CHP'li Çetin Arık: 25 yıllık kadın doğum uzmanıyım, AKP kadar etkili doğum kontrol yöntemi görmedim

CHP'li Çetin Arık: 25 yıllık kadın doğum uzmanıyım, AKP kadar etkili doğum kontrol yöntemi görmedim, Gündem Haberleri.

CHP'li Çetin Arık: 25 yıllık kadın doğum uzmanıyım, AKP kadar etkili doğum kontrol yöntemi görmedim
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 16:05
CHP'li Çetin Arık: 25 yıllık kadın doğum uzmanıyım, AKP kadar etkili doğum kontrol yöntemi görmedim, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Türkiye ’deki doğurganlık düşüklüğü ve sığınmacıların yüksek doğurganlığının araştırılması önergesi Meclis ’te reddedildi. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 2001 ’de doğurganlık oranının 2.8 iken 2021 ’de bu oranın 1.7 ’ye düştüğünü söyledi.

Bu oranın Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesi olduğunu kaydeden Arık, “Nüfusumuzun yenilenebilmesi için ise kritik eşik 2,10. Bugün, kritik eşiğin altına 1,7 ’ye düşürdü bu iktidar. Bu ne aramak? Ülkemizde torunlardan daha fazla dedeleri göreceğiz seslenmek, ülkemizde artık genç nüfusumuzla övünemeyeceğiz seslenmek, neslimizin devamlılığı tehlikeye giriyor aramak” dedi.

İKTİDAR NESLİMİZİ KURUTTU

Gençlerin işsizlik ve umutsuzluktan evlenmediklerini anlatan Arık, şöyle konuştu:

– Evlenseler dahi çocuk sahibi olmaya korkuyorlar. Bakınız, 1 kutu bebek mamasının fiyatı 154 lira, 1 paket çocuk bezinin fiyatı 234 lira. Marketler bebek mamasına çalınmasın diye hırsız kilidi takmış bugün; gerçekte bu hırsız kilidini bu ülkenin hazinesine takmak lazım da… Bu iktidar döneminde kısırlık yüzde 100 artmış. Yani bugün benim ülkemde 2,6 milyon birey istese deha çocuk sahibi olamıyor.

– Siz iktidara gelene değin doğum oranı 2,8, sizden sonradan bu oran 1,7 ’ye düşmüş. Derhal ben soruyorum bu aziz millete: Neslimizi kurutan kim? Bu ülkeye ihanet eden kim? Neslimizi kurutan da, bu ülkeye ihanet eden de işte bu iktidarın ta kendisi.”

ADAM BAŞINI YASTIĞA KOYDUĞU AN…

Arık, sözlerini şöyle tamamladı: “Bakın, ben yirmi beş yıllık bayan doğum uzmanıyım, ben bu işin uzmanıyım, ben AKP kadar etkin bir doğum denetleme yöntemi görmedim, gerçekte görmedim. Çünkü vatandaş stres, bıkkınlık içerisinde yani nasıl çocuk yapsın? Adam akşam başını yastığa koyduğunda sabahtan ev kirasını nasıl ödeyeceğini; doğal gaz, elektrik, su faturasının altından nasıl kalkacağını, traktörüne nasıl akaryakıt koyacağını, tarlasına nasıl gübre atacağını düşünüyor.”

CHP'li Çetin Arık: 25 yıllık kadın doğum uzmanıyım, AKP kadar etkili doğum kontrol yöntemi görmedim, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. CHP'li Çetin Arık: 25 yıllık kadın doğum uzmanıyım, AKP kadar etkili doğum kontrol yöntemi görmedim haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum