Çimento fabrikası projesinden vazgeçildi, vatandaşlar sevindi

Çimento fabrikası projesinden vazgeçildi, vatandaşlar sevindi, Bilecik Söğüt ilçesine alt Küre köyü sınırları içinde kurulması planlanan Entegre Çimento Fabrikasının Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci firma kadar sonlandırıldı. ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISINI YAPTIRMAMI.

Çimento fabrikası projesinden vazgeçildi, vatandaşlar sevindi
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 17:32
Çimento fabrikası projesinden vazgeçildi, vatandaşlar sevindi,

Bilecik Söğüt ilçesine alt Küre köyü sınırları içinde kurulması planlanan Entegre Çimento Fabrikasının Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci firma kadar sonlandırıldı.

ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISINI YAPTIRMAMIŞLARDI

Bilecik merkez ilçesine alt Kızıldamlar, Yeniköy ve Kurtköy ile Söğüt ilçesi Küre Köyü ’nün binlerce dönüm sulama arazileri için kullandıkları Kızıldamlar Barajının 700 metre yakınında yapılması planlanan Çimento Fabrikasının hem insan sağlığına hem de sulu tarıma zarar vereceğini öne süren köy sakinleri, geçtiğimiz ay yapılmak istenen ÇED bilgilendirme toplantısını engellemişler ve yaptırmamışlardı. ‘Verimli topraklarımızın değil olmasını istemiyoruz ’ diyen bölge sakinlerine STK ’lar, siyasi parti temsilcileri ve Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever de destek vermişti. Tepkiler üzerine ÇED toplantısı ise yapılmadan sona erdirilmişti.

ŞİRKET PROJEDEN VAZGEÇTİ

Köy sakinleri, kurulacak çimento fabrikası ile sulu tarımın ve Türkiye ’nin büyük oranda ihtiyacını karşılayan kiraz ağaçlarının hasar göreceğini belirterek, fabrikanın kurulmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söylemişlerdi. Aradan geçen bir aylık süre sonunda projeyi yapacak olan işyeri ÇED sürecinin sonlandırılması için ilgili bakanlığa talepte bulunduğu ve entegre çimento fabrikasının yapılmasından vazgeçtiklerini bildirdikleri ortaya çıktı. Şirketin aldığı karar, Küre Köy sakinleri tarafından sevinçle karşılanırken konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 04 Ocak 2022 tarihinde ilgili bölüştürme yerlerine gönderilen resmi yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Bilecik İli Söğüt İlçesi Küre Köyü Merkez mevkiinde Söğüt Toprak Madencilik San. A.Ş. kadar yapılması planlanan Entegre Çimento Fabrikası projesi ile ilgili olarak 20.10.2021 tarihinde Çevrimiçi ÇED (e-ÇED) sistemi üzerinden Bakanlığımıza başvuru yapılmıştır. 31.12.2021 tarihinde projeye ilişkin olarak, proje sahibi kadar yapılan çalışmaların tamamlanamaması ve kurumlar ile görüşmelerin sürmesi sebebiyle, e-ÇED sistemi üzerinden ÇED sürecinin sonlandırılması talep edilmiş ve sonlandırma talebi bakanlığımızca yerinde görülmüş olup ÇED süreci sonlandırılmıştır.”

Çimento fabrikası projesinden vazgeçildi, vatandaşlar sevindi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum