CHP'li Nazlıaka: İstanbul Sözleşmesi 'nin fesih kararı Danıştay'da her yerde görüşülecek haberi

CHP'li Nazlıaka: İstanbul Sözleşmesi ’nin fesih kararı Danıştay'da her yerde görüşülecek, Gündem Haberleri.

CHP'li Nazlıaka: İstanbul Sözleşmesi 'nin fesih kararı Danıştay'da her yerde görüşülecek haberi
Editör: 15Haber
21 Ocak 2022 - 18:54
CHP'li Nazlıaka: İstanbul Sözleşmesi ’nin fesih kararı Danıştay'da her yerde görüşülecek, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Danıştay Savcısı Elmas Mucukgil ’in İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kararın iptal edilmesi yönündeki görüşüne ilişkin yazılı yorumlama yayımladı.

Nazlıaka, Danıştay Savcısı Mucukgil ’in, kadının insan hakkını temel bölge ‘altın standart ’ değerindeki İstanbul Sözleşmesi ’nden Cumhurbaşkanı kararı ile çıkılmasının ‘hukuka aykırı ’ olduğunu kaydetmesinin fazla kayda değer olduğuna değindi.

Nazlıaka, “Bu karar malumun ilamıdır. Hukuka anormallik söylemimiz, Danıştay Savcısı tarafından tescillenmiş oldu. Bundan sonraki süreçte İstanbul Sözleşmesi ’nin fesih kararı Danıştay 10. Dairesi ’nde her tarafta görüşülecek. Danıştay 10. Dairesi ’ni hukuka uygun hareket etmeye ve Danıştay Savcısı Mucukgil ’in kararın iptal edilmesi yönündeki görüşüne uymaya ziyafet ediyoruz” çağrısı yaptı.

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili sürece ilişkin hatırlatma yapan Nazlıaka, şunları söyledi:

* AKP Hükümeti ’nin sık sık hedef aldığı İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın bir gece yarısı kararnamesi ile tek yanlı fesih edildi. Erdoğan ’ın İstanbul Sözleşmesi ’ni feshetme yetkisi olmadığını, bu kararın hukuksuz olduğunu belirtilerek, kararın ‘yok hükmünde ’ olduğunu vurgulamıştık.

* Cumhuriyet Halk Müziği Partisi Kadın Kolları olarak 29 Mart 2021 ’de, Meclis gurubu olarak da 22 Nisan 2021 ’de Danıştay ’a başvurduk. Hukukun üstünlüğünü savunan bizler, yürütmenin durdurulmasını beklerken 30 Nisan 2021 ’de Devlete Ait Gazete ’de, ikinci bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlanarak fesih tarihinin 1 Temmuz 2021 olduğu duyuruldu. Bunun üzerine Danıştay ’ı her tarafta göreve gösteri ettik.

* Danıştay ise talimat niteliğindeki ikinci karardan yola çıkarak hukuku askıya aldı! İstanbul seçimlerinin her yerde edilmesine ve referandumda mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesine ‘evet ’ diyen dönemin Yüksek Seçim Kurulu üyesi, bugünün Danıştay Başkanı Akıllı Yiğit, hukuktan yanlamasına söylev almadı.

* Danıştay, İstanbul Sözleşmesi ’nden çıkılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. O gün de söylemiştik, bu karar yasal yok, siyasidir.

“HUKUK DERSİ VERİLDİ”

Danıştay ’ın yürütmeyi askıya alma talebinin reddedilmesine ilişkin itirazları reddettiğini andıran Nazlıaka, sözlerine şöyle devam etti:

* Hukukun üstünlüğünü savunan Danıştay Savcısı Elmas Mucukgil, Anayasa ’da yasayla düzenlenmesi öngörülen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacağına ilişkin gösterme bildirdi.

* Mucukgil, yasa yerleştirme, değiştirme, kaldırma ve milletlerarası anlaşmaların onaylanmasını yerinde bulmanın, TBMM ’nin tahsis ve yetkileri arasında olduğuna dikkat çekici etti.

* Mucukgil, sözleşmenin feshedilmesine ilişkin bahşedilen Cumhurbaşkanı Kararı ’nda hukuka uyarlık bulunmadığını ve kararın iptali gerektiğini ifade etti. Siyasi kararlara rağmen, hukuku savunan ahali tarih yazıyor.

“KADINLARIN HAYAT HAKKINA GÖZ DİKMEYİN”

Nazlıaka, şu ifadeleri kullandı:

* Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi ’nin fesih kararı da dahil almak üzere işleyen bütün süreçler siyasidir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olmasına karşın, tek adam rejiminin istekleri ile yönetilmektedir. Tüzük değil sayılmaktadır.

* Kadınların yaşama hakkı tek adam kadar yok sayılmaktadır. Bu ülkede iktidara yakın bazı hukukçular, talimatla hareket etmektedir. Talebimiz çok net, hukuktan yanlamasına hitabe alın. Kararın hukuka tutarsız olduğunu açıklama ederek, iptalini isteyen savcının görüşüne uyun.

CHP'li Nazlıaka: İstanbul Sözleşmesi ’nin fesih kararı Danıştay'da her yerde görüşülecek, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum