Cinsel birliktelik yaşamamak boşanma sebebi sayıldı

Cinsel birliktelik yaşamamak boşanma sebebi sayıldı, Gündem Haberleri.

Cinsel birliktelik yaşamamak boşanma sebebi sayıldı
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 11:40
Cinsel birliktelik yaşamamak boşanma sebebi sayıldı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Gaziantep ’te, yaşayan H.K., 2018 yılının Temmuz ayında kendisi gibi hoca olan D.N.K. ile evlendi. H.K., evliliklerinin üzerinden belirtilmiş bir zaman geçmesine rağmen eşi ile cinsel birliktelik yaşayamadığı gerekçesiyle boşanma davası açtı.

Gaziantep 5 ’inci Aile Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında H.K., eşinin istememesi sebebiyle cinsel ilişkiye girmediklerini ve evliliklerinin böylece ilerleyemediğini söyledi. Eşinin bu konuda kendisine geçerli bir sebep iletmediğini belirten H.K., bunun için evliliklerinin sonlandırılmasını talep etti.

‘BALAYINDA DAHİ BİRLİKTELİK OLMADI ’

Mahkemede tanık olarak dinlenen H.K. ’nın annesi K.K., oğlu ve gelininin düğünden sonradan balayına gittiklerini belirterek, “Balayından dönüşte gelinim ailesinin yanına gitmek istediğini söyledi. Aralarında bir problem olduğunu anlayınca oğlumla konuştum. Oğlum da bana cinsel birliktelik yaşamadıklarını söyledi. Biz gelinimizi fazla seviyorduk. Psikolojik tedavi için doktora götürdük. Gaziantep ’te tavsiyeler üzerine diğer bir doktora gittik. Gelinim doktora bir defa gitti ama sonra gitmedi, tavsiyelerine de uymadı. Oğlumla dost gibiydiler. Evli gibi bir halleri yoktu” dedi.

‘AYRI ODALARDA KALIYORLARDI ’

H.K. ’nın kız kardeşi G.T. ise izdivaç süreleri baştan başa herhangi bir ağız dalaşı veya tartışmaya şahit olmadığını ifade ederek, “2020 yılı başından itibaren kardeşim ile yengem öbür yaşamaya başladılar. Ben herhangi bir kavgalarına tanık olmadım. Ama kardeşimden cinsel birliktelik yaşamadıklarını öğrendim. Evlerine bir defa gittim, onda da ayrı odalarda kaldıklarına tanık oldum” diye konuştu.

KADIN BÜTÜN KUSURLU SAYILDI

Mahkeme heyeti, her iki eşten de cinsel birleşmeye engel bir sağlık sorunun olup olmadığının tespiti için rapor talep etti. D.N.K., duruşma tarafından sağlık kurumuna müracaatı yönünde ihtarlı davetiye çıkarılmasına rağmen kararı yerine getirmedi. H.K. ’nın sağlık raporunda ise herhangi bir kusuru bulunmadığı belirlendi.

D.N.K. duruşmalara katılmazken mahkeme heyeti, cinsel beraberlik yaşamayan kadını tam kusurlu bularak çiftin boşanmalarına karar verdi. Duruşma kararında; “Tarafların evli olmasına rağmen karı-koca olarak cinsel birliktelik yaşayamadıkları, davalı tarafın tedaviye devam etme kararlılığı göstermediği, mahkeme göre yazılan müzakere sonucunda da davacının maddesel ve psikolojik olarak cinsel birleşmeye engel sorunun bulunmadığı anlaşılmıştır. Mahkeme heyeti hususları bir arada değerlendirdiğinde taraflar arasında karı-koca olmanın gereği sağlıklı bir cinsel yaşamın kurulamadığı ve çare konusunda gerekli çabayı göstermeyen davalı kadının bütün kusurlu olduğu, sanık kadının davranışları sonucu taraflar arasındaki izdivaç birliğinin temelinden sarsılmış olduğu sonuç ve kanaatine varılarak tarafların boşanmalarına karar verilmiştir” denildi.

‘EVLİLİĞİN YÜKÜMLÜLÜKLERDEN BİR TANESİ DE CİNSEL BİRLİKTELİK ’

H.K. ’nın avukatı Aziz Âlem Kaçıran, evliliğin eşlere yüklediği yükümlülüklerden birinin de cinsel beraberlik olduğunu söyledi. Kaçıran, erkek tarafının herhangi bir şekilde cinsel beraberlik yaşamasına engel teşkil eden bir durumun olmadığının hastane raporlarıyla belgelendiğini söyledi. Tanık beyanlarında da davalı bayan eşin cinsel birliktelikten kaçındığının tespit edildiğini gösteren Kaçıran, “Mahkeme, herhangi bir engelin olmaması aleyhinde cinsel birlikteliğin olmamasının keyfi olduğuna kanaat getirip boşanmaya karar verdi. Erkek müvekkilimizin bu konuda herhangi bir tazminat talebi olmadığı için tazminat yönünde bir karar verilmedi. Istek etmiş olsaydı yaklaşık 3 takvim evlilik birlikteliğinde cinsel birliktelik gerçekleşmediği için manevi tazminat oluşturacaktı. Ama taleple yan olunduğu için duruşma bu konuda bir karar vermedi” dedi.  (DHA)

Cinsel birliktelik yaşamamak boşanma sebebi sayıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum