Çırpınırdı Karadeniz türküsü Karabağ zaferi ile yeniden yazıldı

Azerin'in "Karabağ'a Azerbaycan bayrağını asacağız" şeklinde söylediği "Çırpınırdı Karadeniz" türküsünü "Karabağ'da Azerbaycan bayrağını astık" sözleriyle yeniden yorumlaması yoğun alkış aldı.

Çırpınırdı Karadeniz türküsü Karabağ zaferi ile yeniden yazıldı
Editör: 15Haber
05 Ağustos 2022 - 13:46
Çırpınırdı Karadeniz türküsü Karabağ zaferi ile yeniden yazıldı, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Azerin'in "Karabağ'a Azerbaycan bayrağını asacağız" şeklinde söylediği "Çırpınırdı Karadeniz" türküsünü "Karabağ'da Azerbaycan bayrağını astık" sözleriyle yeniden yorumlaması yoğun alkış aldı.
Azerbaycan'ın Karabağ'ın Ermenistan'ı yenmesiyle birlikte "Cırpınırdı Karadeniz" türküsü yeniden yorumlandı ve yeni sözleriyle sahnede çalınmaya başlandı.
Azeri devlet sanatçısı Azerin geçtiğimiz günlerde Erbaa Belediyesi tarafından düzenlenen Yaprak festivalinde sahne aldı. Azerin, Erbaa'da "Karabağ'da Azerbaycan bayrağını asacağız" şeklinde söylenen "Çırpınırdı Karadeniz" şarkısını "Karabağ'da Azerbaycan bayrağını astık" sözleriyle yeniden yorumladı. Azerin, Erbaa halkından yoğun alkış aldı.
Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, geçtiğimiz hafta düzenlenen Yaprak Şenliği'nde sahne alan Azerin'in önemli bir misyon üstlendiğini söyledi. Söylediği 'Çırpınırdı Karadeniz' türküsüyle gönüllerde taht kuran Azerbaycanlı devlet sanatçısı Azerin'i Erbaa halkıyla buluşturmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Karagöl, Azerin'in 'Azerin'i astık' şarkısıyla gönüllere dokunduğunu söyledi. Azerbaycan bayrağı ve Karabağ'da Türk'ün şanlı bayrağı".
Başkan Karagöl, Erbaa'daki Azeri gösterilerini önemsediklerini belirterek, "Festivalden 4 ay önce toplantılara başlıyoruz. Tartışıyoruz, istişare ediyoruz. Bazı sanatçıları oylamaya açıyoruz. Ama danışmadığım tek nokta Azerin'in gelişi. Bir programda Azeri hanıma "Azeri" deyince "Bana Azeri deme" diyor. Ben bir Azerbaycan Türküyüm” diyor. “Büyük güçler bizi birbirimizden ayırmak için bana Azeri dediler. Ona bir kazak verdi. Diğer Özbek'i aradı. Bizi birbirimizden ayırdı ve başardı. Ama bunu böyle söyleme,” diye özellikle uyarıyor. Ve cümlenin sonunda şöyle bir şey söyledi, “Tamam, bu büyük devletler yaptı. Biz birbirimize. Seni tanımak için can atmıyoruz. Bu sözden çok etkilendim. Özellikle bu Karabağ zaferinden sonra 30 yıldır bunu söylüyoruz. Dinliyorduk, kavga ediyorduk, Karadeniz'in türküsü söylüyordu. Karabağ'da Azerbaycan bayrağını asmak için şarkılar söyledik, onlar türküler söylerken onları kendimize hedef haline getirdik. Duygularıyla şarkılar söylediği yazıldı.

"Azerbaycan bayrağını Karabağ'a astık"
Karagöl, duygusal şarkının Karabağ zaferinden sonra farklı bir anlam kazandığına dikkat çekerek, "Azerin Hanım'ın bu sözleri benim için son noktayı koydu. Ben de artık birbirimizi tanıyalım istedim. Kapımıza gelsinler. Onların kapısına gidelim. Gençlerimizi buraya davet edelim. Vakit buldukça gidelim. Şimdi o kalp köprüsünü inşa edelim. Bir şekilde gidelim. Türk devletleri teşkilatı da kurulurken, bu devletler de bu teşkilata üyeydiler. Nasıl ki devlet adamlarımız kültür, sanat, edebiyat, teknik seyahat, iletişim ile bir şekilde bağlantı kuruyorsa, biz de bu Türk devletlerinin teşkilatlanmasını vatandaşlarımız gibi yapıyoruz. Bir şekilde vatandaş olarak oradaki kardeşlerimizle, akrabalarımızla o bağı kurmamız lazım ki devlette büyüklerimizin işi kolay gelsin. Bu anlamda Azeri Hanım'ı buraya davet ettik. “Karabağ'da Azerbaycan bayrağını astık” dedi, ta ki Cumhuriyet Meydanı Erbaa'da bu kez kulaklarımızdaki pas silinene kadar. Neyse ki biz de çok mutluyuz” dedi.
Çırpınırdı Karadeniz türküsü Karabağ zaferi ile yeniden yazıldı
Çırpınırdı Karadeniz türküsü Karabağ zaferi ile yeniden yazıldı
Çırpınırdı Karadeniz türküsü Karabağ zaferi ile yeniden yazıldı

Detaylı bir şekilde, Çırpınırdı Karadeniz türküsü Karabağ zaferi ile yeniden yazıldı başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum