CHP 'li Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısına Kaftancıoğlu ile İmamoğlu davaları damga vurdu

CHP ’li Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısına Kaftancıoğlu ile İmamoğlu davaları damga vurdu, Gündem Haberleri.

CHP 'li Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısına Kaftancıoğlu ile İmamoğlu davaları damga vurdu
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 18:30
CHP ’li Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısına Kaftancıoğlu ile İmamoğlu davaları damga vurdu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ’in ev sahipliğinde, Cumhuriyet Irk Partili (CHP) Büyükşehir Belediye Başkanları, Mersin ’de bir araya geldi. Geleneksel ayla getirilen Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması ’nın 9 ’uncusu gerçekleştirildi.

CHP Lokal Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ’un da katıldığı buluşmanın arkasında basın açıklaması yapılarak iki taraflı deklarasyon yayımlandı. Deklarasyonu Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer okudu.

Büyükşehir belediye başkanları olarak uyumlu aralıklarla gerçekleştirdikleri buluşma için ‘Akdeniz ’in incisi ’ Mersin ’de bir araya geldiklerini belirten Seçer, toplantıda belediyecilik odaklı çalışmalar konusunda iş birliği kararlılığının bir kez daha vurgulandığı, mevcut hesaplı tablo, enerji dönüşümü ve dijital dünyadaki gelişmelerde yerel yönetimlerin rolü hakkında akıl alışverişinde bulunduklarını belirtti.

“HUKUKİ AÇIDAN ENDİŞE VERİCİ BULUYORUZ”

Buluşmada, ülkedeki ekonomik zorlukların yanı sıra siyaset ve hukuk alanında yaşanan aktüel gelişmeleri de değerlendirdiklerini vurgulayan Seçer, şöyle konuştu:

* “Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında başlatılan soruşturma, talep edilen siyaset yasağı ve yürütülen davadaki cezalandırma istemini hukuki açıdan üzüntü verici buluyoruz. Benzer şekilde CHP İstanbul İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu ’na yönelik siyaset yasağını da içeren Yargıtay kararını kabul edilemez görüyoruz.

*  Bütün bu açılan soruşturmalar, davalar ve bahşedilen kararların hukuki değil, korkutma amacı taşıyan siyasi kararlar olduğu son derece açıktır. Aradan geçen üç yıla rağmen lokal seçim sonuçlarını hâlâ kabullenmediği açık olan bu anti-demokratik anlayışın ve çifte standartlı sistematik uygulamalarının farkındayız, bunu kararlılıkla reddediyoruz.

* Hukuk dışı kararlar, siyasi saldırılar ve linç kampanyaları demokrasiye ve adalete olan inancımızdan bizleri katiyen vazgeçiremeyeceği gibi vatandaşımıza olan hizmet azmimiz ile birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmektedir.”

“ADALETE AYKIRI OLAN BU SİYASİ SÜRECİN SIKI TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

* “Bizler, seçimlerden itibaren her daim birbirine yardım olan 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak; demokrasiye, evrensel hukuka ve adalete tutarsız olan bu siyasi sürecin sıkı takipçisi olacağımızı ve kararlılıkla uğraş edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu gelişmelerle birlikte üç yılı aşan atama süremiz baştan başa ülkemiz ekonomisindeki ağır tablonun vatandaşlarımıza yansımaları ve belediyelerimize olan maliyetleri her geçen gün artmaktadır.

* İmkansızlıklara ve ekonomik zorluklara rağmen büyükşehir belediyelerimiz, sosyal belediyecilikten, yatırım ve hizmetlerinden imtiyaz vermeden hemşehrilerimizin yanında olmaya devam etmektedir. Mevcut idareli şartlar nedeniyle yapılan ve yapılabilecek tarife değişikliklerinin sorumlusu yerel yönetimler değil, merkezi yönetimdir.

* Hükümet yetkililerinin, belediyelerin kur kaynaklı zararlarına ve çoğalan gider kalemlerine karşı, gelirlerinin de aynı ölçüde artırılacağı araştırmalar yapması gerekmektedir. Hükümetin, Suriye krizinin başladığı 2011 yılından bu yana uyguladığı politikalar sonucunda sığınmacılar meselesinin geldiği boyutu endişe ile izliyoruz.”

“SIĞINMACI YÜKÜ HİZMETLERİMİZİ SEKTEYE UĞRATMAKTADIR”

* “Ülkemizde yer alan sığınmacıların fazla büyük bir kısmı 11 Büyükşehir Belediyemizin sınırları içerisinde yaşamaktadır.  Taşıdığımız bu ağır yük ile merkezi idare bütçesinden aldığımız pay son derece orantısızdır.

* Bu sorun, belediyelerimizin yapacağı tüm hizmet ve yatırımları olumsuz etkilemekte, kentlerimize yoksullaşma olarak dönmekte, yatırım ve hizmetlerimizi sekteye uğratmaktadır.

* Bu konu, kentlerimizdeki demografiyi bozacak seviyeye ulaşmıştır. Sığınmacılar ülkelerine dönene dek bütün vatandaşlarımızın yıllardır sürdürdükleri sağduyuyu devam ettirmelerini ve en kısa zamanda ülkelerine dönmeleri için konunun ana muhatabı olan iktidarın maddi adımlar atmasını bekliyoruz.”

“19 MAYIS BAYRAMI ’NI KUTLUYORUZ”

* “Kurtuluş kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk ’ün önderliğinde;  kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla özgürlük mücadelesinin başladığı gün olan 19 Mayıs Atatürk ’ü Kutlama Gençlik ve Spor Bayramı ’nı da bugünden kutluyoruz. Bu bilinç ve sorumlukla, 3 yılı aşkın tahsis dönemimizde olduğu gibi,  hiç kimseyi ayırt etmeden bütün vatandaşlarımızın yanına olmaya devam edeceğiz.”

İMAMOĞLU KATILAMADI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili yaşanan gelişmeleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte peşine düşüp takip ettiği için toplantıya katılamadı.

TOPLANTIYA KATILAN BAŞKANLAR

Toplantıya; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Kültürlü Büyükşehir Belediye Başkanı Açlık Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş katıldı.

CHP ’li Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısına Kaftancıoğlu ile İmamoğlu davaları damga vurdu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum