Çin bir haftada Tayvan'a 272 siber saldırı gerçekleştirdi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından Çinli hackerlar da bir hafta içinde Tayvan'ın resmi kurum ve kuruluşlarına 272 siber saldırı gerçekleştirdi.

Çin bir haftada Tayvan'a 272 siber saldırı gerçekleştirdi
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 18:47
Çin bir haftada Tayvan’a 272 siber saldırı gerçekleştirdi, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından Çinli hackerlar da bir hafta içinde Tayvan'ın resmi kurum ve kuruluşlarına 272 siber saldırı gerçekleştirdi.
ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından Çinli hackerlar, 4-7 Ağustos tarihleri arasında Çin ordusunun başlattığı askeri tatbikatlara ek olarak Tayvan'ın resmi kurum ve kuruluşlarına da saldırarak Tayvan'ı 6 puan engelledi. Tayvan Milli Savunma Bakanlığı (MND), Çin'in geçtiğimiz hafta Tayvan'da 272 dezenformasyon girişiminde bulunduğunu duyurdu. Tayvan Siyasi ve Savaş Bürosu müdür yardımcısı Tümgeneral Chen Yu-lin, düzenlediği basın toplantısında, Çin'in canlı ateş tatbikatlarının geçen hafta başlamasından bu yana, Tayvan bilgisayar sistemlerinde sahte haberler de dahil olmak üzere çok sayıda siber saldırı gerçekleştirildiğini söyledi. Chen, sosyal medya ve dijital platformların hızla gelişmesi nedeniyle özellikle bilişsel savaş alanında savaş stratejilerinin önemli ölçüde değiştiğine dikkat çekti. Tayvan ağına zarar vermenin ve bölünmeleri derinleştirmenin savaş alanının sonucu üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini söyleyen Chen'in paylaştığı MND istatistiklerine göre, 1 Ağustos ile 8 Ağustos arasında Çin Komünist Partisi (ÇKP) yanlış bilgi yaymak için 272 girişimde bulundu. MND ayrıca siber saldırıları üç kategoriye ayırdı. Buna göre, kategoriler "güç kullanarak Tayvan ve Çin'in birleşmesine elverişli bir ortam yaratmak", "hükümetin otoritesini baltalamak" ve "orduyu ve vatandaşları demoralize etmek" idi.
Silahlı kuvvetlerin bu tür dezenformasyonlara doğrulama, izlenebilirlik, ifşa ve karşı tedbir gibi önlemler alarak karşılık verdiğini vurgulayan Chen, halkı Çin'den gelen yalan haberlere değil, MND'nin paylaştığı bilgilere odaklanmaya ve söylentilere kulak vermeye çağırdı. .

Pelosi'nin Tayvan ziyareti
Asya ziyaretine 1 Ağustos'ta Singapur'dan başlayan Pelosi, Malezya'nın ardından beraberindeki heyetle 2 Ağustos'ta Tayvan'ın başkenti Taipei'ye geldi. Pelosi, Songshan Havalimanı'nda Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Taipei Amerikan Enstitüsü Başkanı Sandra Oudkirk ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Pelosi, Tayvanlı lider Tsai Ying Wen ile bir araya geldi. Ying, Pelosi'ye “Uygun Bulutlar Düzeni” adı verilen bir Şeref Madalyası verdi. Öğlene doğru Pelosi Tayvan'dan ayrılmıştı.
Pelosi, en son 1997 yılında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan'ı ziyaret eden en üst düzey ABD yetkilisiydi.

Detaylı bir şekilde, Çin bir haftada Tayvan’a 272 siber saldırı gerçekleştirdi başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum