CHP'li Öztrak: Ya faiz artırımı ya erken seçim

CHP'li Öztrak: Ya faiz artırımı ya erken seçim, Gündem Haberleri.

CHP'li Öztrak: Ya faiz artırımı ya erken seçim
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 14:28
CHP'li Öztrak: Ya faiz artırımı ya erken seçim, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Ekonomi yönetimi, artan maliyetler ve TBMM ’nin ay sonu öngörülen tatilinden önce yazın da gereklilik duyulabilecek ödemeleri garanti altına olmak namına ilave bütçe yasa tasarısı sunuldu. Kanun teklifi ile genel bütçe kapsamındaki idarelerin bütçe tertiplerine 817 milyar 271 milyon 632 bin lira, özel bütçeli idarelerin bütçe tertiplerine 63 milyar 203 milyon 143 bin lira edinmek üzere toplam 880 milyar 474 milyon 775 bin lira tahsis eklenecek.

İktidarın ek bütçe talebi, muhalefetin tepkilerine neden oldu. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla yetkililere yüklendi.

BARİ MİLLETTEN ÖZÜR DİLESEYDİ

– Mızrak çuvala sığmıyor. 2022 bütçesinin ömrü 6 ay bile sürmedi. “Faiz sebep, enflasyon netice” diyerek; döviz kurunu ve enflasyonu arşa çıkaranlar, hemen çıkmış hiç sıkılmadan “Enflasyon sebep, tutmayan bütçe sonuç” diyor. Enflasyon canavarını mahsus, kendi isteğiyle uyandırıp, Türkiye ’yi enflasyon liginde şampiyonlar ligine sokanlar, Ek Bütçe Kanunu ’na bahane yazarken, bari sebebi oldukları bu facia için milletten bir özür dileseydi.

BUNLARIN TERCİHİ FAİZ LOBİLERİ

– Bunların tercihi halk müziği değil, yandaş ve faiz lobileri. Ilave bütçede faiz lobilerinin daha da ihya edilmesi unutulmamış. Bu sene faiz ödemesi için alınan 240,4 milyar lira ödeneğe 89,4 milyar lira ek ediliyor. Bu bir rekor.

KKM İÇİN ILAVE 40 MİLYAR TL

– Hazine ve Maliye Bakanı ’nda hiç sıkılma yok. Bakan, “KKM ’nin Hazine ’ye tek kuruş maliyeti olmayacak” diyordu. Fakat bütçe kanununda olmayan tahsis tertibinden, KKM için şu belli başlı dek 21 milyar TL ödeme yaptılar. Şu Anda de KKM için ek bütçeye 40 milyar TL ödenek koymuşlar. Bu haliyle yılın geri kalanında KKM için sınırlı bir tahsis kalıyor. Döviz kuru alıp başını giderken bunun tutması çok zor. Döviz kurunu bu saçma sapan politikalarla nasıl tutacaksınız? Belli Ki ya faizleri artıracaksınız. ya da erken seçim kararı alacaksınız.

YAPILMASI GEREKEN MİLLETİN HAKEMLİĞİNE

– Getirilen ilave bütçe, Türkiye ekonomisinin yönetilmediğini, savrulduğunu dobra dobra göstermiştir. AK Parti ve Cumhur İttifakı bundan böyle bütçe bile yapamaz ülkü gelmiştir. Yapılması gereken bellidir. Milletin hakemliğine müracaat etmek. Emanetin ehline teslimini temin etmek.

CHP'li Öztrak: Ya faiz artırımı ya erken seçim, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. CHP'li Öztrak: Ya faiz artırımı ya erken seçim haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum