CHP'li Belediye, güneş enerjisinden 2 milyon liralık kazanç elde etti

CHP'li Belediye, güneş enerjisinden 2 milyon liralık kazanç elde etti, Gündem Haberleri.

CHP'li Belediye, güneş enerjisinden 2 milyon liralık kazanç elde etti
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 13:14
CHP'li Belediye, güneş enerjisinden 2 milyon liralık kazanç elde etti, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP ’li Muhittin Böcek ’in talimatıyla hayata geçirilen pak ve yenilenebilir enerji kaynakları hem doğayı koruyor ayrıca de belediye bütçesine katkı maddesi sağlıyor. Türkiye ’de bir prensip imza atarak belediye hizmet binalarına kurulan çatı tipi Güneş Enerji Santralleri ile kendi enerjisini üreten ve depolayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, TSE göre “İklim Dostu Kuruluş” belgesini bölge ilk belediye oldu.

‘Çatı Tipi Güneş Enerji Santrali ve Elektrik Depolama Sistemi ’ ile Antalya Büyükşehir Belediyesi çatısında ve tramvay atölyesi çatısında toplamda 330 kW saat enerji üretimi ve 400 kW saat enerji depolaması gerçekleşiyor.

2 YILDA AMORTİ EDİLECEK

Avrupa Birliği ’nin hibe programları dahilinde olan MatchUp Projesi altında hayata geçirilen Çatı Tipi Güneş Enerji Santralleri 4 milyon 820 bin TL ’ye mal oldu.

Projenin teknik sorumlusu Hakan Yüksel Güzel, Çatı Tipi Güneş Enerji Santrallerinin varsayım edilenden daha kısa sürede kendisini amorti edeceğini belirterek, “Proje tamamlandığındaki tarife baz alınarak yapılan hesaplamalarda küçültme süresini 5 sene gibi bir süre tasarlamıştık ama büyüyen enerji maliyetleri bu süreyi 2-2.5 yıl gibi bir süreye çekiyor. Enerji maliyetlerinde yaşanan artışla bu vakit her geçen gün azalıyor. Bu sayede ne kadar rantabl ve fizibl bir proje gerçekleştiği de ortaya çıkıyor” dedi.

ENERJİNİN ÜÇTE BİRİ GES ’LERDEN

Antalya ’da güneşlenme süresinin takvim ortalamada 4-5 saat olduğuna uyarı çeken Hoş, sistemin işleyişini şöyle anlattı: “Çatıda üretilen güneş enerjisinin lityum bataryalar üzerinden depolaması gerçekleştiriliyor. Onun paralelinde bu enerji hain basınç sistemine basılıyor. Bu da belediye hizmet binasının kış ve bahar aylarındaki tüketiminin üçte birini karşılıyor.

Belediyemiz bünyesindeki elektrikli araçlar sıkıntı ediliyor. Bu sayede elektrikli araçların çalışması için doğalgaz veya şebekeden elektrik kullanımına gerek kalmıyor.”

150 TON KARBON SALINIMI ENGELLENDİ

Temmuz 2021 ’de güneşten elektrik üretimine başlayan Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası ile Antalya Ulaşım A.Ş. çatısına kurulan GES ’ler bugüne dek takriben 150 ton karbon salınımını engellemiş oldu. Doğa ve çevre dostu bu proje Antalya Büyükşehir Belediyesi ’nin bütçesine de manâlı bir katkı sağlıyor.

Temmuz 2021 ’den bu yanlamasına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) göre açıklanan milli güncel tarife baz alınarak yapılan hesaplamalara göre GES ’ler Büyükşehir Belediyesi ’ne takriben 2 milyon TL kazanç sağladı.

“HEDEFLERE ADIM ADIM YAKLAŞTIK”

Antalya ’yı iklim dostu büyük kasaba yapma hedefiyle doğaya ve çevreye saygılı çalışmaları titizlikle yürüttüklerini söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Şehrimizin, ülkemizin ve dünyamızın geleceğini düşünerek hazırlayıp hayata geçirdiğimiz projelerimizin başarısı bizleri memnun ediyor.

Çatı Tipi Güneş Enerji Santrallerimiz ile belirlediğimiz rakamsal hedeflere peyderpey ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. GES ’lerin belediye bütçemize sağladığı katkının yanı sıra bizi en mutlu eden sonuç karbon salınımının azaltılmasına yönelik katkısı oldu. Düşük karbon yoğunluğu ile yüksek hayat kalitesini hemşerilerimize sunmanın gayretiyle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP'li Belediye, güneş enerjisinden 2 milyon liralık kazanç elde etti, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. CHP'li Belediye, güneş enerjisinden 2 milyon liralık kazanç elde etti haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum