CHP'li Başarır: Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş?

CHP'li Başarır: Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş?, Gündem Haberleri.

CHP'li Başarır: Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş?
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 19:00
CHP'li Başarır: Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş?, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bugün TBMM KİT komisyonunda DHMİ ’nin Genel Müdürü Hüseyin Keskin ’e, Cengiz ve Kalyon şirketlerinden oluşan İGA ’nın, 2018,2019,2020 yıllarına ait Devle Hava Meydanları İşletmesi ’ne (DHMİ) ödemesi gereken toplam 1 milyar 195 milyon Euro ’luk kira bedelinin yapılan ilave protokolle 2043 yılına ertelenmesine karşın sorular yöneltti.

“BU DEĞIN PARAMIZ VARSA NIÇIN EK BÜTÇE GETİRDİNİZ?”

Milyonlarca insanın mağdur durumda yaşadığını anlatan Başarır, şunları söyledi;

*Milyonlarca insan icrada. Birçok çiftçinin, esnafın banka kredileri ertelenmiyor. Covid döneminde ısrarla garanti vermiş olduğumuz otoyollardan, köprülerden araç geçmedi ve öngörülmeyen bir durum var. ‘Gelin bu garantilere indirim yapılsın, ortadan kaldırılsın ’ dedik oysa kuruşu kuruşuna parayı ödedik.

*Yapmış olduğunuz bu protokolle, İstanbul Yeni Havalimanı ’nın 2018, 2019 ve 2020 kira bedelleri 1 milyar 195 milyon Euro tutuyor. Bu kira bedelleri 2043 yılına kadar ertelendi bakın. Sayın bakan ‘pandemi sürecinde yani 2020 Mart ’ta olur ya bir zaman mücbir sebep dolayısıyla kiraları erteleyebiliriz ’ dedi oysa bu protokol 2018 yılında yapılmış sayın genel müdür.

*Ne hakla kimin parasını, ne için ertelediğinizi ben milletim namına öğrenmek istiyorum sayın genel müdür. Sahiden bu kadar paramız varsa neden ilave bütçe için mecliste plan ve bütçe komisyonu Perşembe günü toplanıyor?

“İGA ’NIN ESKİ İCRA KURULU BAŞKANI ŞİMDİ DHMİ GENEL MÜDÜRÜ”

DHMİ Genel Müdürü ’nün şahsıyla ilgili bir problemi olmadığını belirten CHP ’li Başarır “İGA nedir? Cengiz ve Kalyon şirketlerinin ortaklığı. Yani devletle İstanbul Havaalanı ’nın işletmesini bölge şirket, ihaleye giren şirket. Siz İGA ’da İcra Kurulu Başkanlığı yaptınız mı? Siz şu anda DHMİ ’de genel müdürlük görevini yürütüyorsunuz” dedi.

“ILAVE PROTOKOLE İMZA ATIYOR OĞLUNU İGA ’DA İŞE SOKUYOR!”

Başarır, ilave protokolün aşağı DHMİ ’de dönemin Genel Müdürü olan Funda Ocak ’ın imzası olduğunu belirterek, Funda Ocak ’ın oğlunun o dönemde İGA ’da üstteki düzey maaşla işe girdiğini ve bununla da yetinilmeyip Funda Ocak ’ın emekli olduktan daha sonra danışmanlık şirketi kurarak Sabiha Gökçen Havaalanı ’ndan yüklü işler karşılığında faturalar kestiğini dile getirdi. Başarır sözlerine şöyle devam etti:

*Kim bu genel müdür? Funda Ocak. Bu hanımefendi ilk olarak bu erteleme protokolünü imzalıyor. Sonra oğlu İGA ’da üst düzey idareci olarak işe giriyor ve bu kadın emekli olduktan daha sonra bununla da yetinmeyerek danışmanlık şirketi kuruyor.

*Sabiha Gökçen ’den, bu şirketlere kadar büyük miktarda faturalar kesiyor. Yani 84 milyonun hakkını koruyacak genel müdürün bu işlerle ne işi olur? Bakın, ben sizi suçlamak istemiyorum ancak İGA ’da İcra Kurulu Başkanı olan bir kişinin sonra DHMİ ’de genel müdür olması ne dek etik? Sözleşmeyi yapan iki taraf da aynı.

*Bunu sormak 84 milyonun adına benim hakkım. Bu insanların, bu halkın hakkını kim savunacak? 22 milyar TL ertelenmiş. Funda Bayan ’ın oğlu orada yönetici, siz eski icra kurulu başkanı olarak buradasınız.

“CENGİZ, KALYON DEVLETLE İÇ İÇE GEÇMİŞ”

Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş? Sorusunu yönelterek konuşmasına devam eden Başarır,  “Cengiz, Kalyon İnşaat devleti beraber mi yönetiyor? Sayın genel müdür siz 24 Temmuz 2019 Cumhurbaşkanlığı kararıyla atandınız. Ben bunu dürüst bulmuyorum, ben size hakaret etmek için söylemiyorum bunu lakin bunlar yanlış. Orada tarafsız, sahiden DHMİ ’de yetişen biri olsa şayet İGA ile ters düşecek. Siz İGA ile ne dek fena olabilirsiniz? Ne değin ters düşebilirsiniz? Siz İGA ’ya nerede hayır diyebilirsiniz? Oranın İcra Kurul Başkanıydınız şimdi DHMİ ’nin genel müdürüsünüz. Bugün 22 milyar TL 2043 yılına askıya alınmış. Ne olur söyleyin bu ülke bu dek varlıklı mi?” dedi.

“BU SORULARIN ASIL MUHATABI ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI”

Bu soruların esas muhatabının Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ’nın olduğunu dile getiren CHP ’li Başarır, “Ben isterdim ancak buraya Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı gelsin. Onlar cevap versin bunlara. Eminim sizlere de bir yerlerden açıklamalar geliyor. Ben bu talimatları veren insanlarla muhatap edinmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Ver ihaleyi İGA ’ya,  onun icra başkanını DHMİ ’ye genel müdür yap. Ne hoş dünya bu!” sözlerini açıklama etti.

CHP'li Başarır: Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş?, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. CHP'li Başarır: Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş? haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum