Çin'in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye: "Yeniden birleşmenin ardından eğitimler vereceğiz"

Çin'in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye, Çin ile Tayvan arasındaki gerginliğe ilişkin yaptığı açıklamada, "Yeniden birleşmeden sonra insanları birlik yönünde eğiteceğiz" dedi.

Çin'in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye: "Yeniden birleşmenin ardından eğitimler vereceğiz"
Editör: 15Haber
05 Ağustos 2022 - 18:38
Çin’in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye: “Yeniden birleşmenin ardından eğitimler vereceğiz”, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Çin'in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye, Çin ile Tayvan arasındaki gerginliğe ilişkin yaptığı açıklamada, "Yeniden birleşmeden sonra insanları birlik yönünde eğiteceğiz" dedi.
Çin'in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin de katıldığı bir Fransız kanalında Tayvan ziyaretinin ardından Çin ile Tayvan arasında artan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. Büyükelçi Shaye, Pelosi'nin "gereksiz bir provokasyon" olduğunu ve çok fazla tehlikeye neden olduğunu söyledi. Shaye, Tayvanlıların çoğunun birkaç yıl önce yeniden birleşmeyi desteklediğini, ancak Tayvan'ın Demokratik İlerleme Partisi'nin "Çin karşıtı" propagandasıyla insanların zihinlerine ayrımcılık yerleştirdiğini söyledi. Lu Shaye, Tayvan ile Çin arasındaki "tampon" ada olan Kinmen'in açık bir çatışma durumunda ilk sırada olduğuna da dikkat çekti. Büyükelçi Shaye ayrıca, “Birleşmeden sonra halkı birlik yönünde şekillendireceğiz. Tayvan halkının "yurtsever duygularını geri kazanacağını" belirten Büyükelçi Shaye, eğitimin bu projenin ana silahı olacağını ve "tehditsiz" ve kendi özgür iradeleriyle gerçekleşeceğini vurguladı.
Tayvan'ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Çin, "barışçıl yeniden birleşme" adı altında Tayvan'ın kontrolünü ele geçirmeye çalışmış ve bu uğurda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini bildirmiştir. Diğer ülkeler tarafından Tayvan ile resmi temas da Çin tarafından "egemenliğin ihlali" olarak kabul edilir.

Detaylı bir şekilde, Çin’in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye: “Yeniden birleşmenin ardından eğitimler vereceğiz” başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum