CHP, Seçimi Kanunu'nu AYM'ye taşıdı: 4 maddenin iptali isteniyor

CHP, Seçimi Kanunu'nu AYM'ye taşıdı: 4 maddenin iptali isteniyor, Gündem Haberleri.

CHP, Seçimi Kanunu'nu AYM'ye taşıdı: 4 maddenin iptali isteniyor
Editör: Derya Demir
12 Nisan 2022 - 17:17
CHP, Seçimi Kanunu'nu AYM'ye taşıdı: 4 maddenin iptali isteniyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP, 7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ’u Tüzük Mahkemesi ’ne taşıdı.

CHP Grubu ’nca hazırlanan ve 7393 sayılı Kanun ’un; tercih kurullarını aranjör 5- 6, cumhurbaşkanını propaganda yasakları dıştan tutan 11 ve seçim kurullarının 3 ay içerisinde yenilenmesini öngören 12 ’nci maddelerinin iptali için hazırlanan uygulama, Anayasa Mahkemesi ’ne teslim edildi.

Dilekçede; “7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ’un 5, 6, 11 ve 12 ’nci maddeleriyle 298 sayılı Kanun ’da yapılan şansın dönmesi (il ve ilçe seçim kurullarında devir bölge hakimlerin kıdem esası yerine isim çekme usulüyle belirlenmesi ve mevcut kurulların üç ay içinde getirilen değişikliğe istinaden her tarafta teşekkül ettirilmesi ile Cumhurbaşkanı için öngörülen propaganda yasaklarında hukuki boşluk oluşturulması) ilk önce demokratik hukuk devleti ve tercih güvenliği ilkeleri elde etmek üzere; Anayasa ’nın 2, 5, 11, 13, 14, 17, 36, 37, 67, 68, 79, 138 ’inci maddelerine aykırı olması sebebiyle; telafisi imkansız zararlar ortaya çıkacağı için, iptal davası sonuçlanıncaya değin ivedilikle yürürlüklerinin durdurulmasına ve iptallerine karar verilmesi talep edilmektedir” denildi.

CHP, Seçimi Kanunu'nu AYM'ye taşıdı: 4 maddenin iptali isteniyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum