CHP'li Bülbül: AKP iktidarı, adaletsiz düzenini biraz daha derinleştirdi

CHP'li Bülbül: AKP iktidarı, adaletsiz düzenini biraz daha derinleştirdi, Hak Raporu ’nun, derinleşen idareli krizin ve Tek Adam rejiminin yarattığı karışıklık ortamının tablosu olduğunu söyleyen CHP Okumuş Milletvekili Süleyman Bülbül, raporla ilgili şu bilgileri verdi: * Bi.

CHP'li Bülbül: AKP iktidarı, adaletsiz düzenini biraz daha derinleştirdi
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 21:26
CHP'li Bülbül: AKP iktidarı, adaletsiz düzenini biraz daha derinleştirdi,

Hak Raporu ’nun, derinleşen idareli krizin ve Tek Adam rejiminin yarattığı karışıklık ortamının tablosu olduğunu söyleyen CHP Okumuş Milletvekili Süleyman Bülbül, raporla ilgili şu bilgileri verdi:

* Bir yanlamasına Tüzük ’nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif deha edilemez maddeleri üzerinde tartışmalar yaşanırken, diğer yandan Meclis ’te 2020 Yılı Merkezi Yönetim ve Belirlenmiş Hesap Kanunu ile 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu da dahil almak üzere 29 kanun teklifi görüşüldü. Toplam 590 madde yasalaştı.

* 27 kanun teklifinin 4 ’ü sıradan kanun teklifi olurken geri kalan 19 ’u ise ‘Tüzük ’ya tutarsız ’ olduğu tekrar tekrar dile getirilen torba kanun düzenlemeleri oldu. Yapılan kanun değişiklikleri yurttaşların yaklaşık olarak her alandaki hak taleplerine tedavi olmadı.

* Aksine AKP iktidarı, adaletsiz düzenini biraz daha derinleştirdi. Hak kavramı algısı toplum kadar yalnızca adliye koridorlarıyla sınırlı olmaktan çıktı, her alanda yargı talepleri yükseldi.

İHALE USULSÜZLÜKLERİ, KADROLAŞMA, RANT

* İktidarın ihalelerdeki usulsüzlükleri, kadrolaşma girişimleri, para ve rant aktarımları, aracısız belirlenen isimlerden ve şirketlerden mülk ve hizmet alımları, kamu kurumlarının kaybolan araçları, cemaat ve vakıflara verilen destekleri, çift maaşlı bürokratlar ortaya çıkarken, yurttaş adeta her ihtiyaç kalemine gelen zamlarla boğuşmaya, geçinmeye çalıştı.

* Bu derin uçurumu Sayıştay raporu da gözler önüne serdi. Halk İşletmeleri Genel Raporu ’na göre 2017 ’de hasar eden kamu işletmelerinin sayısı 16 iken 3 yılın sonunda 28 ’e çıktı. Özet Olarak bütçe yurttaşın sırtında kambur olurken AKP yandaşlarının cebini doldurdu.

RAKAMLARLA AÇIKLADI

* Basına yansıyan olaylardan derlenen, böylece asgari denilen, ülkedeki sosyal, ekonomik, hukuki özetle Tüzük ile tanınan tüm hakların ihlailnin bir yıllık tablosu şöyle;

*  505 görüşme ve gösteriye kolluk kuvvetlerince müdahale edildi.

* 10 bin 151 birey çeşitli soruşturmalar dahilinde gözaltına alındı.

* 256 bayan boşanmak istediği, barışmayı reddettiği, ilişkiyi reddettiği için yani kendi hayatına dair karar aldığı için birinci derece yakını, eski eşi veya sevgili tarafından öldürüldü. 186 kadın ise değişken şekilde ölü bulundu.

* 2 bin 17 işçi çalışma koşulları sebebiyle hayatını kaybetti.

Son üç ayda ise;

* Cezaevlerinde 4 bin 318 birey adalet ihlaline uğradı.

* 183 bin 934 öğrenci yurtsuz kaldı

*  254 buluşma ve gösteriye kolluk kuvvetlerince müdahale edildi. Değişik soruşturmalar dahilinde toplamda 567 kişi gözaltına alındı.

* en az 72 bayan kendi hayatlarıyla ilgili karar atamak istedikleri için evli oldukları erkek, sevgili, akraba veya birinci derece yakınları tarafından öldürüldü. 49 kadın ise değişken şekilde ölü bulundu.

*  asgari 35 haber konusuna erişim engeli getirildi. 220 haber sitesinde ilgili haberlere ulaşılamadı. 17 basın mensubu haber takibi sırasında gözaltına alındı.

* Cezaevlerinde asgari 659 kişi hak ihlaline uğradı.

CHP'li Bülbül: AKP iktidarı, adaletsiz düzenini biraz daha derinleştirdi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum