Çin'e 'bakır yerine kaldırım taşı gönderdiler' iddiasıyla ilgili yeni gelişme haberi

Çin'e 'bakır yerine kaldırım taşı gönderdiler' iddiasıyla ilgili yeni gelişme, Gündem Haberleri.

Çin'e 'bakır yerine kaldırım taşı gönderdiler' iddiasıyla ilgili yeni gelişme haberi
Editör: 15Haber
28 Ocak 2022 - 21:28
Çin'e 'bakır yerine kaldırım taşı gönderdiler' iddiasıyla ilgili yeni gelişme, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Çin ’e bakır yerine kaldırım taşı göndererek 36 milyon dolarlık vurgun yaptığı iddia edilen dolandırıcılık şebekesi yöneticisi ve üyesi 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. Bakırköy 7. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesindeki duruşmada, 8 esir ve 8 tutuksuz davalı hazır bulundu. Duruşmaya tarafların avukatları da katıldı.

“TAŞA BENZER BİR ŞEY ÇIKTI İÇİNDEN”

Duruşmada savunma yapan tutsak sanık Soner Çokyiğit, çoğu ülkeye bakır hammadde verdiğini, herhangi bir şirkete hasar verecek bir eylemde bulunmadığını söyleyerek, “Müşteki şirketle yıllardır ticaret yapmaktayım. Ben alışverişlerde arabuluculuk yapıyordum. Benim yüklemelerin sadece başlangıcından haberim oluyordu. sonra firma beni aradığında içinden taşa ayni bir şey çıktığı söylendi. Konteyner mühürlerini değiştirmedim. Aslı astarı olmayan şeylerle suçlanıyorum. Bakır külçelerin konteynere yüklenmesi sırasında sahada yoktum. Ben yalnızca aracılık yaptım, bana kumpas kuruldu. Beraatımı ve tahliyemi istiyorum” dedi.

“ŞİKAYETÇİ FİRMAYI TANIMIYORUM”

Tutuklu davalı Hasan Kayacıköse ise şikayetçi firmayı tanımadığını ve iddianamede geçen şirketin kendisine ait olduğunu ve bakır alışveriş işlemleri yaptığını belirterek şunları söyledi;

*Davacı şirketle anlaşmam Soner Çokyiğit aracılığı ile başladı. Soner Bey ’in Avrupa ’ya bakır sattığını bildiğim için bu durumu onunla paylaştım. Anlaşırsak kar payıyla satmasını söyledim, müşteri bulmasını istedim.

*15-20 gün sonra bir firmadan fiyat aldığını söyledi. Anlaşmaya vardık. Anlaşma karşılığında şikayetçi şirkete 8-10 bin ton arası bakır külçe gönderecektim. Karşılığında borsada belirlenen fiyat karşılığını alacaktım.

*Elimde hazırlanmış olan 4-5 bin ton bakır vardı. Geriye kalan bakırı üretecektim. Yükleme sırasında aralıksız orada değildim. Yüklemeler bittikten daha sonra konteynırlar mühürlenirken zaman zaman gördüm.

“BİR BİLGİM DEĞIL”

Duruşma başkanının “Şikayetçi işyeri, konteynırların içinde kaldırım taşı tespit etmiş” demesi üzerine sanık Kayacıköse, “Bir bilgim yoktur. Ben külçe bakır yükledim. Şikayetçi firma beni Çin ’e eğlence etti, istedikleri gün gideceğimi söyledim. Sonra da yeniden çağırmadılar. Bir örgüt kurmadım, yönetmedim. Sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarını işlemedim. Benim şirketimin yıllık cirosu 400-500 milyon TL ’dir. Beraatımı ve tahliyemi istiyorum” şeklinde savunma yaptı.

TAHLİYE EDİLENLER OLDU

Sanıkların savunmasının peşinde duruşma heyeti ara kararını açıkladı. Mahkeme, sanıklar Dursun Çokyiğit, Muammer Karaman, Ufuk Çatalbaş, Ramazan Öner ve Vedat Ulusoy ’un tahliyesine karar vererek, 3 sanığın tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Mahkeme eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı göre son yılların en büyük yurt dışı bağlantılı üçkâğıt operasyonu hakkında hazırlanan iddianamede, merkezi İsviçre ’de bulunan şirketle Tekirdağ ’da bulunan şirket arasında saf bakır alımına dair yapılan sözleşmeye yer verilmişti.

Anlaşma gereği saf bakırların Tekirdağ ’dan Çin ’in Lianyungang kentine 36 milyon dolar ödeme karşılığında gönderileceği anlatılmıştı. İddianamede firmaya sevkiyatın ulaştığı esnada konteynerlerde saf bakır yerine fiziksel değeri olmayan kaldırım taşı gönderildiğinin tespit edilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı.

Savcılık, örgüt yöneticisi sanıklar Hasan Kayacıköse ile Soner Çokyiğit ’in ‘kabahat işlemek nedeniyle örgüt kurma ’, ‘nitelikli dolandırıcılık ’ ve ‘zincirleme olarak özel belgede sahtecilik ’ suçlarından 33 sene 3 avuç içi kadar hapis ile cezalandırılmasını istek etmişti. Öteki sanıklar Saime Çokyiğit, Dursun Çokyiğit, Muammer Karaman, Orhan Mollaoğlu, Ferhat Ulusoy, Başak Yeşilbaş, Sinan Çokyiğit, Ufuk Çatalbaş, Tayfun Gıcır, Ramazan Öner ve Vedat Ulusoy ’un ‘örgüte aza olma ’, ‘kaliteli üçkâğıt ’ ve ‘zincirleme olarak özel belgede sahtecilik ’ suçlarından ayrı ayrı 29 sene 3 avuç içi dek hapsi istek edilmişti.

Sanıklar Sedat Uzun, Çağrı Koçoğlu ve Bora İbiş hakkında ise ‘örgüte üye olmamakla birlikte yardımcı olmak ’, ‘kaliteli üçkâğıt ’ ve ‘zincirleme olarak özel belgede sahtecilik ’ suçundan aynı oranda hapis cezası istek edilmişti. İHA

Çin'e 'bakır yerine kaldırım taşı gönderdiler' iddiasıyla ilgili yeni gelişme, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum