kırılmaya neden olmasa da bazen yumuşak doku veya bağ hasarına neden olabilir. Bu durumda elastik bir bandaj veya soğuk uygulama, tıbbi bir uygulama ile tedavi edebiliriz. Çocuklarda tedavi süreci yaklaşık 1-1.5 ay sürer. Bu sürenin sonunda damar sinirinde herhangi bir hasar yoksa çocuklar eski alışkanlıklarına dönerler.
Kırık vakalarının %30-40'ının ameliyat gerektirdiğini belirten Doç. Dr. Kurnaz, “Her kırık ameliyat gerektirmez. Ancak kapalı yöntemle ameliyatlar da daha sık yapılmaktadır. Genel olarak kapalı ameliyat ve açık ameliyat gibi ameliyat yöntemleri vardır. Ağır yer değiştirmiş ve ayrılmış kırıklarda bazen açık cerrahi tedaviyi tercih ediyoruz ancak genel olarak çocuk dirsek kırıklarının %90'ı kapalı cerrahi yöntemlerle iyileşiyor.
“Göz ardı edilen kırıklar eğriliğe neden olabilir”
Çocuklarda tedavi sürecinin yaklaşık bir buçuk ay sürdüğünü ve ihmal edilen kırıkların büyümeyi etkilediğine işaret eden Doç. Dr. Kurnaz, “Doğru tedavi edilmezse yani ihmal edilmiş dirsek kırıkları varsa çocukların büyüme plakları etkilenir. Yetişkinlikte dirsek ve önkolda eğrilikler oluşabilir. Hareket kısıtlamaları oluşabilir. İleride osteoartrit dediğimiz kireçlenme ile ortaya çıkabilir” dedi.
"Bir ortak koruyucu kullanın"
Doç. Bu kırıkların çoğunun spor yaparken veya dışarıda oynarken meydana geldiğini hatırlatan Kurnaz, “Çocukların spor yaparken dirsek kırıklarından korunması gerekiyor. Önlem almak çok basit. Bunun için el bileğini, dirseği ve dizini korumaya yönelik cihazlar vardır, bunların kullanılması önemlidir. Bu şekilde kırık kemik ve yaralanma riskini azaltabiliriz.
Çocuklarda bu kırıklar yazın artıyor

Detaylı bir şekilde, Çocuklarda bu kırıklar yazın artıyor başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum