CHP, Soylu'nun sözleri için suç duyurusunda bulundu

CHP, Soylu'nun sözleri için suç duyurusunda bulundu, Gündem Haberleri.

CHP, Soylu'nun sözleri için suç duyurusunda bulundu
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 14:05
CHP, Soylu'nun sözleri için suç duyurusunda bulundu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Manisa Şehzadeler ve Yunusemre ilçe başkanlıkları, bakan Soylu ’nun sözlerinin TCK ’nın 309. ’ncu ve 216. ’ncı maddelerine tarafından suç unsuru taşıdığını ifade ederek Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı ’na suç duyurusunda bulundu. Kabahat duyurusu öncesi CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak ile partililerin katılımlarıyla Manisa Adliye binasının önünde basın açıklaması yapıldı.

“SÖYLEMLERİ BİR SUÇTUR”

Manisa Adliye binasının önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, İçişleri Bakanı Soylu ’nun sözlerinin bir suç unsuru taşıdığını açıklama ederek şöyle konuştu:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Cumartesi akşamı bir televizyon programında yaptığı konuşmada ’15 Temmuz ’da yarım bıraktığımız işi tamamlayacağız ’ ifadesinde bulundu. Başlanılan ve yarım bırakılan bir işte seslenmek oysa birey tarafından bu iş başlatılmış anlamına kazanç.

Bu bir suçtur. Bunun araştırılması gerekir. 15 Temmuz günü bu toplum 250 şehit ve binlerce gazi verdi. Bunu başlatanlar kimlerdir? Ne kadar acayiptir oysa FETÖ ’nün siyasi ayağının araştırılması istenilen meclis önergesine ‘Red ’ cevabı veren bir siyasi partinin İçişleri Bakanı ‘Yarım bıraktığımız işi tamamlayacağız ’ diyor.

Parlak Türkiye özlemiyle yanan insanlara tehditlerde bulunuyor. Tüm yargıçlara ve savcılarımıza sesleniyoruz. Bu bir suçtur. 15 Temmuz planını kim yaptıysa bunun açığa çıkarılması için gerekli araştırmayı yapın diyoruz. Süleyman Soylu ’ya diyoruz oysa, yasal sınırlar içerisinde biz buradayız. Kuştan korkan mısır ekmez. Yasal sınırlar içerisinde gereken neyse yapsın. Biz demokrasi güçleri olarak bu davanın arkasındayız.”

“BAKAN OLMAKTAN ÇIKIP, KRİMİNAL BİR TİP OLMUŞTUR”

Açıklamada laf alan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak ise, bakan Soylu ’nun bu sözleriyle TCK ’nın 309. ’ncu ve 2167. ’ncı maddelerine tarafından suç işlediğinin altını çizerek şu ifadelere yer verdi:

“Sormak istiyoruz. Bu sözler ne kavrama geliyor. Soylu bu sözleriyle 15 Temmuz ’u gerçekleştirenlere karşın yarım kalman eylemlerin tamamlayacağı iddiasıyla ve isim tahsis etmek suretiyle TCK ’nın 216. ’ncı maddesinde ‘Halkın sosyal derslik, ahali, din mezhep ya da bölge bakımından ayrı özelliklere sahip bir kesimini, öteki bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ’ suçunu işlemektedir.

veya 15 Temmuz ’u ‘Biz 15 Temmuz ’u FETÖ ile planladık ’ diyor. Yani sözlerinden bu anlamı da çıkartabiliriz.  Bu da TCK ’nın 309. ’ncu maddesine göre anayasal bir suçtur. Cezalandırılması gerekir. Bir İçişleri Bakanı ’na yakışmayacak hal ve hareketler sayın Süleyman Soylu ’da.

İçişleri Bakanı bir takım suç örgütleri elemanlarıyla, kriminal tiplerle fotoğraf çektiriyor ve bunlar basında yer alıyor. Gelinen noktada sayın bakanın kendisi kriminal alıcı olmuş. Artık İçişleri bakanlığını yapamaz ışık halkası gelmiş, Soylu bu ülkenin ‘Kabahat işleri bakanı ’ haline gelmiştir. Kendisine hak önünde hesap soracağımız günleri iple çekiyoruz.”

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ise bakan Soylu ’nun yanlış söylemlerine ve çevrili tutumuna karşı partilerinin dik duruşunun devam edeceğini dile getirdi.

Basın açıklamasının peşinde CHP Şehzadeler ve Yunusemre ilçe başkanlıkları parti avukatlarıyla birlikte kabahat duyurusu dilekçelerini Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı ’na sundu.

CHP, Soylu'nun sözleri için suç duyurusunda bulundu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum