CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Suçluların telaşı içindeler

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Suçluların telaşı içindeler, Gündem Haberleri.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Suçluların telaşı içindeler
Editör: 15Haber
26 Mayıs 2022 - 00:58
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Suçluların telaşı içindeler, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce ’deki programına devam etti. Bayan Buluşması ’nın açılışında tavır yapan Kılıçdaroğlu, etkinliğe katılan kadınların dertlerini dinledi.

KADINLAR DERTLERİNİ TEK TEK ANLATTI

Etkinliğe katılan kadınlar, sorunlarını CHP liderine şöyle anlattı:

* Düzce ’de hiç tarım arazisi kalmadı. Her Zaman villalar. Fazla vahim. Bir köy var orası kaldı, her yer villa doldu betonlaştı. Bir şey yapmaya yer yok eyvah günah, bu kadar da olmaz.

* İktidara geldikten daha sonra çalanlara çırpanları affedecek misiniz yahut hesap soracak mısnız?

* Ben emekli olamayan bir bankacıyım. Kanunların gereğinin yürütülmesiyle hakkı elinden alınan 3,5 milyon kişiden biriyim. Bizler, sözde hükümetten ekstra bir şey istiyormuş gibi hakkımız ödenmiyor.

* Biz yıllarca devlete ödediğimiz verginin karşılığı olarak emekliliğimizi istiyoruz. Bizler bu ülkede çalışamayacak dek yaşlı, emekli olamayacak kadar da genç olarak tasvir ediliyoruz. Ben sizin sözünüze güvendiğim için sizden Kemal Kılıçdaroğlu sözü istiyorum bu konuya el atacağınıza dair.

*Kızım Gazi Üniversitesi mezunu. Mezun oldu, formasyonunu aldı 3 yıldır atanamıyor. Çocuğum markette çalışıyor. Bu cefa değil mi?

* Dün akşamki açıklamanızı büyük bir heyecanla beklemiştim. Orada birtakım vakıf ve derneklerin yurt dışına para transferinden söz ettiniz. Zaten tanıdık bir gerçekti. Benim öğrenmek istediğim yurt dışına kaçırılan bu ülkenin sermayesi, bu ülkenin parası.

* İktidara geldiğinizde bu paralar ve çalınan servetimizi iade alacak mısınız, getirttirebilecek misiniz yoksa bu suçu işleyenlerin yanına kar mı kalacak?

* Bu sandık önümüzde geldiğinde sandık güvenliğini sağlayabilecek miyiz? Bu Türkiye genelinde hepimiz için çok önemli.

“CUMHURBAŞKANLIĞI KONUSUNDA BİR GÖRÜŞE VARDIK”

Kadınları dinledikten sonra CHP lideri Kılıçdaroğlu, tek tek sorulara cevap verdi. Kılıçdaroğlu ’nun sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

* Altılı masa, cumhurbaşkanlığı konusunda şöyle bir görüşe vardık. Bize daima soruyorlar kim cumhurbaşkanı adayı olacak diye. Biz cumhurbaşkanı adayı olacak kişinin niteliklerini son açıkladığımız bildiride koyduk.

* O niteliklere sahip olan birisini cumhurbaşkanı adayı olarak belirleyeceğiz. Şu an değin altılı masada cumhurbaşkanlığı adaylığı hiç konuşulmadı. Ama hepimiz şundan eminiz. Seçeceğimiz cumhurbaşkanı adayı kesinlikle 13. cumhurbaşkanı olacak.

“İŞTE BUNUN İÇİN BELEDİYE BAŞKANININ CHP ’Lİ OLMASI LAZIM”

* Tarım arazisi kalmadı diye söylediniz. Evet, tüm şehirler beton ormanına döndü. Bu sorunun çözülmesi için her kentin bir planlaması olması lüzumlu ve bunun da o kentin anayasası gibi olması gerekli. İşi planlamaya değil de müteahhide teslim ederseniz böyle bir tablo ortaya çıkar.

* Düzce, Türkiye ’nin en yeşil kentlerinden birisi. Bu dek yeşilliğin içinde Türkiye ’de havası en kirli şehirlerden birisi burası. Bu da başlı başına bir sorun. Burasının korunması lüzumlu. Bunun için de belediye başkanının CHP ’li olması gerekli.

‘KAÇIŞ PLANI ’ AÇIKLAMASI: KAÇIYOR, KAÇSIN, YAKALAYACAĞIM

* Akşam sosyal medyada devleti soyanlardan bahsettim. Amerika ’ya yerleşecekler her hâlükarda o kadar anlaşılıyor. Buradan milyarlar gidiyor. 10 milyon dolar, 20 milyon dolar. Bütün bunların hepsini söyledim. İsim vermedim lakin ‘Erdoğan açıklasın ’ dedim.

* Efendim ‘15 Temmuz, FETÖ… ’ ne ilgisi var bunlarla…Benim söylediklerim doğru mu hatalı mı? Kılıçdaroğlu ’nun söyledikleri yanlışsa söyle. Burası yanlıştır diyemiyorum. Kaçıyor. Kaçsın, yakalayacağım. Hiç meraklanmayın.

* Kim devleti soyuyorsa, kim kul hakki yiyorsa, kim bu ülkede fakirin fukaranın hakkını yiyorsa onun hesabını soracağım. O öbür bir şey.

BELGELERİ NEREDEN ALDIĞINI AÇIKLADI

* Zaten suçlarının heyecanı içinde arka arkaya talimat yapıyorlar. Yapıyorlar ama benim söylediklerimin neresi hatalı onu söyleyin. O yok. Benim söylediklerimi dinleyin. Ben ‘burada vakıf kurdun, orada vakıf kurdun ’ diyorum. Vakfın ismini veriyorum. TÜRGEV, Ensar diyorum. 10, 20 milyon dolar diyorum. Takriben 1 milyar lira gönderdiniz diyorum.

* Ben bunu Türkiye ’deki vakıflardan yok, Amerika ’daki IRS dedikleri gelir iradesi başkanlığının internet sitesinden öğreniyorum. Çünkü Amerika saydam bir devlet. Amerika, ‘Buraya para getiriyorsanız, bir vakıfta kullanırsanız ben onu bildiri ederim ’ diyor ve ilan ediyor. Biz de oradan öğreniyoruz. Yalandır, sahtedir diyemiyorlar. ‘15 Temmuz ’ diyorlar. Ne ilgisi var bununla. ‘Strateji ’ diyorlar. Ne taktiği? Ben rakam veriyorum.

“SUÇLULARIN TELAŞI İÇİNDELER”
* Rahmetli İnönü derdi, ‘Suçluların heyecanı içindeler ’ diye. Aynen. Suçluların heyecanı içindeler.

* Kul hakkı yiyeni affedemem. Yüce yaradan da diyor fakat her türlü günahla gelirseniz affederim lakin kul hakkını affetmem diyor. Kul hakkı bambaşka.

“HEPSİNİN BURNUNDAN FİTİL FİTİL GETİRECEĞİM”

‘Kaçış planı ’ açıklamalarına devamlı Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

* Buradan aktarma olan paraları geri alacak mısınız yahut yolsuzluk yapanların yanında kar mı kalacak?” diye soruldu. Hiç kimsenin yanında kalmayacak. Hepsinin burnundan fitil fitil getireceğim. Üzüntü etmeyin. Sen gideceksin, orada bir vakıf kuracaksın…Vakıf kuruyorlar, 35 katlı gökdelen yaptılar…Öğrenci yurdu yapıyorum diyor sen beni mi kandırıyorsun? Parayı oraya götürüyorsun. Ben de buna inanacağım…Kendi dünyalarını yapıyor….

“TEK BAŞINA ÇIKACAĞIM, HEPİNİZ TOPTAN GELİN”

* Çiftlikleri var, binaları var, gökdelenleri var. Başlarında yöneticileri kim? Beyefendinin çocukları…Sen oraya Amerikalılara hizmet etmek için mi gidiyorsun? Hayır. Servetini oraya götürüyorsun. Mal varlığını oraya götürüyorsun.

* Hepsinin hesabını soracağım. Konuşmuyor, başkalarını konuşturuyor. Sen çık konuş! Kendisine öneri ettim. Çık kardeşim! Senin bir sürü televizyonun, yandaşın var. Vallahi tek başıma çıkacağım. Hepiniz toptan gelin oturup konuşalım.

“SEÇİM LİSTELERİ GELDİ, BAKTIK BÖYLECE BİR ADAM YOK…”

Tercih güvenliği konusuna değinen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

* şu anda CHP ’nin data işlem merkezinde, 1998 yılından 2018 ’e dek kim, hangi sandıkta oy kullanmış hepsinin verileri var bizde. Tamamını güncelliyoruz.

* Bir misal vereyim tercih listeleri geldi 100 küsür yaşında bir adam ilk kez oy kullanıyor. ‘Bu nasıl olur? ’ dedik. Hemencecik oraya CHP ’lileri gönderdik. Böyle bir adam yok. Hemen uyardık, listelerden sildik. Tüm listelere bakıyoruz.

* 6 lider tercih güvenliği konusunda karar aldık. Bu konuda bir kurul oluşturduk. Komisyonumuz çalışıyor. Her bir sandıkta, sandık başında olan arkadaşlarımızı eğittik.

* Sandık başında olan arkadaşlarımız tutanağı imzaladıktan sonradan cep telefonu ile fotoğrafı çekip genel merkeze attılar. Dolayısıyla biz kimin kazanıp kazanmadığını fazla evvelden öğrendik. Sandık güvenliği konusunda endişe etmeyin, çalışıyoruz.

“TÜM ÖĞRETMENLER KADROLU OLACAK”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, diğer sorulara ise şu yanıtları verdi:

* En geç 2 sene içinde Suriyelileri kendi ülkelerine göndereceğim.

* Emeklilikte Yaşa Takılanların hakkını savunacağız. Yeter ki hak aramayı bilin. Yeter fakat yalnız olmayın. Haksızlığa uğrayanların bir arada olması gerekli.

* Şimdi para değil diyorlar fakat beşli çetelere para var. O beşli çetelere ne yapacağımı mükemmel biliyorum.

* Gazi mezunu kızım var, atama bekliyor dendi. Tüm bunların hakkını hukukunu savunacağız. Köy okullarını bitmiş açacağız. Ücretli öğretmen, kadrolu hoca, sözleşmeli öğretmen garabetine laf vereceğiz. Tüm öğretmenler kadrolu olacak.

“TEKNOLOJİ LİSELERİ KURACAĞIZ”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Düzce ’de Kadın Buluşması ardından gençlik örgütü ve Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik ile birlikte Gençlik Buluşması ’na katıldı. CHP lideri burada gençlerin sorunlarını dinledikten sonradan hitabe yaptı.

Kılıçdaroğlu ’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

*Bir yıl içinde Türkiye ’de bütün üniversitelerde yurt sorununu çözeceğiz.

*Biz iktidar olduğumuzda bir sene içinde işsizlik sorununu çözeriz desem, size doğruyu söylememiş olurum. İşsizlik sorununu çözmek, imal araçlarının harekete geçilmesini sağlamak, kesin bir süre dilimine gereklilik hissettirir. Gençlerin mutlaka fakat mutlaka kendi ülkelerinde çalışabilecekleri alanları yaratmak gerekiyor.

*3 alanda manâsız kadro olmaz. Bir güvenlik, iki eğitim, üç sağlık. Devlette çok sayıda anlamsız kadro var. Bu alanlarda süratle atamaları yapacaksınız.

*Bir projemiz var. Bütün organize sanayi bölgelerinde teknoloji liseleri kuracağız. Bu liseler yatılı olacak. Liseleri 6 yıl olacak. Üçüncü yıldan itibaren öğrenci sanayide çalışacak. Çalıştığı süre içinde sosyal emniyet primleri devlet göre ödenecek. Bu kişi kendi alanında uzmanlaşacak. Mezun olduğunda işe hazırlanmış olacak. Eğer üniversiteye gitmek istiyorsa artı puanla izdüşümü olan fakülteye gidecek.

ÖZLEM TÜRECİ VE UĞUR ŞAHİN MESAJI: ÜSTÜN YETENEKLİLERİN TÜRKİYE ’DE KALMASI LAZIM

*Bir başka önemli şey, yüksek yetenek inşası dediğimiz bir kavram var. Yani bir toplumun, nüfusunun yüzde 2 ’si üstün yeteneklerden oluşur. Bu üstün yeteneklileri Türkiye ’de tutamıyoruz. Bunların Türkiye ’de kalması lazım. Toplumu sürükleyen, yeni bir buluşu karşılayan bu yüzde 2 ’lik kesimdir.

*Almanya ’da 2 Türkiye kökenli hekim Covid-19 aşısını buldu ve Almanya ’ya milyarlarca dolar para kazandırdı. Biz üstün yetenekli çocuklarımızı kendi ülkemizde tutamıyoruz. Bunlar için özel bir plan, program yapılması lüzumlu.

*Gençlerin en temel sorunu meslek. İş bulamıyorlar. Bunlara süratle istihdam alanı yaratmamız gerekli.

“HER KÖYE BİR VETERİNER, BİR ZİRAAT MÜHENDİSİ GÖREVLENDİRECEĞİZ” 

*Köy okullarının yanı sıra hayvancılık yapılan yerlerde mutlaka ulus görevlisi olarak veteriner görevlendireceğiz. Her alanda veterinere istihdam yaratmış olacağız.

*Tarımsal imal yapılan yerlerde mutlaka ziraat mühendisi ve tarım teknisyeni görevlendireceğiz.

*Köyün öğretmeni, imamı, veterineri, ziraatçisi olacak. Üretimi geniş kitlelere yaymış olacağız. İsthidamı büyütmeye çalışacağız.

*Üniversitelerdeki kontenjanı sınırlayacağız. Daha düşük bir kontenjan olacak. Fakat bunun yanında ara eleman olarak da bilhassa sanayide çalışacak kişileri teknoloji liselerinden yetiştireceğiz.

“ULUSAL VERGİ KONSEYİ KURACAĞIZ” 

*Bir toplumu geri bıraktırmak istiyorsanız eğitim sistemini bozacaksınız. Türkiye ’de yapılan bu. Eğitim sistemini belirleyecek olanlar siyasetçiler değil, bu işin uzmanları. Yani işi ehline teslim edeceksiniz.

*Aykırı görüşler dek kıymetli hiçbir şey yoktur. O nedenle üniversitelerde her türlü düşüncenin özgürce tartışılması gerekli.

*İstanbul Sözleşmesi ’ni ilk bir hafta içinde her tarafta yerine iade edeceğim. İyi hal indirimi ne aramak? İyi hal indirimini de kaldıracağız.

*Biz milli aidat konseyi kurulmasını savunuyoruz. Milli ödenti konseyi, ödediğimiz verginin nerelere harcandığının hesabının halka verilmesi. Bu konseyin görevi bu olacak.

*”Ödediğimiz vergiyi nereye harcıyorlar?” sorusunun sorulmadığı ülkede demokrasi gelişmez. Demokrasinin çıkış noktası, ödediğimiz vergilerin nerelere harcandığını sorgulamakla başlar.

“O PARALARI ALACAĞIM”

*Aidat veriyorum parayı beşli çete götürüyor, oh ne dek hoş! Dünyanın parasını götürüyorlar, isyan eden, itiraz eden değil. Ama hepsinin burnundan fitil fitil getireceğim, o paraları alacağım.

*Kur Korumalı Mevduata doları olan, milyonları olan yatırır. Geniş kitleler ödenti verirken, o efendiler 5 kuruş bile vergi vermeyecek. Böyle bir garabet var.

*Yeni bir şey çıkardılar. Ev olmak isteyenlere yıllık yüzde 11 faiz. İhtiyaç kredisi için yurttaş para çekerse yıllık yüzde 27 faiz. Yani armoni böylece bir düzen ki, 84 milyonun bir avuç kişiye çalıştığı bir harmoni oluşturmuşlar. Gelir dağılımında mucizevi bir deformasyon var. Bu efendiler de buradan kazandıkları paralı yurt dışına götürüyorlar. O paraların tamamını Türkiye ’ye getireceğiz.

“OLAY BİR MEMLEKET OLAYIDIR”

*Türkiye ’nin bu soygun düzeninden, soygun anlayışında kurtulması lüzumlu. Bunun mücadelesini birlikte gerçekleştirmek zorundayız.

*Bu işin sağı solu yok. Bu işin milliyetçisi, ülkücüsü, sağcısı, solcusu, ortacısı değil. Durum bir memleket olayıdır. Olay bir vatan olayıdır. Türkiye bu noktaya gelmiş durumda. Türkiye bu noktaya gelmişse biz birbirimize bambaşka gözlerle bakamayız. Böyle bir lüksümüz bundan böyle değil. Elin oğlu Türkiye üzerinde her türlü oyunu oynayabiliyor. Eğer bir ülkenin cumhurbaşkanına diğer bir ülkenin cumhurbaşkanı ‘Aptal olma ’ diyorsa hepimizin sorgulaması lazım. Milli Kurtuluş Savaşı ’nı vermiş bir ülkenin cumhurbaşkanına bu söz edilir mi Allah aşkına? Ediliyor ama ses zeka çıkmıyor. Olay bir memleket olayıdır. Bunun üzerinde durmamız lazım.

*İşsiz, çaresizlik değin tehlikeli bir şey yok. Gençleri umutsuzluğa sevk ederseniz, umudu yeşertmesi gereken siyaset kurumudur. Siyaset kurumu umutsuzluk beslerse büyük sıkıntılar yaşanır.

GENÇLERE SESLENDİ: SANDIĞA GİTTİĞİNİZDE ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN

*Derin bir krizin, bir hesaplı buhranın içindeyiz. Türkiye ’yi buradan çekip hariç tutmak zorundayız. Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında nasıl atalarımız, dedelerimiz bir araya gelip müşterek uğraş verdilerse, bugün o ortak mücadeleyi verme zamanıdır. Biz bu müşterek mücadeleyi saptamak istiyoruz.

*Dolayısıyla gençler olarak sizler, sakın umutsuzluğa kapılmayın. Hepsini aşarız. Yeter ancak sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oy kullanın. Bir oyun altın dek değeri var. Türkiye ’nin kurtuluşu için.

“BİR CANIMIZ VAR GEREKİRSE BU VATANA FEDA EDECEĞİZ”

*Biz Kuvayı Milliyeciyiz. Bu ülkenin bekası için ne gerekiyorsa hepsini yapacağız. Bir canımız var. Gerekirse bu vatana feda edeceğiz.

*Şehit cenazelerinde linç edilmeye kalkıldım. Fakat bir adım bile geri adım atmadım. Atmayacağım. Her türlü iftira atıldı. Aklınıza gelemeyecek her türlü iftira atıldı.

*Kamudaki 27 buçuk yılımın tamamını denetlediler. Bir kuruş bile bulamadılar. Bulamazlar. Boğazımdan altında haram lokma inmez.

“FERİŞTAHINIZ GELSE KORKMAM”

*Gençler, size büyük görevler düşüyor. Bu mücadeleye takviye atamak zorundasınız. Tartışma hepimizin kavgası edinmek zorunda. Alacaksın Amerika ’ya milyarlar götüreceksin ama Kılıçdaroğlu gürültüsüz mi kalacak?

*Beyler Amerika ’da çiftlik alıyor. Niye satın alıyorsunuz? İleride oraya yerleşecekler. Onun için bürokratlara söyledim. Onlar kaçacaklar. Kaçtıkları uçaklarda o imza atan bürokratlara kapıyı kapatacaklar. Onların da hesabını ben soracağım. Bu ülkeye demokrasiyi, insan haklarını ya getireceğiz, ya getireceğiz. Bu işin ortası yok.

*SADAT diye dernek kuruluyor ‘terörist yetiştireceğim ’ diye. Söylüyorum, ‘Neden kıyamet koparıyorsun ’ diyorlar. Niye koparmayayım. Onlar sanıyor oysa Kılıçdaroğlu ’nu korkutacağız. Sizin feriştahınız gelse korkmam.

ÖĞRENCi: TÜRK OLMAKTAN KIBIR DUYUP, TÜRKİYE ’DE YAŞAMAKTAN NEFRET EDILEN ŞEY EDİYORUZ

CHP liderine gençliğin sorununu anlatan bir öğrenci, “Türk olmaktan kibir duyup, Türkiye ’de yaşamaktan nefret eden bir gençlik büyüyor. Bizim dehşet etmemizin sebebi adaletten, markete gidip istediğimiz hiçbir şeyi alamadan geri dönmekten. Sorunumuz genel. Hiçbir şeye odaklanamıyorum. Gerçekte genel bir sorunumuz var. Yaşam çok pahalı” dedi.

Bir öğrencinin, “İktidarda olan partinin atılım ve projeleri, siz iktidara geldiğinizde ne olacak?” sorusuna cevap veren Kılıçdaroğlu, “Başka ülkelere el avuç açan bir devlet olamaz. Kendi onuruyla yaşamak zorundadır. Aç kalırız fakat o durumumuzdan ödün vermeyiz. Cumhuriyet kurulurken, o fakir cumhuriyet Osmanlı ’nın borcunu son kuruşuna değin ödedi…Güçlü bir idareli program oluşturmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Suçluların telaşı içindeler, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Suçluların telaşı içindeler haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum