CHP 'li belediyeden bakanlığa tepki: Tavuğun bile AKP 'li CHP 'lisi oluyormuş

CHP ’li belediyeden bakanlığa tepki: Tavuğun bile AKP ’li CHP ’lisi oluyormuş, Gündem Haberleri.

CHP 'li belediyeden bakanlığa tepki: Tavuğun bile AKP 'li CHP 'lisi oluyormuş
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 13:42
CHP ’li belediyeden bakanlığa tepki: Tavuğun bile AKP ’li CHP ’lisi oluyormuş, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Manisa ’da CHP ’li Akhisar Belediyesi, kentteki kırsal kalkınmayı ve üreticileri desteklemek amacıyla geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde ücretsiz tavuk projesi adı aşağıda ön bir çalışma başlattı.

Hayata geçirilmesi planlan proje çerçevesinde ön ilan yapan CHP ’li Belediye kentteki 86 kırsal mahalledeki çiftçilerden ön istek başvurusu aldı. Projeye kentten 4 bin 500 hane başvuruda bulundu.

TATBIK OLMADAN BAKANLIKTAN ‘RET ’ CEVABI

CHP ’li Akhisar Belediyesi ’nin 8 Nisan tarihindeki bedava tavuk projesi duyurusundan yola çıkan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, durumu 12 Nisan tarihinde bakanlığa bildirerek projenin uygun-olup olmadığını sordu.

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ’nün yazısına bakanlık 26 Nisan tarihinde ‘Hastalık riski olabilir ’ cevabı vererek CHP ’li belediyenin ücretsiz tavuk dağıtmasının yerinde olmadığını bildirdi.

Akhisar Belediyesi ’nin başvurusu olmadan projeye negatif yanıtının gelmesi belediye bünyesinde şaşma yarattı. Belediyenin bedava tavuk projesi mayıs ayı klasik meclis toplantısında bitmiş gündeme geldi.

CHP ’Lİ BAŞKAN: ANLADIK Kİ, TAVUĞUN BİLE AKP ’LİSİ CHP ’LİSİ OLUYORMUŞ

Belediye meclis toplantısında projeyle ilgili konuşan CHP ’li Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, ücretsiz tavuk projenin Türkiye ’de AKP ’li ve MHP ’li belediyeler kadar uygulandığını ve halka dağıtıldığını belirterek, kendilerine bakanlıktan onay çıkmamasına manâ veremediklerini dile getirdi.

Akhisar Belediye Başkanı Dutlulu yaptığı konuşmada, bakanlığa tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

“Ülkemizde belirtilen aralıklarla bu projeyi yapan belediyelerimiz var. AKP ’lii Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Belediyesi var. MHP ’li Ereğli Belediyesi var. Bu ‘Rahatsızlık riski ’ AKP ve MHP ’li belediyeler tarafından yapılınca sorun olmuyor da CHP ’li bir belediye yapınca mı sorun oluyor? Yani kısaca anladık ancak, tavuğun bile AKP ’lisi CHP ’lisi oluyormuş. Memleketimizde AKP ’li tavuklar hasta etmiyormuş, CHP ’li tavuklar hasta ediyormuş.

Biz, Akhisar Belediyesi olarak öbür bakanlığa bağlıyız da, Gaziantep, Kocaeli, Ereğli Belediyeleri öbür bakanlığa mı bağlı? Onlara onaylama var lakin bize yok. Böyle siyaset yapılmaz. Bu siyasi tavırları sebebiyle çiftlik sahibi en fena yıllarını yaşıyor. Hizmet üretmek, halka destek olmak isteyenlere engel olunuyor”

“MECLİS GÜNDEMİNE GELMEDEN, BAŞVURUMUZ OLMADAN ‘RET ’”

Akhisar Belediye Başkanı Dutlulu, projenin yeni Mayıs ayı meclis toplantısını gündemine geldiğini, kendilerinin konuş hakkında daha başvuruda bulunmadıklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Projeyle ilgili yalnızca daha ön yapılabilirlik çalışması yaptık. Hane başına dağıtacağımız 20 tavuk için 4 bin 500 haneden istek aldık. Keza proje için ayrıntılı bir çalışma yaptık. Kümes hayvancılığını haberdar olan baytar hekimlerden düşünceler aldık. Yani projeyi yeni Mayıs ayı meclis toplantısında gündeme getirdik.

Fakat Tarım ve İlçe Müdürlüğü bizden önce davranıp bakanlığa başvurmuş ve proje hakkında görünüm almış. Bakanlıktan ise bize ‘Yerinde değildir ’ yazı geldi. Daha meclisten geçmeden, bizim başvurumuz bile olmadan böyle bir yazıya anlam veremedik.

Kimseyle ağız dalaşı etme niyetinde değiliz. Lakin iktidar partisi şunun haberdar yok, bu tarz bir turum ile kendilerine ciddi bir şekilde hasar veriyorlar. Köylünün alacağı ufacık bir desteği bile, ‘Onlar yapıyor biz yapmıyoruz engel olalım ’ diyerek siyasete makine ediyorlar.”

PROJE KOMİSYONA SEVK EDİLDİ, AKP VE MHP ÇEKİMSER KALDI

Belediye başkanı Dutlulu ’nun konuşmasını arkasından çiftçiye aşıları yapılmış 20 adet yumurtacı halk ücretsiz tavuk dağıtılmasını kapsayan Kırsal Mahallelere Yönelik Takviye maddesi oylamaya sunuldu.

Bedava tavuk dağıtılması maddesi, AKP ve MHP ’li meclis üyelerinin çekimser, CHP ve İYİ partili meclis üyelerinin evet oyu ile Tarım Komisyonu ile Çevre ve Afiyet Komisyonu ’na havale edildi.

Başkan Dutlulu son olarak, ilgili maddenin komisyonda bekletileceğini dile getirerek, “Bu zihniyetin, bu iktidarın çok yakında değişeceğine ve köylüyü, çiftçiyi destekleyen bu stil projelerin önündeki engellerin kalkacağına inanıyorum” diye konuştu.

CHP ’li belediyeden bakanlığa tepki: Tavuğun bile AKP ’li CHP ’lisi oluyormuş, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum