CHP'li başkana 'dolandırıcılık' davası

CHP'li başkana 'dolandırıcılık' davası, İskenderun Başsavcılığının, Turgay Abacı hakkında üçkâğıt yaptığı iddiasıyla hazırladığı iddianame İskenderun 2.

CHP'li başkana 'dolandırıcılık' davası
Editör: 15Haber
18 Kasım 2021 - 11:21
CHP'li başkana 'dolandırıcılık' davası,

İskenderun Başsavcılığının, Turgay Abacı hakkında üçkâğıt yaptığı iddiasıyla hazırladığı iddianame İskenderun 2. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, müşteki İsa Dairesel'ın avukatı Turgay Abacı'ya 2008 yılında vekaletname verdiğini, 2015 yılı Eylül ayında yürüttüğü bir davadan bahsettiğini, dava konusu arsanın ihale ile satılacağını, satın alınır ise kar edileceğini söylediğini, satışa çıkan arsanın bir kısım payını elde etmek üzere Abacı'ya 269 bin 657 TL'yi banka havalesi aracılığıyla gönderdiğini, bir kaç hafta daha sonra avukat ile görüştüğünde arsanın tamamını almasının daha karlı olacağını söylediğini, 270 bin lira daha vermesi söylediğini ve bu parayı da gönderdiğini, satmak masrafları olması nedeniyle de tekrar banka havalesi ile 10 bin Euro'yu 32 bin 900 liraya çevirerek 32 bin 900 lira para havale yaptığını, aradan süre geçmesine karşın kendisini oyaladığını, 2016 yılı sonlarına doğru FETÖ sebebiyle hakimlerin ihraç edildiğini işlerin uzadığını söylediğini, 2017 yılında görüştüğünde dosyanın kesinleştiğini, Yargıtay'da itirazda olduğunu, tekrar 2017 yılında belediye başkanı olacağını, 15 bin Dolar para istediğini bir hafta daha sonra vereceğini söylediğini, 15 bin Doları da adliyede elden teslim ettiğini, etraftan araştırma yaptığında şüphelinin bir fazla kişiyi bu şekilde dolandırdığını, ısrarları sonucunda, 15 bin Euro parasının 15 bin TL'sini alabildiğini, güvenini sağlayarak toplam 543 bin TL 10 bin Dolar ve 10 bin Euro para verdiğini şikayetçi olduğunu ifade ettiği belirtildi.

Suçlamaları kabul etmedi

Değişken Avukat Turgay Abacı ise Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadesinde de, şikayet dilekçesinde belirli hususların yalan yanlış olduğunu, kendisine dayatılan suçlamaları kabul etmediğini, şikayetin kendisine kötüleme atma, siyasi ve mesleki kimliğine hasar verme, toplumda yıpratma ve siyasi hesaplaşma sebebiyle yapıldığını söyledi.

Hak Bakanlığı Suç Oluşturan İşleri Genel Müdürlüğünün olurları ile avukat Turgay Abacı hakkında soruşturma ve kovuşturma izni verildiği hatırlatılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

"Dosya dahilinde toplanan veri, belge ve deliller birlikte değerlendirildiğinde, değişken Avukat Turgay Abacı'nın şikayetçi vekili sıfatıyla, Samandağ Sulh Hukuk Mahkemesinde peşine düşüp takip etiği ortaklığın giderilmesi davasında, dava sonucu yapılacak satışta, satışa konu taşınması alması halinde ileride çok gelir elde edeceğini söyleyerek ikna ettiği dava dışı müşteki ile arasında 7 Ekim 2015 tarihli protokolün düzenlenmesini sağladığı gibi satışa girebilmesi için güvence zorunlu olduğundan hesabına para gönderilmesini istediği, şikayetinden haksız olarak aldığı protokole konu 538 bin 300 Türk Lirası ile masraf adı aşağıda 34 bin 900 Türk Lirası ve 15 bin ABD Dolarını talebine rağmen şikayetçiye iade etmediği anlaşılmıştır."
İddianame İskenderun Ağır Suç Oluşturan Mahkemesince kabul edildi. Dosya yargılamanın yapılacağı Hatay Ağır Suç Oluşturan Mahkemesine gönderilecek.

 

İsa Yuvarlak, Avukat Turgay Abacı'ya toplam 722 bin TL para ödediğini ve dolandırıldığını iddia ederek, "2018 yılı geldiği süre dolandırıldığımızı bir başkası sosyal medyadan paylaştığı zaman anladık. 2019'da bu dosya kesin alınacak dedik geçti bu sefer 2020 oldu. Korona virüs var dedi aksama var dedi. Sonradan 2020 yılının nisan ayında kesin alacağız dedi bende eğer almazsa bu sefer savcılığa başvuracağım dedim. Nisan ayı geçti bende gittim bütün evraklarım ile şikayetçi oldum ve hakkında dava açıldı. İnanıyorum yargı gerekeni yapacak" dedi.
CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı ise konuyla ilgili izah etme yapmadı.

Alican Gümüş
 

CHP'li başkana 'dolandırıcılık' davası, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum