CHP'li Ağbaba: Motokuryeler güvence altına alınmalı

CHP'li Ağbaba: Motokuryeler güvence altına alınmalı, Gündem Haberleri.

CHP'li Ağbaba: Motokuryeler güvence altına alınmalı
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 15:08
CHP'li Ağbaba: Motokuryeler güvence altına alınmalı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, işsizliğin gençleri motokuryelik yapmaya zorladığını belirterek ‘ ’Hiçbir güvenceleri yok, ya trafikte ya da açlıktan ölecekler ’ ’ dedi.

Ağbaba CHP Genel Merkezinde motokuryelerle birlikte izah etme yaptı ve şunları söyledi:

‘ ’Arkeologdan sosyoloğa, öğretmenden iktisatçıya dek üniversiteli işsizlerin birçok iş imkanı yok diye motokuryeliğe yöneliyor. Yüzde 90 ’ı kayıt dışı ve güvencesiz çalışıyor. Günde 100-150 km yol yapıyorlar, günde 14 saate değin çalıştırılıyorlar.

Mazot zamları yüzünden işini yapamayacak ayla geldiler. Aylık yakacak giderleri 4-5 bin liraya çıktı. BAĞKUR ’dan araç bakımına, telefon giderinden, stopaja motorlu vasıta vergisinden lastiğine onlarca giderleri var.

Bütün bunlar, büyükşehirlerde, aylık en az 12 bin lirayı buluyor. Haftada en düşük 30 kaza yaşıyorlar ve her sene asgari 200 motokurye meslek kazasında can veriyor ’ ’

Bütün Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu Başkanı Burkay Yıldırım da, “Çoğalan masraflar hepimizi zorluyor. Bir motosikletin fiyatı 80 bin lira oldu. Geçen sene 300 lira olan kask bu sene 2 bin liraya çıktı. Geçen sene jurnal 30 lira benzinle çalışırken bu yıl 150 lira benzin koyuyoruz.

Aldığımız yevmiye yakıt ve motor masraflarına gidiyor. Evimize ekmek götüremeyecek durudayız. Bu ülkenin evlatlarıyız ölmek istemiyoruz”

“ÜNİVERSİTE OKUMAM GEREKİRKEN ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM”

Bayan Kuryeler Derneği Başkanı Sedef Aydoğdu ise “Yaşım 23, üniversitede okumam gerekirken çalışmak, aileme bakmak, borçlarımı ödemek zorundayım. Jurnal kazancımız benzine, BAĞKUR ’a, diğer masraflarımıza gidiyor. Yakıt fiyatlarının mutlaka düşmesi gerekiyor” dedi. Motokurye Övünç Çınar ise “Haykırışlarımızı, yakarışlarımızı kimse duymuyor ’ ’ diye yakındı

CHP'li Ağbaba: Motokuryeler güvence altına alınmalı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. CHP'li Ağbaba: Motokuryeler güvence altına alınmalı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum